Wpis z mikrobloga

Chcialbym dosc mocno skrócić okres splaty kredytu hipotecznego. Jak wtedy zmienia sie udzial w racie części odsetkowej? Wiadomo, że suma odsetek w calym okresie spada ale czy spada też sama część odsetkowa już od pierwszego miesiaca po zmianie?
Nie do konca znalazlem odpowiedz w tej kwestii.
Tak, wiem, można zadzwonić do banku i zapytać :) ale może ktos akurat ma wiedzę.

Oprocentowanie stałe, raty równe.

#nieruchomosci #kredyt #pieniadze
  • 11
  • Odpowiedz
@kepinsky nie, nie spada. Wysokość części odsetkowej zależy od pozostałego do spłaty kapitału oraz oprocentowania, nie od okresu spłaty. Okres wpływa tylko na globalną sumę odsetek (bo kapitał jest dłużej oprocentowany).
  • Odpowiedz
@kepinsky: to zależy, odsetki liczą Ci się od kapitału który został do spłaty i czasu.
jeżeli masz dzień spłaty na 1 danego miesiąca, to od drugiego naliczają już Ci się na nowy miesiąc, naliczają się raczej proporcjonalnie od kwoty/czasu. podejrzewam że do dnia w którym dasz dyspozycję przeliczenia to będą Ci się naliczały po staremu a później po nowemu
  • Odpowiedz
@kepinsky: część odsetkowa spada od razu
przy nadpłacaniu możesz wybrać czy chcesz mieć taką samą ratę (płacisz więcej kapitału miesięcznie = spłacasz krócej) czy taki sam okres spłacania i obniżoną ratę
  • Odpowiedz
Chcialbym dosc mocno skrócić okres splaty kredytu hipotecznego.


@kepinsky: a po co skracać okres? Lepiej jest obniżać ratę i nadpłacać aż kredyt będzie tak niski, że będziesz mógł go w całości spłacić.
  • Odpowiedz
  • 4
@jaras2: ok, ma to sens. Czyli w zasadzie nie ma różnicy czy będę płacił wieksza kwotę wynikająca że skrócenia kredytu czy też tę samą kwotę będę nadplacal miesiąc w miesiac.
  • Odpowiedz
@kepinsky: mogę Ci sprzedać moją taktykę.

załóżmy pozostało mi do spłaty 250k i mam ratę 2500 z czego kapitał to 1000zł a odsetki 1500
i mam powiedzmy wolną stówkę
jak nadpłacisz i zostawisz okres kredytowania to masz powiedzmy 1500ratę 500kapitał 1000odsetki
jak nadpłacisz i skrócisz to masz 2500ratę z czego np kapitał to 1800 a odsetki 700
ja wolę nadpłacić i mieć niższe zobowiązania i skłądać sobie kasę znowu, albo wrzucać
  • Odpowiedz
  • 0
@jaras2: "załóżmy pozostało mi do spłaty 250k i mam ratę 2500 z czego kapitał to 1000zł a odsetki 1500
i mam powiedzmy wolną stówkę
jak nadpłacisz i zostawisz okres kredytowania to masz powiedzmy 1500ratę 500kapitał 1000odsetki"

No nie, tak to działać nie może. Jak nadplace bez zmiany okresu splaty, to odsetki maleją dajmy na to z 1500 na 1000, ale część kapitałowa pozostaje bez zmian

Ps. Dawno nie pisałem komentarzy i
  • Odpowiedz
No nie, tak to działać nie może. Jak nadplace bez zmiany okresu splaty, to odsetki maleją dajmy na to z 1500 na 1000, ale część kapitałowa pozostaje bez zmian


@kepinsky: Jak nadpłacasz to zawsze kapitał, przynajmniej u mnie to tak działa w ING, Aliorze i spółdzielczaku.
  • Odpowiedz
@kepinsky: Odsetki są naliczane na podstawie aktualnego kapitału do spłaty i aktualnego oprocentowania. Nie są naliczone z góry. Na wysokość odsetek w danym miesiącu nie ma wpływu pozostały okres kredytu.

Pozostały okres kredytu ma jednak wpływ na część kapitałową raty i tym samym szybkość spłacania kapitału, co będzie miało wpływ na wysokość odsetek w kolejnych miesiącach.

Możliwe są dwa scenariusze po nadpłacie - zachowanie aktualnego okresu kredytowania lub jego skrócenie.

W
  • Odpowiedz