Wpis z mikrobloga

Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura napisana jest z perspektywy bogatych elit.

Co oczywiście doprowadziło do ciekawego absurdu: współczesne społeczeństwo, które w zdecydowanej większości wywodzi się z chłopstwa, identyfikuje się obecnie z własnymi oprawcami i wyzyskiwaczami.

#antykapitalizm #historia #kultura #literatura #sztuka
miku555 - Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura n...

źródło: XO6k9kuTURBXy9hYjhmYjlmMC0wMjQ1LTQxOTUtODVjNy05YzFjOTIyNmZhMGMuanBlZ5GVAs0EsADDw94AAaEwBQ

Pobierz
  • 169
  • Odpowiedz
@Ilirian

> Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura napisana jest z perspektywy bogatych elit.


W sumie to tak samo jak prawie w każdym innym kraju.
  • Odpowiedz
tak jest prawie wszędzie


@Lohengrin: A gdzie konkretnie tak nie jest? Bo mi się jakoś wydaje że wszędzie, a nie "prawie" wszędzie.

cała polska historia i kultura napisana jest z perspektywy bogatych
  • Odpowiedz
Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura napisana jest z perspektywy bogatych elit.


Co oczywiście doprowadziło do ciekawego absurdu: współczesne społeczeństwo, które w zdecydowanej większości wywodzi się z chłopstwa, identyfikuje się obecnie z własnymi oprawcami i wyzyskiwaczami.


@miku555:
w uproszczeniu chłopstwo nie umiało pisać, po mieszczaństwie zostały dokumenty, po szlachcie zostały dokumenty i kultura na którą tylko ich było stać żeby nieć za co opłacić grajków malarzy albo poetów piszących
bn1776 - >Fenomenem jest dla mnie to, że praktycznie cała polska historia i kultura n...
  • Odpowiedz
Polski, tak jakby historia i kultura tego kraju pojawiła się znikąd jak wielki wybuch


@Ilirian: komuś na tym zależało żebyśmy nie uczyli się polskiej mitologii i historii tylko o innych krajach
  • Odpowiedz
@RandomowyMirek: tak, w, latach 80 ludzie tez wyjezdzali za praca, ale to jest co innego niz bieda na, przełomie wiekow i po I wojnie, gdzie ludzie z terenow wiejskich, zostawiajac zone i dziatki, jechali do Ameryki za, praca. To bylo zycie bez prądu, bez antybiottkow, ze slabszym dostepem do edukacji, i żywienie się tym co uroslo. A dzieci do wyzywienia bywalo sporo.

  • Odpowiedz