Wpis z mikrobloga

Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura napisana jest z perspektywy bogatych elit.

Co oczywiście doprowadziło do ciekawego absurdu: współczesne społeczeństwo, które w zdecydowanej większości wywodzi się z chłopstwa, identyfikuje się obecnie z własnymi oprawcami i wyzyskiwaczami.

#antykapitalizm #historia #kultura #literatura #sztuka
miku555 - Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura n...

źródło: XO6k9kuTURBXy9hYjhmYjlmMC0wMjQ1LTQxOTUtODVjNy05YzFjOTIyNmZhMGMuanBlZ5GVAs0EsADDw94AAaEwBQ

Pobierz
  • 170
  • Odpowiedz
  • 65
@miku555 jakby cała historia nie była napisana z perspektywy bogatych nierobów którzy urodzili się ze srebrną łyżeczką w dupie 🥲

  • Odpowiedz
  • 1710
Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura napisana jest z perspektywy bogatych elit.


W sumie to tak samo jak prawie w każdym innym kraju.

Mnie bardziej rozwala że tak mało wiemy co się działo przed chrztem Polski, tak jakby historia i kultura tego kraju pojawiła się znikąd jak wielki wybuch
  • Odpowiedz
Co oczywiście doprowadziło do ciekawego absurdu: współczesne społeczeństwo, które w zdecydowanej większości wywodzi się z chłopstwa, identyfikuje się obecnie z własnymi oprawcami i wyzyskiwaczami


@miku555: Ktoś się identyfikuje z szlachta? Co to właściwie miałoby oznaczac?
  • Odpowiedz
@miku555: Też o tym myślałem, szczególnie śmieszą mnie zachwyty nad II RP jak to było zajebiście. Szczególnie gdy porównam to z opowieściami pradziadków. Babcia opowiadała, że za dzień pracy w polu w okolicznym majątku ziemskim dostawała 1,5zł za co mogła kupić kilogram cukru albo kilogram słoniny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
identyfikuje się obecnie z własnymi oprawcami i wyzyskiwaczami.


@miku555: Chyba Ci się pomylił polski feudalizm z afrykańskimi wioskami.
  • Odpowiedz
W sumie to tak samo jak prawie w każdym innym kraju.


@Ilirian: no ale w mało którym innym kraju chłopstwo było aż tak wyzyskiwane i pogardzane. Jedyny inny europejski kraj gdzie chłopi mieli podobny status robaka to rosja
  • Odpowiedz
@Ilirian:

W sumie to tak samo jak prawie w każdym innym kraju. Mnie bardziej rozwala że tak mało wiemy co się działo przed chrztem Polski, tak jakby historia i kultura tego kraju pojawiła się znikąd jak wielki wybuch


Ale Ty zdajesz sobie sprawe z tego, ze przed chrztem nie mozna bylo mowic o Polsce jako panstwie, ale jedynie o plemionach zyjacych na terenach dzisiejszej Polski?
  • Odpowiedz
Fenomenem


@miku555: Ale co jest fenomenem? To że chłopi w średniowieczu nie umieli pisać i nie mieli jak spisać swojej historii? Że bogaci zawsze byli mądrzejsi, co zaczęło się minimalnie odwracać po wynalezieniu i upowszechnieniu internetu?
  • Odpowiedz
  • 89
@Ilirian no nie do końca tak samo bo np. Francja, Holandia, Anglia to kraje o silnym komponencie mieszczaństwa, które było lepiej wyedukowane i stanowi w tych krajach większy procent niż i nas, gdzie społeczeństwo było głównie wiejskie.
  • Odpowiedz
  • 176
@miku555: "Historia to opowieść o tym, co garstka ludzi robiła w czasie, gdy cała reszta ludzkości orała pola i nosiła wodę." Juwal Noach Harari

Naszczęście są historycy którzy stają w kontrze do historii pisanej przez szlachtę. Polecam Kamila Janickiego oraz #napierala a także "Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii" Brian Porter-Szűcs

U tych autorów dowiesz się nieco więcej o historii normalnych ludzi a nie tej z perspektywy
  • Odpowiedz
Mnie bardziej rozwala że tak mało wiemy co się działo przed chrztem Polski, tak jakby historia i kultura tego kraju pojawiła się znikąd jak wielki wybuch


@Ilirian: Nikt nic nie zapisywał bo ani nie miał jak ani nie uznawał tego za ciekawe - jedyne co było warte spisania to dokumenty sądowe, własności etc ale nawet to wówczas nie funkcjonowało bo opierało się na tradycji ustnej.
  • Odpowiedz