Wpis z mikrobloga

W kontekście moich ostatnich wpisów postanowiłem zrobić symulację zarobków gdybym został w IT #programista15k a gdybym zdecydował się serio przebranżowić na medycynę. Prosta matma, ale warto to ułożyć w całość.

Założyłem 3 scenariusze: 1. dalsza praca jako programista 2. pójście na medycynę i zostanie lekarzem łatwej specjalizacji jak np. medycyna rodzinna 3. pójście na medycynę i deficytową specjalizację, np. psychiatria.

Wykres przedstawia skumulowane zarobki dla każdego z tych scenariuszy rozbite na wiek w którym bym tych skumulowanych zarobków osiągnął (zakładam, że rozpocząłbym studia z medycyny w wieku 26 lat).

Wniosek - dla 2 scenariusza właściwie zwróci się dopiero w okolicach wieku emerytalnego. Dla 3 zwróciłoby mi się w wieku około 44-48 lat ze sporą nawiązką później. Decyzja ta wydaje się więc potencjalnie opłacalna, ale mocno ryzykowna pod kątem ekonomicznym patrząc na to że proces studiów, specjalizacji itp. jest długi i dość ciężki i zależny od wyników egzaminów jak LEK. Wymagałoby to bardzo dużej determinacji.

Zapraszam do dyskusji i komentarzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Moje założenia:
- brałem kwoty "na czysto", zakładałem pracę 40h w tygodniu dla każdego, pominąłem urlopy.
- nie uwzględniałem inflacji (założyłem, że płace będą rosnąć +/- inflacja, wydaje mi się jednak, że lekarzy bardziej), przerw w zatrudnieniu itp. pomijając sześcioletnią lukę na studia z medycyny. Warto odnotować, że bezrobocie u lekarzy to fikcja, a u programistów może być realne.
- dla 1 założyłem niewysokie, ale raczej standardowe jak na polski rynek kwoty. ~15k na czysto dla mida na B2B, potem trochę więcej hajsów (nie przekracza 20k na czysto), po 50tce trochę mniej.
- dla 2 założyłem 4-letnią specjalizację z rodzinnego, bazując na danych z Ogólnopolskiego Związku Lekarzy (czy jakoś tak) mediana stawki lekarzy to 180 zł/h i uznałem, że rodzinni wyciągają coś koło tego, minus podatki to jakieś 25k na czysto (nie robiłem dokładnej matmy). Założyłem, że w trakcie specjalizacji rodzinni zarabiają standardowo.
- dla 3 założyłem 6-letnią specjalizację z psychiatrii, dane jw (wybrałem ją, bo miała najwyższe stawki), założyłem stawkę 300 zł/h, psychiatra więc zarobi hojnie, 40-50k na czysto. Myślę, że to mogą być dość legitne stawki, choć ciężko mi powiedzieć, czy od razu po specce idzie tyle zarobić, wiem tyle, że tacy psychiatrzy zarobią trochę więcej na specce od rodzinnych.
- dość optymistyczne założenia że nie powtarzam LEKu, roku na studiach itp.

PS wykresik mógł być lepszy ale skleciłem go w kilka minut w Google Sheets przy winie

#programista15k #pracait #medycyna #lekarski #pracbaza #studbaza #zarobki #ekonomia #nieruchomosci
kawalerka15k - W kontekście moich ostatnich wpisów postanowiłem zrobić symulację zaro...

źródło: zarobki

Pobierz
  • 54
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kawalerka15k: 40-50k na czysto to może zarobi promil topowych lekarzy, a w IT 15k to są zarobki słabego programisty, więc w żadnej metryce nie bierzesz średniego przypadku
  • Odpowiedz
  • 14
Wyliczenia IMO bardzo są pro lekarskie:

nie uwzględniałem inflacji


@kawalerka15k: hajs zarobiony wcześniej jest więcej warty. Raz, że możesz go zainwestować. Dwa to fakt, że większy majątek to mniejszy haracz płacony później w ratach
  • Odpowiedz
  • 0
@ferdas2137: może tak może nie, część leszczy która poszła na czarnkowe uczelnie odpadnie, a w końcu trzeba będzie dosypać na NFZ i szpitalom (a nie deweloperom), bo ze średnią długością życia przegoni nas Kazachstan (choć może i to politykom na rękę).
  • Odpowiedz
  • 0
@afuera: @its_over_for_chlop https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/place-lekarzy-ile-wynosi-stawka-godzinowa-ozzl-podal-najnowsze-dane#:~:text=Niespe%C5%82na%20200%20z%C5%82%20wynios%C5%82a%20w,ponad%20300%20z%C5%82%20za%20godzin%C4%99.

Co do programistów to dane z raportów m.in. NFJ, nie od mitomanów z Wykopu/4programmers itp. Mogę też odwrócić w drugą stronę ogon i gadać o lekarzach na kilku etatach czy robiących medycynę estetyczną lub implanty (to że generalnie są ludzie zarabiających 30k+ w IT to nie wątpię)
  • Odpowiedz
  • 3
@Saly: wykres nie uwzględnia inflacji płac. Co do trzeciego akapitu to i tak i nie, szpitale są często tak zdesperowane że zgodzą się na wiele ustępstw wobec - powiedzmy wprost - bezczelności lekarzy i znikania na kilka godzin, przyjmowania prywatnie w czasie etatu w państwówce, kilku etatów naraz itp. a prywatnie to inna bajka, stawki w poście są brane ze szpitali jw.
  • Odpowiedz
@oslawoooo mamy 2024, nie potrzebujesz dwóch etatów by zarobić 100k usd jako programista kiedy jankesi w dolinie krzemowej kasują 4x tyle

@kawalerka15k jakbyś dorzucił do tego jakieś proste inwestowanie pasywne z procentem składanym to myślę, że mógłbyś się nie doczekać zwrotu z pozostałych scenariuszy za twojego życia
  • Odpowiedz
  • 0
@Pharos: wstaw sobie inne deficytowe lub takie z dwoma miejscami na wojewodztwo i bedzie podobnie

Wybralem psychiatrie tez bo pomijajac hajs to jest IMO jedna z najciekawszych specjalizacji i bym ja rozwazal
  • Odpowiedz
@kawalerka15k: no ale pytanie po
co. Programowanie nie jest aż tak elitarne jak bycie lekarzem-specjalistą, więc co dziwnego w tym że topki specjalizacji lekarskich średnio wychodzą finansowo lepiej niż przeciętny programista? Przecież to jest zabawa w captian obvious.
  • Odpowiedz
@wygryw50k to w jakiej technologii można wystawić chociaż te 20 k funtów na miesiąc ? Będąc zwykłym devem który dostaje zlecenie na konkretna rzecz i reszta go nie interesuje
  • Odpowiedz