Wpis z mikrobloga

Czym do cholery zajmuje się Scrum master? Jestem 4 lata w firmie i do naszego teamy było przydzielonych już 4 scrum masterów, a ja dalej nie wiem co oni robią.

Scrum muster:
- Dołącza do spotkań, ale ich nie prowadzi
- Scrum master nie uporządkowuje nam boarda, robi to ktoś inny
- Raz na tydzień/dwa jest retro i scrum master daje nam te same tabelki tylko przykryte inną szatą graficzną (Napisz pod smutnym lub wesołym ptaszkiem co Ci się podobało/nie podobało w tym sprincie itp.)
- Scrum muster czasem organizuje projekty dotyczący różnych ficzerów (planowanych), ale jedyne co na tych spotkaniach oczekuje to że będziemy estymować projekty o których nic nie wiemy "na czuja", a potem to i tak idzie do kibla.
- Scrum master często przy organizacji tych swoich spotkań napominał jaki to ma zawalony kalendarz (ale kurde czym?)

#it #pracait #pracbaza #scrum #programista15k
  • 34
  • Odpowiedz
Scrum master nie uporządkowuje nam boarda, robi to ktoś inny


@trochewstyd: ten punkt pokazuje że SMa to miałeś z dupy i tylko z nazwy. Na pytanie po co jest scrum master jest jedna odpowiedź; miałeś sytuację, że na spotkaniu zapytałeś produktowca o jakiś konkret/uszczegolnienie wymogów, a on albo się wykiwał ogólnikiem albo zapomniał albo napisał odpowiedź uj wie gdzie? No to przy ogarniętym SMie nie ma takich sytuacji. Dba by cały
  • Odpowiedz
@trochewstyd: np. pilnuje, żeby stand up nie był raportowaniem co się zrobiło tylko miejscem zgłaszania problemów w realizacji. I ogólnie, żeby spotkania i praca przebiegały tak jak powinny, a nie tak jak przebiegają w większości firm i projektów. Niestety niewielu SM to potrafi i robi, a potem wszyscy mówią że robią scruma, ale mało kto naprawdę w nim pracował.
  • Odpowiedz
@trochewstyd: to zależy na kogo trafisz na tym stanowisku i jak duże zapotrzebowanie ma firma na taką osobę, bywają faktycznie niewidoczni, ale niektórzy dużo rzeczy ogarniają. U mnie jeden gość był kimś na zasadzie doraźnej pomocy, dobrze wiedział co aktualnie robimy i nawet można powiedzieć, że miał niektóre obowiązki managera.
  • Odpowiedz
@trochewstyd: Po prostu pracujesz w Januszexie czy innej gownofirmie, gdzie Agile jest wprowadzony po łebkach, żeby odhaczyć jakieś checkboxy u managementu. SM nawet nie musi być dedykowaną rolą.

Ale nie martw się, w #!$%@? myszotluków z wypoku i nie tylko, pisze bzdury o scrumie, agile, etc, bo pracują w podobnych warunkach.
  • Odpowiedz
@trochewstyd jak opowiadacie o tych agility czy scrum masterach w korporacjach to mi sie to kojarzy ze szkołą podstawową gdzie mielismy wspolnie jakis zestaw farbek i trzeba bylo wspolnie zrobić plakat, a pani nauczycielka krzycząca gambare to byla taka scrumka chyba wtedy
  • Odpowiedz
@trochewstyd z mojego doświadczenia jako pierwsza linia: scrum master dba o to by workflow był przejrzysty i z sensem, monitoruje dashboardy, z których wyciąga odpowiednie dane (o np. przedawnionych KB (knowledge base artykułach) do ticketów), chadza na meetingi, robi daily, na którym pyta co słychać, co nowego i z czym trudności (aby potem te trudności ogarnąć), zna się też trochę na kodzie i ogólnie kąkutrach więc czasem nawet doraźny troubleshooting zrobi taki
  • Odpowiedz
@trochewstyd: w sumie to ciekawe, ostatnio od nas odszedł Scrum master, wiec z racji tego iż jestem devopsem z wieloletnim scrumowym doświadczeniem, zaproponowałem, ze przejmę jego role. W gruncie rzeczy, robota jest lekka, prowadzę wszystkie spotkania, dokumentuje to na jira, zajmuje mi to wszystko max 1h dziennie. Tez się zastanawiam po co to komu i kto zgodził się za to płacić cały etat, jak zwyczajnie nie ma tam tyle pracy.

A
  • Odpowiedz
Bo to zespół dość sztywnych reguł, który ma optymalizować pracę


@Arytmetyk: jak dla mnie to scrum optymalizuje dostarczanie zaplanowanych ficzerów ponad wszystko inne. Wszystko inne jak np. rozum, godność albo wydajność pracy schodzi na dalszy plan.

po pół roku się okazało, że nagle wszystkie zespoły dowożą sprinty


@Arytmetyk:

Najprościej dowozić sprinty poprzez mniejszą ilość tasków ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz