Wpis z mikrobloga

#programista15k Dobra, widzę, że po starym bożku AI, przyszedł inny LowCode i mam wrażenie, że nikt nie robił poważnej analizy. My zrobiliśmy w firmie i jeżeli chcielibyśmy użyć w firmie to by nas w #!$%@? kosztowało. Za każdego użytkownika, płacisz licencję. To policzcie ile wychodzi przy milionie userów. Jeżeli masz prostego CRUDa bez zależności to jeszcze, ale jeżeli połowę czerpiesz z tego, druga połowa jest zależna od tego, a do tego część jest schowana przed światem to się robi wesoło. Modyfikacje? Zapomnij. Chyba, że lubisz sado-maso i wgryzać się w core jak w wordpressie.

Znam tylko jedną firmę, szwedzkie korpo gdzie robili narzędzie w tym gównie dla procesów węwnetrznych. I w sumie nie wiem czy je skończyli.
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ShiroUmizake mnóstwo takich narzędzi jest. Pracowałem w firmie pewnej w której zatrudnili cały team od Outsystems i w tym zbudowali sobie system. Ogólnie spoko ale do raczej prostszych systemów aniżeli coś bardziej skomplikowanego
  • Odpowiedz
@ShiroUmizake tak jak mówisz skalowanie jest #!$%@? przy takiej ilości userow każą sobie płacić chore kwoty, plus w każdym lowcode masz ograniczenia i musisz dostosować swoje integracje, zewnętrzne serwisy do niego, w przeciwnym wypadku czeka Cię rzeźba żeby to ogarnąć.

Z punktu widzenia developerskiego to #!$%@? bo nie bardzo użyjesz jakiś 3rd party toolow czy libek bo dane rozwiązanie lowcode na to nie pozwala. Pracowałem w naprawdę dużych korpo handlującymi różnymi
  • Odpowiedz
@ShiroUmizake: No super, moim klientem jest startup, który robi narzędzie do low code/no code. Nie narzekają na klientów, na siano też nie. Biznes się kręci i z tego co widzę i czytam to klienci są zadowoleni. :)
  • Odpowiedz
@wafel93: Nie jestem związany z branżą. Prowadzę firmę IT, klient jak każdy inny. Działa legalnie, widzę jaki mają ruch na serwerach, faktury placa na czas. Opinie w necie też całkiem spoko, projekt dla mnie jest ciekawy, szczególnie ze względu na security.
  • Odpowiedz
@ShiroUmizake moze nie low code ale PaaS czyli platforma gdzie juz jest autentykacja, baza danych(realtime), analityka i wiele innych funkcjonalności zaimplementowanych i do projektów ktore nie wiadomo czy wypalą świetnie sie sprawdza. Samo sie skaluje, baza realtime dziala super. Przy milionach użytkowników pewnie jest z 2x droższe, ale przy tysiącach wychodzi duzo taniej i szybciej mozna taki projekt dostarczyć i utrzymanie/skalowanie wychodzi taniej
  • Odpowiedz
łowcode było jeszcze przed ai. I powraca cyklicznie


@JamesJoyce: i dalej nie nadaje się do niczego bardziej poważnego niż apka mobilna będąca nakładką na apkę webową xD
  • Odpowiedz
@ShiroUmizake: Ja pracuje nad rozwojem platformy no/low code i nie wyobrażam sobie jak to będzie utrzymywalne przed dłuższy czas. To zawsze będzie drogie rozwiązanie w którym zawsze będzie brakowało kilku procent funkcjonalności i na tą chwilę nie ma dobrych rozwiązań jak bezpiecznie pozwalać na uruchamianie cudzego kodu na takiej platformie
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: to robisz mvc na jakies gotowej libce ,tymbardziej jak nie masz integracji. Plus, nie wiem czy to je moje #!$%@? zawodowe, ale z daleka potrafie stwierdzic jaka ta libka gotowych komponentow smierdzi ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Odpowiedz