Wpis z mikrobloga

90 810,74 - 9,02 = 90 801,72

Dzisiejsza, a w zasadzie to już wczorajsza, baza. No i otrzymałem wyniki z badań wydolnościowych. Krótkie streszczenie wyników poniżej, a w komentarzu wrzucę wykres i porównanie stref z badania ze strefami z Garmina.
Cytując wyniki:
- „słaba adaptacja w strefie typowo tlenowej, gdzie głównym źródłem energii jest rozpad kwasów tłuszczowych, czyli poniżej progu LT”
- „dobra adaptacja do wysiłków w strefie beztlenowej powyżej progu AT, gdzie głównym źródłem energii jest glikogen”
- „słaby poziom tolerancji kwasomlekowej z powodu dużego zużycia glikogenu na niskich poziomach obciążenia”

I cyferki:
HR Max: 198 (chłop z 30-stką na karku)
Próg LT: 149
Próg AT: 183
VO2 max: 60,0 ml/kg/min
Wentylacja płucna VE: 159,8 l/min

Co powiedziało mi badanie? Że trzeba klepać więcej bazy ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

FAJNIE. ( ͡ ͜ʖ ͡)

#sztafeta #bieganie #biegajzwykopem

Skrypt | Statystyki
scorp02 - 90 810,74 - 9,02 = 90 801,72

Dzisiejsza, a w zasadzie to już wczorajsza, b...

źródło: baz00nia

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@aukolb Też się nad tym zastanawiałem. Błąd przy pomiarze - nie zrobili mi na większych prędkościach. Podczas testu nie zwróciłem na to uwagi bo byłem zajęty #!$%@? się na bieżni ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Ten kwas na początku to pozostałość po poprzednich treningach, gromadzi się jego duża ilość z powodu małej ilości robionych
  • Odpowiedz
@scorp02: ma to sens, a z tym braku bazy to może mieć sens bo ja przy 183 max, mam 154 na końcu tlenu i 174 na progu xD

Przy Twoim maxie to przy do160 powinieneś się pewnie kręcić na tlenie
  • Odpowiedz
  • 1
Czyli prog tlenowy wyszedł ze wzorem 180-wiek, beztlenowy trochę wyżej. Fajne badanko. Gdzie robiłeś i ile kosztuje?
  • Odpowiedz
@scorp02 no i trzeba było tak kozakować? Rekordy, rekordziki - zapindalanko. Bazunia? "NIEFAJNIE, japa tam z tyłu" xD

A tak serio to myślę że idealnie że zrobiłeś te badania. Teraz jeśli skupisz się na slabszych stronach to coś czuję będziesz nie do zatrzymania! ()
  • Odpowiedz
  • 1
@Grzegiii: Dokładnie, cieszę się że się zdecydowałem na to badanie. W życiu bym nie powiedział że jestem słabo przygotowany tlenowo, rzeczy które robiłem do tej pory biegowo stwarzały złudne wrażenie że mam dobre podwaliny pod szybkie bieganie. Teraz wiem nad czym pracować. JAZDUNIA (σ ͜ʖσ)
  • Odpowiedz
Ten kwas na początku to pozostałość po poprzednich treningach, gromadzi się jego duża ilość z powodu małej ilości robionych jednostek treningowych w tlenie.


@scorp02: Jeżeli to była teoria badającego to wielkie XD Zbadali Ci stężenie wyjściowo w spoczynku? To jest podstawa do odniesienia się. Dodatkowo tak poprowadzony wykres nie pokazuje realnych wartości gdzie jest próg Lt1 i Lt2, za duże rozbieżności. Miałeś maskę więc podali Ci także Vt1 i Vt2 +
  • Odpowiedz
  • 0
@Poemat: Być może źle sparafrazowałem odpowiedź badającego. Cytuję: "Wysoki kwas mlekowy na początku wysiłku jest zjawiskiem często spotykanym. Najważniejsze jest jednak to, jak i kiedy włącza się system tlenowy i na ile jest w stanie zneutralizować ten poziom. Zazwyczaj gromadzi się jako zaległość po przebytych treningach i za małą ilością treningów tlenowych."

Z ciekawości spytam - co według Ciebie może być przyczyną?
I odpowiadając na pytania: nie miałem badanego stężenia wyjściowo
  • Odpowiedz
@scorp02: Kwas mlekowy po wysiłku jest przekształcany przez wątrobę w glukozę oraz nie zagłębiając się mocno w fizjologię, reakcja produkcji kwasu mlekowego jest dwustronna, czyli po wysiłku to kwas mlekowy jest wykorzystywany do produkcji innych związków. Ogólnie stężenie kwasu mlekowego po wysiłku wraca do wartości spoczynkowych w czasie od kilkudziesięciu do max kilku godzin w skrajnych przypadkach. Na przykład po biegu na 400 m ale wtedy się osiąga stężenia ponad 20
  • Odpowiedz
@scorp02: Zaległość po przebytych treningach to gdybyś zrobił trening zakładkowy albo 1-2-3h po ostatnim wysiłku, a nie po pełnym spoczynku jakim był sen. Facet nie zna totalnie podstaw fizjologii wysiłku tylko przeczytał "instrukcję obsługi" jak wykonywać pomiary i tyle. Wyznaczenie stanu początkowego przed rozpoczęciem wysiłku jest obligatoryjne - to tak jakbyś chciał porównać czy przez rok treningów udało Ci się pobić rekord na kilometr, gdy rok temu nie sprawdzałeś tego rekordu
  • Odpowiedz
@scorp02: oni ci na pewno dobrze te mleczany zmierzyli? XD

Chyba że przyszedłeś styrany i się wypłukałeś z kwasu na niskim tętnie xd
  • Odpowiedz