Wpis z mikrobloga

#pracait #programista15k #programista25k #programowanie #naukaprogramowania #siecikomputerowe #sieci #helpdesk #linux #admin #wykop30plus

Witam, mam 31 lat, całe życie robiłem za najniższą, chciałbym się przebranżowić do IT, bo żadna inna brańża nie ma sensu - albo się pracuje fizycznie, albo niby biurowo, ale gonią cię jak w kołchozie.
Aktualnie kończę zaocznie pierwszy rok studiów na kierunku Informatyka - ale szczerze powiedziawszy to póki co na tych studiach to praktycznie nic sensownego nie ma - większość to matematyka i trochę teorii algorytmów.

Niekoniecznie chcę się przebranżowić na programistę, ważne żeby było w IT, bo jak głosi stare internetowe przysłowie: możesz dobrze zarabiać na każdym stanowisku, o ile będzie to w IT :)
Wiem, że na rynku sytuacja teraz ciężko. Myślicie, że łatwiej się dostać się do IT drogą help-desk>>admin czy raczej powinienem celować jak większość ludzi czyli po prostu junior programista?
  • 29
  • Odpowiedz
albo gonią cię jak w kołchozie.


@GoldenStyle: o tak, w IT nikt cie nie goni w żadnym kołchozie, wcale nie ma dedykowanej roli (scrum mastera), która służy do bicia ciebie pejczem, wcale nie ma metodyki (scrum), która służy do poganiania programistów w sprintach, wcale nie ma nadgodzin i utrzymania 24/7.
  • Odpowiedz
@GoldenStyle: Zacznij od czegokolwiek w IT, nawet od helpdesk.
Ale 2 założenia są fałszywe:
- IT == wysokie zarobki
- nikt nie pogania i pracuje się spokojnie
  • Odpowiedz
@GoldenStyle ja 33 lvl i znalazłem w tym roku entry level it robotę. Po 8 latach #!$%@? na budowie to najlepsza decyzja ever. Pracę znalazłem cudem, przygotuj się na pasmo niepowodzeń xD a juniora programowania nie ma sensu nawet aplikować. Ja tylko wysyłałem na helpdesk, technik informatyk, wymiana monitorów i tuszów w drukarce xD in the end udało się znaleźć super entry level robotę z danymi, stronami, crm.
  • Odpowiedz
@GoldenStyle: Mogę tylko ze swojej strony napisać jak to u mnie wygląda, generalnie nie jest źle jeśli chodzi o samo zatrudnienie, atmosfera w pracy jest fajna, praca jest zdalna, kasa jest słaba ale to akurat pewnie zależy od tego jak wyskilowany ktoś jest. Poganiania teoretycznie nie ma, w praktyce manager od razu wychwyci, że nie dowozisz i zaaranżuje rozmowę, u mnie to przekłada się na nadgodziny niepłatne. Generalnie planuje jeszcze trochę
  • Odpowiedz
  • 0
xD a juniora programowania nie ma sensu nawet aplikować. Ja tylko wysyłałem na helpdesk, technik informatyk, wymiana monitorów i tuszów w drukarce xD in the end udało się


@Limeade: Bardzo dziekuje za informacje. Ciesze sie ze ci sie udalo.

Wlasnie z programowaniem tak jest, ze jak patrze na studiach co jest na c++ a co wymagaja na progrmiste to jakis odlot.
Juz prędzej help-desk, sieci i te sprawy, Przynajmniej wiedza sie
  • Odpowiedz
@ly000: należysz do ludzi z devowego boomu, którzy myślą, że IT to tylko DEV.

@GoldenStyle: w IT teraz próg wejścia jest wysoki, konkurencja ogromna. Jeżeli nie masz zajawki na systemy, to support i administrację sobie odpuść, bo będziesz się męczył jako junior, a wyżej nie podskoczysz bez zrozumienia tematu. Jedyna opcja to DEV, ale tam branie na juniorów jest niewielkie i jak wyżej - konkurencja bardzo duża.
  • Odpowiedz
@missioncritical:

należysz do ludzi z devowego boomu, którzy myślą, że IT to tylko DEV.

IT to nie tylko dev, ale to jest najfajniejsza, najbardziej skillowa i niegdyś najbardziej opłacalna działka. po co isć pracować do IT, jeśli nie praca przy rozwoju oprogramowania? żeby administrować drukarki w jakimś biurowcu? xD
  • Odpowiedz
@GoldenStyle: Slaby troll, chcesz sie przebranzowic czyli idziesz na studia i nadal nic nie potrafisz ani sam sie nie probowales doksztalcac xd.
@ly000 Typie o czym ty piszesz? IT to tylko pisanie kodu albo wymiana tonerow w drukarkach? Tak jak praca z budownictwem to albo bycie architektem albo noszenie wiadra z pradem na budowie?
  • Odpowiedz
@GoldenStyle Powodzenia, ja robię na odwrót mimo 13 letniego stażu w IT. Jest 1001 lepszych zawodów. W IT jest nudo, nie widzisz swoich dokonań w sposób "namacalny", co np jest dla mnie psychicznie dziwne. Poganiać poganiają i to nieźle. Dyżury płatne ale obowiązkowe, czyli co miesiąc 24/7 przez tydzień z laptopem i telefonem w ręku albo plecaku (na rybach, zakupach, spacerze, rowerze, wszędzie). Sporo pracy w weekendy, systemy mniej bądź bardziej krytyczne
  • Odpowiedz
@GoldenStyle Dodatkowo powiem Ci, że admin na poziomie "Expert" u mnie w duuużej korporacji zarabia około 14 500zł brutto a wymagany staż to 10 lat. Przez pierwsze 3-5 lat ciężko przebić w ogóle 7000zł na rękę. Tyle zarabiają moje koleżanki kelnerki z napiwkami w pizzerii 🙃
  • Odpowiedz
@cotyotymwiesz: Dokładnie tak, z tych powodów rzuciłem IT i naprawiłem swoje zdrowie psychiczne. Namacalne efekty pracy dają dobra motywację, a na elektryka wystarczyło przeczytac jedną książkę i parę dni na YT posiedzieć, żeby wejść do IT musiałem poświęcić parenaście miesięcy ciągłej nauki, a majac pracę doszkalać się tygodniowo po kilka godzin minimum
  • Odpowiedz
  • 0
a na elektryka wystarczyło przeczytac jedną książkę


@chuy: Zainteresowałeś mnie - jaką?

W IT jest nudo, nie widzisz swoich dokonań w sposób "namacalny"


@cotyotymwiesz: No ale taki admin to chyba widzi, w końcu jakiś sprzęt stawia, szafy, serwery, głupi NAS, a choćby nic innego to chociaż switche "o to ja ten pokój podłączyłem do firmy".
  • Odpowiedz