Wpis z mikrobloga

Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura napisana jest z perspektywy bogatych elit.

Co oczywiście doprowadziło do ciekawego absurdu: współczesne społeczeństwo, które w zdecydowanej większości wywodzi się z chłopstwa, identyfikuje się obecnie z własnymi oprawcami i wyzyskiwaczami.

#antykapitalizm #historia #kultura #literatura #sztuka
miku555 - Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura n...

źródło: XO6k9kuTURBXy9hYjhmYjlmMC0wMjQ1LTQxOTUtODVjNy05YzFjOTIyNmZhMGMuanBlZ5GVAs0EsADDw94AAaEwBQ

Pobierz
  • 170
  • Odpowiedz
@Ilirian mało wiemy bo i mało się działo. W sumie o czym tu pisać? Istniały osady na poziomie rozwoju podobnego do indian przed Kolumbem, sąsiad sąsiadowi łeb na włócznie nabijał, jedna wioska z drugą wojny toczyła bo ten tamtemu kobietę w malinach wyruchał, Imperium rzymskie kwitło pod dzisiejszą niemiecką granicą a my byliśmy zlepkiem wiosek, grodów i plemion
  • Odpowiedz
Co oczywiście doprowadziło do ciekawego absurdu: współczesne społeczeństwo, które w zdecydowanej większości wywodzi się z chłopstwa, identyfikuje się obecnie z własnymi oprawcami i wyzyskiwaczami.

@miku555: Fajnie, a teraz pokaż, jak sprawuje się współczesne społeczeństwo sowieckie, które wymordowało tych "oprawców i wyzyskiwaczy".
  • Odpowiedz
@miku555: moj pradziad jeszcze byl czystej krwi i mieszkal we Lwowie i jako ostatni w rodzinie ukonczyl studia, baa przezyl sybir, eh dopiero od paru pokolen moja rodzina jest zmieszana z chamstwem i ambicje tego upadłego rodu szorują o dno, Chyba trauma wojenna popchnęła jego potomków ku temu, aby się nie wychylać.
  • Odpowiedz
@Celsus

Ale Ty zdajesz sobie sprawe z tego, ze przed chrztem nie mozna bylo mowic o Polsce jako panstwie, ale jedynie o plemionach zyjacych na terenach dzisiejszej Polski?


Ale to tylko dlatego, bo zachodnie kraje akceptowały państwowość pod przymusem chrześcijaństwa. Mieszko I nie zrespił się nagle i zdecydował, że chce założyć Polskę.
  • Odpowiedz
Mnie bardziej rozwala że tak mało wiemy co się działo przed chrztem Polski


@Ilirian: Wiemy, że Mieszko I wyżynał oraz sprzedawał w niewolę mieszkańców Małopolski, Pomorza, czy Śląska, a podobnie robił Siemiomysł z mieszkańcami Kujaw i Mazowsza.
  • Odpowiedz
@Domowik: Co takiego źle Twoim zdaniem powiedział?
Tlumaczy kto co napisał, często cytuje w oryginale i podaje kto tłumaczył na j. polski. Tak samo tłumaczy czemu mu się wydaje tak a nie inaczej żebyś sam wyciągnął wnioski. Mało jest takich ludzi.
Barbarica fajna, ale nie ma w niej tyle materiału co u Malinowskiego.
  • Odpowiedz
no ale w mało którym innym kraju chłopstwo było aż tak wyzyskiwane i pogardzane. Jedyny inny europejski kraj gdzie chłopi mieli podobny status robaka to rosja

Odpowiedz


@OddajButa123: Obecnie jesteś bardziej wyzyskiwany. Od tamtego czasu podatki się tylko zwiększały a nie malały
  • Odpowiedz
Dlatego każdy rozsądny człowiek, o uczciwym pochodzeniu, powinien przestać identyfikować się jako Polak, panowie Polacy, to byli we dworkach.

Odpowiedz


@Crusader_Universalis: I dlatego tak łatwo było stworzyć Białoruś czy Ukrainę.
  • Odpowiedz
Każdy z nas ma przodków ze szlachty i chłopstwa


@gustowny_dzikus:

Warto dodać, że spora część chłopstwa to były szlacheckie bękarty, "działało też prawo pierwszej nocy", mało na ten temat wzmianek w dokumentach, ale możemy założyć że często się tak działo we wszystkich układach feudalnych, cytuję: "Mój pradziadek dziedzic miał 14 nieślubnych dzieci z chłopkami".
  • Odpowiedz
@miku555: A z jakiej perspektywy ma ta historia istnieć, jak chłopi byli niepiśmienni? Ciężko jest to odbierać jako "fenomen", to normalna kolej rzeczy. Historie spisują zwycięzcy... i ci co mogą pisać.

Dopeiro w XIX wieku tematyka chłopska (i robotnicza) zaczęła się przebijać.
  • Odpowiedz
bolak idealny niewolnik, czesc przedsiebiorcow 30K+ placi relatywnie nizsze podatki, co robi bolak? walczy o poprawe warunkow b2b

w bolzce nielimitowane nadgodziny (praktycznie 6 dni w tygodniu), dyzury wedlug widzimisie, co robi bolak? walczy ze zwiazkami zawodowymi xDDD

w bolzce mala czesc spoleczenstwa skupuje > 40% mieszkan na rynku w celach inwestycyjnych, co robi bolak? walczy z katastralnym
  • Odpowiedz
Też o tym myślałem, szczególnie śmieszą mnie zachwyty nad II RP jak to było zajebiście. Szczególnie gdy porównam to z opowieściami pradziadków. Babcia opowiadała, że za dzień pracy w polu w okolicznym majątku ziemskim dostawała 1,5zł za co mogła kupić kilogram cukru albo kilogram słoniny ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@ShowBiz: II RP to była republika kolesi rządzona przez kastę urzędników i wojskowych, którzy docelowo chcieli wszystko
  • Odpowiedz