Wpis z mikrobloga

Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura napisana jest z perspektywy bogatych elit.

Co oczywiście doprowadziło do ciekawego absurdu: współczesne społeczeństwo, które w zdecydowanej większości wywodzi się z chłopstwa, identyfikuje się obecnie z własnymi oprawcami i wyzyskiwaczami.

#antykapitalizm #historia #kultura #literatura #sztuka
miku555 - Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura n...

źródło: XO6k9kuTURBXy9hYjhmYjlmMC0wMjQ1LTQxOTUtODVjNy05YzFjOTIyNmZhMGMuanBlZ5GVAs0EsADDw94AAaEwBQ

Pobierz
  • 170
  • Odpowiedz
Co to ma do rzeczy w ogóle że niektórzy szlachcice też mieli #!$%@? a niektórzy chłopi mieli swoich parobków? Wiaodmo że każdy wykorzystywał kogo mógł ale chłopi byli na końcu łańcucha pokarmowego.


@Szalom: Nie chłopi, tylko biedacy. Tak jak dzisiaj i zawsze.
  • Odpowiedz
  • 1
@Ilirian podziękuj bogatemu zalesieniu. Przez to że nie trzeba było budować z kamienia a wystarczyło ściąć drzewa, to do dzisiaj mało co zostało
  • Odpowiedz
Mnie bardziej rozwala że tak mało wiemy co się działo przed chrztem Polski, tak jakby historia i kultura tego kraju pojawiła się znikąd jak wielki wybuch


@Ilirian: bo problem jest w tym, że w czasach średniowiecza, gdzie było chrześcijaństwo, tam pojawiło się pismo
przed chrztem nikt nie kwapił się do pisania kronik, a budowle, o ile były to z reguły drewniane, a więc podatne na ząb historii
  • Odpowiedz
@miku555:
Modna obecnie chłopomania zbiera swoje żniwo. A prawda jest taka, że podział klasowy istnieje również dziś, tylko poziom życia przeciętnego człowieka jest wyższy dzięki technologii.

Zresztą ówczesna szlachta to nikt inny niż dzisiejsi właściciele firm, działalności gospodarczych zatrudniających ludzi.
Bywały włości prowadzone jak dzisiejszy januszex, ale też i dobrze prosperujące duże firmy. Dodatkowo szlachta musiała płacić odszkodowanie w razie szkody mienia i bronić w razie
  • Odpowiedz
@Ilirian: Kościół katolicki bardzo dokładnie zabal o to by nie było co pamiętać przed chrztem Polski. Za adoptowali wszystkie pogańskie święta pod swoją wizję np zielone świątki, wszystkich swietych.
  • Odpowiedz
@Ilirian sprawa nie jest prosta, bo wszelkie kroniki dotyczące czasów sprzed chrztu są napisane już po chrzcie. A jest też wiadomo że kościół katolicki niszczył świadectwa sprzed chrztu, jednak historycy nie znają skali tego zjawiska.
  • Odpowiedz
  • 0
@mendium

Kościół katolicki bardzo dokładnie zabal o to by nie było co pamiętać przed chrztem Polski. Za adoptowali wszystkie pogańskie święta pod swoją wizję np zielone świątki, wszystkich swietych.


Na swój sposób zawsze fascynuje mnie ta "argumentacja", że Kościół bardzo dbał, by w Polsce nie było co pamiętać przed chrztem. W żadnym innym kraju Europy tak o to nie dbał. W Niemczech, w Skandynawii, na Wyspach, we Francji, czy nawet na
  • Odpowiedz
Mnie bardziej rozwala że tak mało wiemy co się działo przed chrztem Polski, tak jakby historia i kultura tego kraju pojawiła się znikąd jak wielki wybuch

Odpowiedz


@Ilirian: bo wtedy nie było piśmiennictwa łacińskiego w Polsce? tylko co najwyżej jakieś runy.?
  • Odpowiedz