Wpis z mikrobloga

Czym do cholery zajmuje się Scrum master? Jestem 4 lata w firmie i do naszego teamy było przydzielonych już 4 scrum masterów, a ja dalej nie wiem co oni robią.

Scrum muster:
- Dołącza do spotkań, ale ich nie prowadzi
- Scrum master nie uporządkowuje nam boarda, robi to ktoś inny
- Raz na tydzień/dwa jest retro i scrum master daje nam te same tabelki tylko przykryte inną szatą graficzną (Napisz pod smutnym lub wesołym ptaszkiem co Ci się podobało/nie podobało w tym sprincie itp.)
- Scrum muster czasem organizuje projekty dotyczący różnych ficzerów (planowanych), ale jedyne co na tych spotkaniach oczekuje to że będziemy estymować projekty o których nic nie wiemy "na czuja", a potem to i tak idzie do kibla.
- Scrum master często przy organizacji tych swoich spotkań napominał jaki to ma zawalony kalendarz (ale kurde czym?)

#it #pracait #pracbaza #scrum #programista15k
 • 34
 • Odpowiedz
@trochewstyd: korporacje dały sobie sprzedać usługi agile i jak te firmy wciskające korporacjom swoje usługi agilowe zobaczyły jak łatwo im to wcisnąć to powstały pomysły typu jeden sm per team. Oni mają jakieś gówno spotkania, ale generalnie nic nie robią. SM ma pomóc w tym, żeby był dobry Scrum, ale rzadko to robi.
 • Odpowiedz
@trochewstyd wyobraź sobie, że scrum to sekta a scrum masterzy to tacy lokalni kapłani tego.
Generalnie scrum master nie powinien tykać boarda, backlogu bo od tego jest PO i zespół. W teorii jego rolą jest dbanie o to żeby zespół mógł skupiać się na developemencie a scrum master powinien dbać o to żeby zespołu nic nie blokowało w realizacji projektu (nie wliczając to w rzeczy deweloperskich)

W praktyce #!$%@? wie. Kiedyś spotkałem
 • Odpowiedz
 • 3
@cyk21: Nigdy nie widziałem by nasz scrum master cokolwiek, lub kogokolwiek "poganiał". Przecież oni w hierarchii zespołu są chyba najniżej. (Czyli na równi z każdym innym członkiem zespołu).
Nasz project manager jest na tyle ogarnięty technicznie że jednocześnie jest bardzo pomocny i nie męczy buły bez powodu, ale scrum master?
 • Odpowiedz
@trochewstyd: Może klei slajdy do prezentacji, zbiera statusy tasków do exceli, ogarnia dostępy, itp.? U nas każdy head ma taką osobę, która działa jak asystent heada, ale mają w stanowisku 'assistant project manager' czy 'scrum/agile coach'.
 • Odpowiedz
@trochewstyd: ja to czasem się zastanawiam co robi PM w niektórych projektach. Owszem są tacy, że faktycznie się opiekują projektem i co potrzebujesz to załatwią, ale np. lokalnie w kontraktorni mam pmkę, co równie dobrze mógłbym gadać z psem xD- jedyną jej racą jest pytanie o zalogowane godziny, ucinanie estymat i święte oburzenie, jak będąc rozpisanym na 100% do klienta, nie podejmowałem zadań z wewnętrznego backlogu, co skwitowałem "ok, to kogo
 • Odpowiedz
@trochewstyd: też nie mam pojęcia, u nas tym zajmuje się engineering manager na polski oddział ale zabawa w scrum mastera (czy tam agile coacha) to tylko część z jego roboty. Nie widzę jak można tym zapchać cały etat
 • Odpowiedz
@trochewstyd: Jeżeli pytasz serio: Żeby scrum miał sens, trzeba go przestrzegać. Bo to zespół dość sztywnych reguł, który ma optymalizować pracę i powodować aby spędzać na spotkaniach maksymalnie 15% pracy czasu, a to przekłada się na kolejne sztywne reguły np. ile czasu jakie spotkanie może trwać. Czyli np. scrum master po 15 minutach daily powinien powiedzieć, że czas daily właśnie się skończył i jeżeli 15 min Wam nie starcza, to to
 • Odpowiedz
Czym do cholery zajmuje się Scrum master?


@trochewstyd: dba żebym nie musiał chodzić na więcej spotkań niż to konieczne. Jak trzeba coś z kimś załatwić, to wystarczy mu powiedzieć i to on się kopie z koniem, czasem przez kilka miesięcy. Zmiana kontekstu przy przełączania się między zadaniami potrafi być droga, gdzie ceną jest czas i jakość. Jeśli mogę się skupić na jednym zadaniu, to zrobię to szybciej i lepiej. Jest to
 • Odpowiedz