Wpis z mikrobloga

Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura napisana jest z perspektywy bogatych elit.

Co oczywiście doprowadziło do ciekawego absurdu: współczesne społeczeństwo, które w zdecydowanej większości wywodzi się z chłopstwa, identyfikuje się obecnie z własnymi oprawcami i wyzyskiwaczami.

#antykapitalizm #historia #kultura #literatura #sztuka
miku555 - Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura n...

źródło: XO6k9kuTURBXy9hYjhmYjlmMC0wMjQ1LTQxOTUtODVjNy05YzFjOTIyNmZhMGMuanBlZ5GVAs0EsADDw94AAaEwBQ

Pobierz
  • 170
  • Odpowiedz
  • 6
@miku555 gówno prawda, masz jakąś wiedzę o polskiej kulturze spoza szkoły średniej i lektur obowiązkowych? Właśnie ich dobór to jest rak, a jest z czego wybierać.Podrzuce przykładowa zajawkę: „Oj skończy się nam, skończy nasze mordowanie”. Ludowe pieśni antyfeudalne.
  • Odpowiedz
  • 2
W sumie to tak samo jak prawie w każdym innym kraju.


@Ilirian Nie jest tak w krajach, gdzie elity pochodziły z innych państw jak np. Ukraina czy Rumunia. Tam widać silną identyfikację z kulturą ludową. W Rumunii naliczyłem 3 kanały w TV, gdzie ciągle grała muzyka ludowa i okololudowa.
  • Odpowiedz
@GhostofChristmasPast: tak tak, ludowe podania głoszą, że czartoryski w ramach solidarności orał pole razem z chłopami a potem szli razem na browara xD. Chłop był dla szlachcica tym samym co koza czy krowa. Był zwykłym niewolnikiem.
  • Odpowiedz
Mnie bardziej rozwala że tak mało wiemy co się działo przed chrztem Polski, tak jakby historia i kultura tego kraju pojawiła się znikąd jak wielki wybuch


@Ilirian: Pewnie byliśmy zajebistymi poganami i mieliśmy w #!$%@? ciekawe mity, zabobony, bóstwa, tradycje. Później #!$%@? się do nas folksdojcze ich chrześcijaństwem, dołączyli do tego inni pomyleńce i musięliśmy przyjąć ich religie żeby przestali mieć wymówkę do ataków na nasze terytoria ( ͡°
  • Odpowiedz
@miku555: dobrze, ale to się nie skończyło.

wyobraź sobie że dzisiaj prole w USA z pasa rdzy utożsamiają się z Trumpem - multimilionerem, który dostał 400 mln $ od swojego starego i nie ma absolutnie nic wspólnego z typowym amerykańskim Johnem.
Dla mnie to jest fenomen.
  • Odpowiedz
@Ilirian: Jak lubisz konkretną dawkę wiedzy, to ten czlowiek wrzuca na yt podcasty. Wiele z nich dotyczy zapisków Greków czy Rzymian o naszych ziemiach i tutejszych plemionach.
Dr hab. Gościwit Malinowski, profesor Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Starożytnik, filolog klasyczny, hellenista
  • Odpowiedz
@Pandillero: Upraszczasz i to mocno. Poczytaj też o szlachcicach, którzy kończyli z widłami w brzuchu, bo pruski albo ruski pan im coś obiecał w zamian za zbuntowanie się.
Akruat miałem na studiach historię chłopów w Polsce i nie było lekko, bo pańszczyzna dochodziła do 7 dni (5 dni + 2 dni żona chłopa), ale historia jest też zabieganiem szlachty i króla o wsparcie chłopstwa.
Jak się interesuejsz tematem, to weź
  • Odpowiedz
tak jakby historia i kultura tego kraju pojawiła się znikąd jak wielki wybuch


@Ilirian: Bo w gruncie rzeczy tak mniej więcej było, powstanie zorganizowanej siatki siatki grodowej i niszczenie dawnych osiedli, co łączy się z początkami państwa gnieźnieńskiego, datuję się na lata 20/30 X w. Taki Geograf Bawarski o żadnych "Polanach" nic nie wspomina.
  • Odpowiedz
Mnie bardziej rozwala że tak mało wiemy co się działo przed chrztem Polski, tak jakby historia i kultura tego kraju pojawiła się znikąd jak wielki wybuch

@Ilirian: Najprawdopodobniej działo się tyle, że miałeś kilkaset tysięcy ludzi rozsianych na powierzchni zbliżonej do obecnej Polski, którzy nawet nie wiedzieli co to Polska - i po chrzcie pewnie też dalej większość nie wiedziała bo identyfikowali się w pierwszej kolejności ze swoim rodem, grodem
  • Odpowiedz
Co oczywiście doprowadziło do ciekawego absurdu: współczesne społeczeństwo, które w zdecydowanej większości wywodzi się z chłopstwa, identyfikuje się obecnie z własnymi oprawcami i wyzyskiwaczami.


@miku555: tak dokladnie jest, w szkole ucza tak zwanego romantyzmu szlacheckiego, to jest taka troche alternatywna wersja prawdy historycznej przedstawiania i przez artystow i przez sama szlachete.

Ukraincy tez maja ten problem, ze oni wierza w UPA, w ich klamliwy i wyidalizowany obraz ale dlatego ze tego ich ucza w szkole, a polacy juz znaja wieksza
  • Odpowiedz