Wpis z mikrobloga

Dlaczego w Polsce kebab jest droższy niż w Niemczech?
Dlaczego w Polsce espresso koszutje więcej niż we Włoszech?
Dlaczego w Polsce zapłacimy za ramen więcej niż w Japonii?
Dlaczego ceny nieruchomości są często droższe niż na zachodzie?
Dlaczego w Polsce burger nie jest tańszy niż w USA?
Dlaczego wakacje w polskich kurortach są droższe niż w Hiszpańskich? XDDD (odlicz lot i policz all inclusive w Hiszpanii versus we Władysławowie w 3/4 gwiazdkowym hotelu. Pozdro).

Wytłumaczcie mi fenomen tego kraju, że jest tutaj tak drogo. Ludzie kupują, bo mają kompleksy i nie chcą czuć się gorsi, ale zasadnicze pytanie brzmi DLACZEGO W POLSCE MAMY WSCHODNIE ZAROBKI I ZACHODNIE CENY.

Byłem w krajach "biedniejszych", często ogarniętych wysoką inflacją jak np Turcja. No i tam na 2023 rok najniższa krajowa to było 11k lirów netto przy cenie kebaba 50 lirów. Co daje 220 kebabów miesięcznie. W Polsce w 2023 było to 2700 netto przy cenie kebaba ok 25 zł to 108 kebabów XDDDDDDDDDDDDD I mówimy tu o kraju, którego zżera inflacja.

Mówicie, że tani street food i danie narodowe? No spoko, to u nas można wziąć pod uwagę zapiekanki, pierogi (może nie fast food, ale szybko się przyrządza i jest popularne), cokolwiek, czego cena i tak jest z kosmosu (prosta zapieksa to już 17-18 zł rok temu).

Biedny kraj dla bogatych ludzi. Polacy kochają 3 rzeczy: Drożyznę, Zakazy i bycie dymanym.

#pieniadze #gastronomia #nieruchomosci #ceny #pracbaza #gospodarka #ekonomia #polakicebulaki #niebieskiepaski #rozowepaski
  • 299
  • Odpowiedz
za fastfood burgera sieciowego w USA płacę około 6-7$. Za porządnego burgera w stylu polskich craftowych około 12-15$. Także jest w Polsce taniej niż w USA. Jeszcze.

a w polsce 5$ za bigmaca, a za dobrego burgera z burgerowni 35-45 zl co najmniej, czyli jakies 9-11$.

Przy pensjach 3 razy wyzszych w usa, to przeciez jasno widac ze taniej jest w usa
@kamillus:
  • Odpowiedz
grupy produktów - wybierając ewenementy cenowe jak espresso we Włoszech. W tych samych Włoszech piwo w turystycznych miejscach kosztuje 10 euro, gdzie w Polsce 12 pln. Pizza z dodatkami 15-20 euro, gdzie w polsce 32cm spokojnie za 35 zł. Rachunek w PL na dwie osoby jak dobija do 500 zł w knajpie to znaczy że musiało być grane dużo alko, podczas gdy na "zachodzie" wystarczy że zamówisz cokolwiek więcej niż główne danie.
  • Odpowiedz
gdyby stawiane przez Ciebie tezy były prawdziwe to wychodzi na to że Polska to najlepszy kraj do prowadzenia biznesu bo za co się nie weźmiesz to masz gigantyczne marże. Otwórz tego kebaba i sprzedawaj go taniej niż wszyscy w mieście, do tego zadbaj o jakość i masz przepis na sukces. ( ͡° ͜ʖ ͡°) a tak na poważnie wyższe ceny wynikają z tego, ze mamy mniej konsumentów albo
  • Odpowiedz
To czemu biorąc kawę na wynos, nie korzystajac z miejsca w lokalu, przyniesienia, zaniesienia ,zastawy’ dalej cena jest taka sama? Bronienie tego kulturą picia kawy we Włoszech jest śmieszne. Zakładając, że nagle Polacy bedą tak czesto pić kawę jak Włosi, to już widzę jak właściciele się rzucą do obniżania cen. Będzie standardowe: „jest popyt, jest sprzedaż”. Czyli tez w Polsce MUSI być drogo, bo inaczej sie NIE DA¯\(ツ)/¯

Bawi mnie też argument
  • Odpowiedz
@Kopyto96: a nie zauważyłeś, że wszystkie biznesy, które wymieniłeś obarczone są wysokimi kosztami i podatkami?

