Wpis z mikrobloga

@lukiboss nawet link ci wkleiłem, doczytaj do końca.
Wygląda że skończyłeś za szybko
Warto pamiętać, że do najmu lokali mieszkalnych stosuje się także ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r., poz. 172). Zgodnie z jej art. 6b ust. 2 najemcę obciąża naprawa i konserwacja m.in.:

podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i
@stan-tookie-1: wszystko zależy od wynajmującego. Przykładowo u mnie, właściciel zgodził się na psa choć nie musiał. Jestem mu za to wdzięczny i jak dla mnie to może zabrać sobie całą tą kaucję (spokojnie starczy na pokrycie szkód). Ktoś idzie mi na rękę to i ja staram zachować się jak normalny człowiek.
O i żeby było ciekawiej, to powiedz mi jak właściciel ma sobie załatwić te pieniądze na pokrycie szkód gdy wprowadzałem
@lukiboss nawet link ci wkleiłem, doczytaj do końca.

Wygląda że skończyłeś za szybko

Warto pamiętać, że do najmu lokali mieszkalnych stosuje się także ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r., poz. 172). Zgodnie z jej art. 6b ust. 2 najemcę obciąża naprawa i konserwacja m.in.:


podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i
@Tyrande: Prawidłowo użytkowane ściany nie są brudne, każde dotknięcie ściany ręką i zostawienie na niej tłustych śladów nie ma znamion "prawidłowego użytkowania" ( ͡° ͜ʖ ͡°). Oczywiście można, a nawet trzeba taki spór rozstrzygnąć w sądzie. Nikt Ci nie każe odmalowywać ścian, które lekko pożółkły z racji wieku, ale już takie gdzie są odbite buty wylana kawa, czy odbite dłonie już tak. ( ͡° ͜ʖ
@Glikol_Propylenowy: nie mówię o uwaleniu ściany czymś, tylko bardziej tego, ze po kilku latach ściana zwyczajnie robi sie brudna np w okolicy włącznika światła itp.
wypłowiałe kolory, jakieś ślady otarcia od mebli - to jest normalne użytkowanie.

I zakładając, że nic większego się nie odwaliło, to lokator nie ma obowiązku odmalowywania. Inną sprawą jest savoir vivre i najczęściej po DŁUGIM mieszkaniu to się odmalowuje pokój na swój koszt - ale to
@Tyrande: Nie. Ściana robi się brudna wokół włącznika światła czy od otarć od mebli przez niewłaściwe użytkowanie. Meble nie powinny ściśle przylegać do ściany, a przy włącznikach można zamontować specjalne osłonki, nie są drogie, każde nie trafienie ręką we włącznik i zamiast tego wytarcie jej w ścianę jest nieprawidłowym użytkowaniem ściany i podlega malowaniu z winy najemcy.
Najlepiej mieszkać u siebie, ale ja wiem, że nie zawsze sie da. Konwenanse z
@Metylo: pytanie smieszkowe troche a troche nie :)
w ustawie jest jedno a na umowach drugie :)
spotkalem sie z dwoma sposobami:
- zwykla umowa, ludzie po obustronach malo ogarnieci w temacie - na koniec oddajesz mieszkanie takie jak dostales - czyli malujesz
- umowa na pare stron, nawet w umowie dodane ze zwyczajne zuzycie i nie trrzeba malowac ...
@Metylo: w Holandii malowanie ścian to obowiązek najemcy. Nie jest to taki odlot. Warunek tylko taki, że nie musisz tego robić na lepszy stan niż było jak się wprowadziłeś
@Metylo: To reguluje kodeks cywilny
Art. 681. [Nakłady obciążające najemcę lokalu]
Do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody.