Wpis z mikrobloga

@mirko_anonim: obecny kierunek to Indie, co do perspektywy 10-20 lat to się nie wypowiem bo ciężko powiedzieć co będzie za 2-3 lata. z tego co wiem, korpy mają leasingi/umowy najmu na budynki na 3-5-7 lat w zależności od miast i wielkości korpo, zazwyczaj w ostatnim roku umowy podejmowane są decyzje co do starej/nowej lokalizacji centrum usług wspólnych - ale może ktoś ma lepsze info i się wypowie
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Z moich obserwacji: Indie. To jest podstawowy kierunek dla powtarzalnej pracy o poziomie trudności 1/10 lub 2/10. I pewnie nawet tej ciut trudniejszej, ale te najprostsze proxesy to lecą już od 2023 tam.
Widzę po moim korpo, że procesowe role już są w Indiach.

Jest pocieszenie w tym, że jeszcze jest problem z znalezieniu ludzi w Indiach z naprawdę dobrym np francuskim, niemieckim, holenderskim. No i branża Bankowa w UE
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: @maceprotariusz pamietam jak w mojej 1 pracy, jeszcze na studiach, pracowalem w jednym SSC. SSC przejmowalo procesy z Zachodu i bylo w pelni przekonane, ze faktycznie duzo istotniejszych procesow bedzie teraz w Polsce.

Co sie okazalo?

W miedzyczasie gora zatrudnila outsourcing, ktory po przejeciu procesow przez zdolnych rodakow, plynnie przekazal to nowym kolegom z m.in. Gwatemali czy Indii.

Piekny plottwist. Do dzis tego nie zrobili w 100%, ale koszta obnizone
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Wg mnie nie - Bulgaria i Rumunia to nie sa duze rynki i na pewno nie tak wykształcone jak u nas.

Indie - tutaj to idzie falami, znam firmy ktore sie outsourcowaly w 2018 a od 2-3 lat wracaja. W indiach zostaja naprawde proste rzeczy, cokolwiek trudniejszego, wymagajacego chocby minimalnej inwencji albo komunikatywnosci wraca tu.

Meksyk - wydaje mi sie ze na razie to jest zbyt duza roznica kulturowa, dla
  • Odpowiedz
@mirko_anonim nie sądzę że do Bułgarii. No bo powiedzmy sobie szczerze musiałyby wynieść się do Sofii to ile tam mniej zaproponują na rękę 200euro? Nie ma to sensu. Wiem że jedna firma niemiecka przeniosła procesy do Wietnamu i tam znaleźli ludzi z niemieckim xd myślę że jak ktoś zna drugi język obcy europejski z zachodu to nie bd problemu z pracą w GBS a na pewno nie taka gdzie jest ten kontakt
  • Odpowiedz