Dlaczego w Polsce kebab jest droższy niż w Niemczech?

Dlaczego w Polsce espresso koszutje więcej niż we Włoszech?

Dlaczego w Polsce zapłacimy za ramen więcej niż w
  • Odpowiedz
Byłem w krajach "biedniejszych", często ogarniętych wysoką inflacją jak np Turcja. No i tam na 2023 rok najniższa krajowa to było 11k lirów netto przy cenie kebaba 50 lirów. Co daje 220 kebabów miesięcznie. W Polsce w 2023 było to 2700 netto przy cenie kebaba ok 25 zł to 108 kebabów XDDDDDDDDDDDDD I mówimy tu o kraju, którego zżera inflacja.


Z Turcją to akurat bzdury. Nie wiem skąd wziąłeś 50 za burgera. Realnie wygląda to tak:
2024
- płaca minimalna w Turcji netto 17 002,12 TRY
https://wageindicator.org/salary/minimum-wage/minimum-wages-news/2024/minimum-wage-increased-in-turkiye-from-01-january-2024-january-01-2024
  • Odpowiedz
@gharman: no dokładnie - 100 na osobę. Czyli koszt jednego dania mięsnego na "zachodzie".

Z ciekawości sprawdziłem Poznań w którym mieście na starym mieście i ceny dalej 12-18. Dalej 2 razy mniej niż na północy Włoszech. O wódkach nie wspomnę.
  • Odpowiedz
Wytłumaczcie mi fenomen tego kraju, że jest tutaj tak drogo @Kopyto96: Człowieku, to już nieaktualne. Ludzie wdużych miastach zarabiają na rękę więcej niż za nzachodzie. Zwłąszcza gdy tak wiele osób jest na "śmieciówkach". Polska stała się za PISu bogatym krajem. Wiem, że to dziwne, ale taka prawda.

@Ostrzegam_Was_Nie_Dajcie_Sie co?xd
  • Odpowiedz
@Kopyto96: popatrz ile nisz znalazłeś przedsiębiorczy człowieku! załóż firmę i sprzedawaj tanie burgery, kebaby, zapiekanki, schabowe czy ramen. Myślę że szybko znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.
  • Odpowiedz
@gharman: op mówi o cenie, a nie sile nabywczej. Więc póki co jest taniej w Polsce.

@Kopyto96: mogę też odpowiedzieć dlaczego. Koszt energii, koszt pracownika i przemiał. Niższe wymagania co do standardów jedzeniowych (na przykład można użyć dużo tańśzego produktu seropodobnego). Do ceny burgera w USA trzeba jeszcze doliczyć podatek (6-7% na Florydzie) oraz napiwek. Nie wypowiem się wiele o macdonaldowych, bo to syf, ale wiem, że na promce 2xMcDouble wychodzi 4$. Za to sam Cheeseburger chyba 3$. Big Mac raczej więcej niż 5$, ale się nie interesowałem, mogę dzisiaj podjechać i sprawdzić. Zawołaj za pół roku to powiem Ci ile dokładnie manager w McD, bo sąsiadka była, ale wyjechała po studiach do Tajlandii.

W ogólnym rozrachunku się zgadzam - gastronomia w Polsce jest droga, ale dużo wynika to z kosztów, których nie ma chyba nigdzie aż tak wysokich. Energia kosmiczna, unijne wymagania wyśrubowane do maksimum, ysokie koszty pracownika, bardzo wujowy deal z pyszne/wolt/ubereats (na dzień dobry 30% ceny to koszt pośrednika, który w nowych lokalach jeszcze wymusza, aby w lokalu cena była taka sama). W efekcie jest za drogo i biznesowo nikomu
  • Odpowiedz
@Kopyto96 no policz sobie ile w pl się płaci podatków z perspektywy pracodawcy. W tym kraju jak założysz sobie firmę bo np chcesz sprzedawać kawę na ulicy to jeszcze nic nie zarobiłeś a już musisz myśleć o zapłaceniu zusu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Kopyto96: Powiem Ci, że skoro zarabiam lepiej niż 90% polaków to nie miałem jeszcze okazji trafić na szeregi osób które by zarabiały drastycznie mniej. Najgorzej chyba jest w handlu/obsłudze klienta. Tam faktycznie drętwe grosze
  • Odpowiedz