Wpis z mikrobloga

#php #naukaprogramowania
Czy ma to sens robienie CRUD w php w modelu MVC bez programowania obiektowego?
Bo u mnie ciągle coś jest nie tak. Mam routera i jak wchodzę na stronę to wszystko działa ale jak robię formularz i wysyłam przez niego do controllera to ścieżki nie pasują muszą być z ".." a jak wchodzę na index to kontroler wymaga bez ".." #!$%@? dostanę już nad tym siedzę 2 tygodnie.
  • 19
  • Odpowiedz
@lukgol: a po co wymyślać koło na nowo? Są gotowe rozwiązania zakładające wykorzystanie programowania obiektowego, inne paradygmaty są możliwe w PHP ale każdy poważny framework zakłada OOP.
  • Odpowiedz
@lukgol: Nie wiem jak inni, ale ja nic nie rozumiem z tego, co napisałeś. Chyba podążasz złą drogą w nauce PHP, nie pomijaj programowania obiektowego.

Wydaje mi się, że robisz coś co nie ma najmniejszego sensu i zaszedłeś w tym za daleko, w sensie CRUD, php i MVC.

https://phptherightway.com/
  • Odpowiedz
@lukgol: ja wgl nie wiem po cholere klepać cruda recznie jak macie takie coś jak apiplatform. Budujesz model, cyk, bryk myk i masz cruda do niego po API. Jakiś nietypowy case, trzeba coś zcustimoizować - cześć ustawisz atrybutami reszte przez nadpisanie providerem/processorem/normalizera. Budowa takich apek idzie 2-3 razy szybciej. Fakt że trzeba przejść przez dokumentacje która momentami jest słaba, ale jest sporo społeczność i pełno wątków na stackoverflow.

Problemem może
  • Odpowiedz
ja wgl nie wiem po cholere klepać cruda recznie jak macie takie coś jak apiplatform


@vviktor123488: OP nawet nie wie czym jest OOP, a Ty mu apiplatform proponujesz? To tak jakby zaczynać naukę pływania od skoku na środku oceanu.
  • Odpowiedz
@nowiutki to motywacja do nauki. Rzuciłem mi tylko hasło i ewentualne plusy. Jak sobie poczyta jakie dostanie narzędzia przez oop i później, zrozumie że warto się rozwijać. Projekt, które klepał 2-3 tyg będzie robić w 1-3 dni. Nie ma lepszej motywacji do nauki. Przynajmniej według mnie.
  • Odpowiedz
  • 0
Tak dla pewności, na stronę wchodzisz poprzez index.php, ale formularz wysyłasz na adres katalog/kontroler.php?


@januzi: index.php to localhost:8080 i ma routera zawierającego przekierowywaniami formularz znajduje się w create.view.php i ten formularz wysyła do create.controller.php a controller wysyła do create.model.php
  • Odpowiedz
@lukgol: Laravel Cię niczego dobrego nie nauczy. Zostaw go sobie na koniec. Najpierw naucz się podstaw OOP, potem zrozum czym jest kontener IoC, dependency injection, wzorzec strategii. I dopiero wtedy sięgnij po Symfony, na którym przećwiczysz sobie MVC.

Generalnie długa droga przed tobą, życzę powodzenia.
  • Odpowiedz
wszyscy mówili mi żebym uczył się języka a potem laravela


@lukgol: ale Ty tymi rozproszonymi plikami nie uczysz się bezpośrednio PHP, Ty już pytasz się bardziej architektury - więc powinieneś zacząć robić też tutoriale o różnych architekturach itp.

Obecnie ten kod z tego linku, co podał @Nexiu zaczynasz tworzyć rzeczy, które nie są pokrywane przez podstawowe nauki z ifami i foreachami. To już jest poziom dalej, kwestie bootstrapowania aplikacji
  • Odpowiedz