Wpis z mikrobloga

Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura napisana jest z perspektywy bogatych elit.

Co oczywiście doprowadziło do ciekawego absurdu: współczesne społeczeństwo, które w zdecydowanej większości wywodzi się z chłopstwa, identyfikuje się obecnie z własnymi oprawcami i wyzyskiwaczami.

#antykapitalizm #historia #kultura #literatura #sztuka
miku555 - Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura n...

źródło: XO6k9kuTURBXy9hYjhmYjlmMC0wMjQ1LTQxOTUtODVjNy05YzFjOTIyNmZhMGMuanBlZ5GVAs0EsADDw94AAaEwBQ

Pobierz
  • 170
  • Odpowiedz
Sto lat temu mnóstwo osob jechało za praca do Ameryki bo taka byla bieda


@WrzeCiOna:
Sto lat temu?!?!

Jeszcze w latach '90 spora część mojej rodziny regularnie brała udział w loterii wizowej, żeby wyjechać do USA. Jednej z ciotek się udało - po otrzymaniu wizy, w ciągu 3 miesięcy sprzedali wszystko, i całą rodziną z mężem i
  • Odpowiedz
Też o tym myślałem, szczególnie śmieszą mnie zachwyty nad II RP jak to było zajebiście


@ShowBiz: nigdy się nie spotkałem z kimś kto twierdził że w IIRP było zajebiście. Na sanację pluje każdy od lewa do prawa.
  • Odpowiedz
Ale Ty zdajesz sobie sprawe z tego, ze przed chrztem nie mozna bylo mowic o Polsce jako panstwie, ale jedynie o plemionach zyjacych na terenach dzisiejszej Polski?


@Celsus: Bo na pewno piewcy katolickiej wiary doprowadzili do "wymazania" tej historii. Wiele osób chyba po prostu nie chce zauważać tego ile tak naprawdę kultura chrześcijańska wniosła i jak zmieniła nasz kraj. I nie mieści się nikomu w głowie, że być może wcześniej nikt sobie dupy nie zawracał upamiętnieniem poprzednich kacyków czy wodzów albo dokumentowaniem "historii" w jakikolwiek sposób...

Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura napisana jest z perspektywy bogatych elit.

@miku555: Chłopi mieli swoją historię, ale nie jest poparta słowem pisanym, więc jak się to miało zachować? A nie pisali, bo nawet nie czytali. Z drugiej strony czego się spodziewasz, że bogaci szczerze opisywali życie chłopstwa? Dla kogo to niby miało być interesujące? Popatrz współcześnie jak wiele osób obserwuje takich gównozjadów - celebrytów, a zwyczajny człowiek jak ma jakiegoś insta czy FB to ma garstkę znajomych, z którymi się już po
  • Odpowiedz
@miku555: w ogóle śmieszne jest mówienie o polskiej szlachcie jako oprawcach(kiedy kazali pracować na pana raz w tygodniu) podczas gdy teraz płacisz pół roku na państwo xD
Hejt na feudalizm to efekt wielu lat komunistycznej propagandy. Oczywiście był to zły system ale nie było to w żadnym stopniu niewolnictwo.
  • Odpowiedz
Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura napisana jest z perspektywy bogatych elit.


@miku555: Przecież to jest najnaturalniejsza rzecz. Jak niewykształcone chłopstwo miałoby produkować kulturę, która do Ciebie by trafiła? Owszem, mieli własną kulturę: stroje, zwyczaje, jedzenie, tańce, piosenki, ale nie mieli edukacji, pieniędzy i warunków, aby tę swoją kulturę zachować w formie pisanej i dzielić się nią. Są oczywiście wyjątki, ale do np. napisania
  • Odpowiedz
@miku555: Jak wszędzie, myślisz, że chłopi mieli czas, pieniądze, wykształcenie żeby pisać swoją historię? I czy mieliby w ogóle chęci. Jakoś nie sądzę żeby ich interesowały takie fanaberie.
A po drugie życie w Polsce przedsocjalistycznej nie było takie tragiczne jak się często opisuje, zwłaszcza gdy sie pozna konktekst innych krajów. Ciągle jest mnóstwo zakłamania, które wprowadzili komuniści żeby przedstawić PRL jako wszystko co najlepsze co spotkało ten kraj.
  • Odpowiedz
identyfikuje się obecnie z własnymi oprawcami i wyzyskiwaczami.


@miku555: Cóż za komusza opinia. Kultura zawsze była kreowana przez elity i zawsze przez nie będzie krewoana. Dla plebsu były cyrki obwoźne a obecnie trudne sprawy w telewizji. Nic się nie zmieniło.
  • Odpowiedz
@miku555: najlepsze jest to z jaką pogardą często przedstawiani są chłopi np. w kontekście rabacji chłopskich lub zrywów narodowowyzwoleńczych, w których nie brali oni udziału. Szczerze mówiąc gdybym sam przymierał całe życie głodem okradany przez szlachtę to być może w końcu chwyciłbym za widły i skierował je przeciw elitom. A już sprawy w stylu walki o niepodległość to wgl absurd - ginąć za to, by wymienić jednego wyzyskiwacza na drugiego?
  • Odpowiedz
co się działo przed chrztem Polski


@Ilirian: To jest własnie ciekawe, jak prawdziwa historia naszych słowiańskich przodków została wymazana przez Watykan.
  • Odpowiedz
Mnie bardziej rozwala że tak mało wiemy co się działo przed chrztem Polski, tak jakby historia i kultura tego kraju pojawiła się znikąd jak wielki wybuch


@Ilirian: Przyczyny są dwie, a w sumie jedna: Kościół Katolicki nie lubi konkurencji i sam chce pisać swoją historię. Kiedy chrześcijaństwo pojawiło się na ziemiach polskich, od razu przystąpiono do masowego i całkowitego wymazywania dawnych wierzeń, kultur, historii, legend i wszystkiego, co było wcześniej.
  • Odpowiedz
@miku555: Jesli to jest fenomen dla Ciebie to znaczy, ze jesteś młody i mało rozumiesz. Historia ma aspekt propagandowy nie mając często wiele wspólnego z realiami. Przykładem jest chrzest polski, który został opisany bodajże w jednym źródle niemieckim. Ale na tej podstawie dopisana jest cała ideologia o przemianie kraju i przejściu do cywilizacji zachodniej itd...

Jaka zresztą jest perspektywa biednego chłopa? Przecież on nie miał  żadnego wpływu więc opisywanie go
  • Odpowiedz
ze przed chrztem nie mozna bylo mowic o Polsce jako panstwie


@Celsus: Przecież ten mityczny "chrzest" nie zmienił faktycznego stanu w momencie uściśnięcia odpowiedniej ręki czy też uklęknięcia przed odpowiednim kapłanem. Stan kilkadziesiąt lat przed tym momentem zapewne niewiele różnił od stanu kilkadzesiąt lat po w wielu miejscach późniejszej Polski. Chrześcijaństwo było znane już wcześniej, a za razem chrystianizacja trwała przecież grube dziesięciolecia. Późniejsi ideologowie stworzyli w głowach ludzi iluzję,
  • Odpowiedz