Wpis z mikrobloga

Poruszasz się drogą z pierwszeństwem łamanym. Czy w takiej sytuacji włączasz kierunkowskaz?

Często w takiej sytuacji słyszę "po co kierunkowskaz, jedziesz z pierwszeństwem" i pasażerowie zachowują się jakbym im kota przejechał ¯\(ツ)/¯

#prawojazdy
o__0 - Poruszasz się drogą z pierwszeństwem łamanym. Czy w takiej sytuacji włączasz k...

źródło: 000FURKC1HB6X63V-C122-F4

Pobierz

Czy w takiej sytuacji włączasz kierunkowskaz?

  • Tak 93.3% (5944)
  • Nie 6.7% (425)

Oddanych głosów: 6369

  • 230
  • Odpowiedz
@o__0: według przepisów włączasz. Pord art 22.5.
I nie ma tu nic do rzeczy czy jesteś na drodze z pierwszeństwem czy nie. Wydawać się może mało intuicyjne, ale co poradzić;)
  • Odpowiedz
@G06DbT: Rozumiem, że na tym skrzyżowaniu poniżej chcąc jechać zgodnie z przebiegiem pierwszeństwa pojedziesz tam w lewo bez kierunkowskazu. Bo przecież nie zmieniasz kierunku jazdy bo jedziesz drogą z pierwszeństwem :) Co więcej, jako że nie zmieniasz kierunku jazdy (czyli jedziesz prosto), to powinieneś pojechać tam w lewo z pasa do jazdy prosto, prawda? ;)

A jeśli jazda w obie podporządkowane to skręt w prawo, to trzeba jechać z pasów do
reksiuzgdyni - @G06DbT: Rozumiem, że na tym skrzyżowaniu poniżej chcąc jechać zgodnie...

źródło: skrzyzowanie

Pobierz
  • Odpowiedz
@o__0: tak samo z rondem, włącza się lewy kierunkowskaz jeżeli zamierza się zostać na nim a nie zjechać

  • Odpowiedz
Przecież jak nie sygnalizujesz kierunkowskazem, to sygnalizujesz jazdę na wprost.


@sezamki: ile to razy widziałem dzbanów co jazdę na wprost sygnalizowali prawym/lewym zależnie jak idzie droga xDD
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
ile to razy widziałem dzbanów co jazdę na wprost sygnalizowali prawym/lewym zależnie jak idzie droga xDD


@assninja: no właśnie takiego dziś widziałem i to on mnie zainspirował do tego wpisu
  • Odpowiedz
@o__0 instruktorzy prawa jazdy uczą żeby włączać kierunkowskaz w takiej sytuacji. Droga z pierwszeństwem co prawda jest ale to nieważne. To jest skrzyżowanie, na którym nie jedziesz prosto tylko skręcasz w lewo.
  • Odpowiedz
@sezamki: załóżmy, że doszło do stłuczki, bo nie został włączony kierunkowskaz. Oto co będzie - mandat dla tego z pierwszeństwem przejazdu za brak sygnalizacji (200 zł, 2 pkt), mandat dla tego z podporządkowanej (1000 zł, 6 pkt). Pan z pierwszeństwa przejazdu otrzyma nowy lakier z polisy auta z podporządkowanej.
  • Odpowiedz
@G06DbT

ale pytanie jest czy ja zmieniam kierunek jazdy skoro jadę drogą z pierwszeństwem. Bo pasa ruchu nie zmieniam.


Zmiana kierunku jazdy polega na zmianie kierunku poruszania się pojazdu w prawą lub lewą stronę względem jego dotychczasowego położenia.

Jak zjeżdżam z drogi (z drogi z pierwszeństwem na podporządkowaną), to wtedy migam.


Czyli nie wrzucasz kierunku gdy skręcasz, ale wrzucasz gdy jedziesz prosto. Geniusz. XD
  • Odpowiedz
ja nawet włączam jak jadę prosto, a ktoś tak jak ten żółty czekać. Mimo, że nie ma potrzeby, bo nie zmieniam kierunku, to tamtemu daje wyraźnie znać, że może wjeżdżać ¯(ツ)/


@NitrousOxide: nie rób tak bo tylko w błąd wprowadzasz.
  • Odpowiedz
@o__0: tak, wrzucam lewy kierunek i idę o krok dalej, co nawet mierzi pana Dworaka - jak jadę prosto to wrzucam kierunek prawy, żeby poinformować czekającego, że nie zapomniałem lewego kierunku, jadę prosto i żeby spokojnie włączał się do ruchu. Wiem, ze nie ma to żadnego umocowania w przepisach, ale traktuję to tak samo jak podziękowanie awaryjnymi - "kod" znany innym kierowcom.

Dlaczego tak robię? Bo wiem, że masa ludzi nie
  • Odpowiedz