Wpis z mikrobloga

https://next.gazeta.pl/pieniadz/7,188932,30741345,porozmawialismy-z-wielkim-deweloperem-ceny-mieszkan-paradoksalnie.html#s=BoxOpImg1

Samo gęste czy dewelopera jęki na ciężary na rynku nieruchów.
Mnie najbardziej rozczuliła głęboka refleksja o spadkach w Niemczech.
Otóż ceny spadają... bo deweloperzy nic nie budują a nic nie budują przez zbyt wyśrubowane normy.
No wiadomix, to znane prawo ekonomii że im mniejsza podaż tym niższa cena.

#nieruchomosci
  • 9
@thorgoth:

Porozmawialiśmy z wielkim deweloperem. Ceny mieszkań? "Paradoksalnie ciągle nie są wysokie"


Marża w stylu 50-60% na projektach BK2% to wciąż mało, paradoksalnie może jeszcze urosnąć do 100-200% tylko rząd musi w końcu uchwalić Kredyt 0% i to jest pilna sprawa. Obywatele muszą zrozumieć, że bez rosnącej marży dewelopera ten kraj nie ma przyszłości! ( ͡$ ͜ʖ ͡$)

Jesteśmy dużym krajem europejskim, gdzie społeczeństwo płaci za prawie już
@thorgoth

Niemcy odrabiają teraz bardzo ciężką lekcję. Ceny były tam bardzo wysokie, dużo wyższe niż u nas


Zrobiłem wklejki z cenami z kilkunastu niemieckich miast - nie widziałem za bardzo tych dużo wyższych cen..... No ale może ja źle wklejaniem, oszukiwałem, screeny przerabiałem, robiłem zrzuty 5 lat temu... No nie wiem... Po prostu kłamałem a pan deweloper mówi że tam dużo drożej i tak było i kropka.
Niemcy ... Do tego doszły stosunkowo wysokie stopy procentowe.


Nie no u nas są tylko 2x wyższe więc jest ok, rata to ponad 100% średniej wypłaty przez 30 lat. W DE gdzie jest mega bańka to jest max 60% a bliżej nawet 50% średnich zarobków.