Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Witam Mirki,
czeka mnie podjęcie ważnej życiowej decyzji, dlatego chciałem zapytać się tych z was, którzy są po #prawo i pracują jako #prawnik o kilka ważnych kwestii. Zbliżam się do końca swoich studiów prawniczych na UW w #warszawa, następnym krokiem jaki planuję poczynić to dostać się na #aplikacja radcowska. Na studiach pracowałem w jednej z dużych międzynarodowych kancelarii. Zastanawiam się co robić dalej, bo z jednej strony Warszawa jako miasto mnie nie porywa - dalekie dojazdy i korki, drogie #nieruchomosci, ale z drugiej strony widać, że jest praca i można robić #kariera i #pieniadze. U mnie (pochodzę z Polski zachodniej)wydaje się być spokojniej. Dlatego myślę nad powrotem w rodzinne strony do #poznan albo #szczecin. Obawiam się jednak, że ciężej mi będzie tam coś osiągnąć w tym zawodzie (większość międzynarodowych korpo ma siedzibę w stolicy). Za powrotem przemiawia, że mój #rozowypasek jest z tego regionu co ja(póki co mieszkamy w wwa), a także bliskość rodziców. Jeżeli mielibyśmy zostać w Warszawie to tylko dla perspektyw, kariery i wysokich zarobków. Żadne z nas nie ma #mieszkanie od rodziców, żyjemy na najmie(mamy łącznie zaoszczedzone jakies 150k, ale nie jest to duzo przy tych cenach mieszkań). Moje zdolności językowe to angielski B2/C1 a niemiecki B1/B2. Mam w związku z tym pare pytań.
1) Ile około zarabia na rękę taki aplikant radcowski w Warszawie? Czy jest to dużo więcej niż w takim Poznaniu lub Szczecinie?
2) Jakie są perspektywy rozwoju w takiej Warszawie w ciągu pierwszych 10 lat pracy? Dużo większe niż w pozostałych miastach? Chodzi mi głównie o korpo albo założenie własnej kancelarii. Ile wyciąga średnio taki prawnik w wwa w wieku 35 lat?
3) Czy z warszawskim dyplomem i CV miałbym łatwiej ze znalezieniem dobrej pracy w pozostałych miastach?
4) Jeżeli byłbym dobry w tym co robię, to zostając w Warszawie miałbym z czasem szansę na zasiadanie w jakiejś spólce skarbu państwa? Chodzi mi o bycie ekspertem, bez znajomości politycznych
5) Mam jeszcze trzeci pomysł - wyjazd do #niemcy a konkretniej to do #berlin i tam poszukać pracy z moim wykształceniem. Czy ma to wgl sens? Myślałem nad obsługą tam Polaków albo niemieckich firm, które chcą wejść na polski rynek. Koszty najmu w porównaniu do wwa podobne, tylko średnie zarobki dwa razy wyższe.
6) Która z tych opcji wydaje się wam najrozsądniejsza?
#praca #pytanie #pytaniedoeksperta #radca #adwokat



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 5
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 1
Anonim (nie OP): Jak na kogoś kto skonczyl prawo masz bardzo nikłe pojęcie o rynku pracy w tym obszarze. Nie ważne gdzie ostanecznie wylądujesz, żeby porządnie zarabiać trzeba być przygotowanym na ogrom pracy. Ciężko powiedzieć ile można zarobić, rozstrzał się za duży, wszystko zależy od Twoich umiejętności i chęci do pracy. Tak naprawdę dobre zarobki (przy dużej ilości pracy) są w większości dobrych kancelarii w dużych miastach. Ale jeśli interesuje Cię
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Jak dla mnie wyjeżdżając z Warszawy na aplikacje radcowską do miast, które podałeś strzelisz swojej karierze samobója. Przepływ prawników jest odwrotny, wszyscy walą do Warszawy za pracą. Nie wiem jakie są warunki na aplikacji w Warszawie, ale w dużych miastach już niestety wiem. W takim Szczecinie możesz nie znaleźć pracy w zawodzie, pracować bez umowy itd. Poznań pewnie jest trochę lepszy. Zostań w tej Warszawie.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): @1 - nie umiem Ci odpowiedzieć dokładnie na to pytanie, bo ja skończyłem aplikację już jakiś czas temu. Generalnie w Warszawie zarabia się więcej niż w innych miastach, ale też pracuje się więcej. Co z tego, że zarabiasz na aplikacji np. 1-2k więcej jak tak naprawdę pracujesz 1,5 etatu ?
@2 - rozstrzał jest bardzo duży. Możesz klepać biedę w małej kancelarii albo wstrzelić się w rynek i
  • Odpowiedz