Wpis z mikrobloga

Niby człowiek wiedzioł, ale się łudził ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Po pierwszym roku spłacania symulacji na 800k jesteśmy lżejsi o 70k a kapitał ledwo tknięty o 6k i odsetki biją...
Nawet mając płynność finansową to się człowiek zastanawia czy na pewno jest sens w tym roku schodzić z najmu na rzecz kredytu...

#nieruchomosci #mieszkanie #mieszkaniedweloperskie #finanse #kredyt #boldupy
villager - Niby człowiek wiedzioł, ale się łudził ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Po pierwszym roku spłac...

źródło: Zrzut ekranu z 2024-02-27 09-18-46

Pobierz
  • 128
@Bubbo

Tak, to prawda i sam o tym wspominam, natomiast z tymi 4% to cię ponosi. Złote czasy rozwoju są za nami. Jak ktoś się nastawia na to że nastpene 20 lat będzie takie jak poprzednie 20 lat to znaczy że Polska ograła zachód - będąc jej kurnikownia i montownia jest bogatsza od państw które zlecały jej pracę lub chociaż równie bogata.

A to niemożliwe.... Z BARDZO wielu względów...
Tylko jak wtedy skorzystać z drugiej strony medalu inflacji?


Przecież jeśli inflacja postępuje to głupotą jest nadplacanie - dziś dużym kosztem wyrzeczeń, a za 5 lat "przy okazji".... No niestety - tak to działa.


@del855: Aktualnie oprocentowanie kredytu to ~7-8%, a inflacja to "tylko" 3,9% (01/2024), czekając na dewaluację kredytu tracisz de facto 3-4% rocznie na zbędnych odsetkach. Czekanie na hiperinflację miało sensach jak kredyt był po 5-6%, a inflacja 18%
Biorąc kredyt dzisiaj musisz być w stanie spłacać mniej więcej 2x większą ratę niż wylicza ci bank właśnie po to żeby szybko schodzić z patologicznie wysokich odsetek.


@PfefferWerfer:
Banki nie są głupie. Nadpłata przez pierwsze trzy lata (zazwyczaj) albo określony limit to kary prowizyjne tak żeby w ząbkach przynieść grzecznie swoje jak komuś za dobrze się wiedzie.
Choć fakt zazwyczaj i tak wychodzi się lepiej (zwłaszcza przy obecnym oprocentowaniu).
@villager: proszę weź mi ktoś to wyjaśnij jak dziecku co tu się #!$%@?ło.
Jedyny kredyt jaki w życiu wziąłem to 2000 0% na TV bo karty zapomniałem xD
OP wziął 800 000 kredytu
Bank bierze od tego 16 800 prowizji - jednorazowo?
Skąd te bandyckie 1 268 402,80 odsetek? i jak się to ma do prowizji? i niby czemu nadpłata miała by to złagodzić?
Banki nie są głupie. Nadpłata przez pierwsze trzy lata (zazwyczaj) albo określony limit to kary prowizyjne tak żeby w ząbkach przynieść grzecznie swoje jak komuś za dobrze się wiedzie.


@LaurenceFass: Nie zawsze. Brałem komercyjny kredyt w 11/2023 i mogę nadpłacać od samego początku bez żadnych prowizji (oczywiście od agenta kredytowego były też #!$%@? oferty z karami za nadpłaty ale je od razu odrzucałem)
@PfefferWerfer

Bardziej bym patrzył na parę inflacja-zarobki niż sama inflacja. I tu wracamy do tego, czy będą te podwyżki czy nie. Bo jeśli ktoś wierzy w podwyżki na podobnym poziomie co poprzednie 10 lat - to niech teraz sobie obsługuje tylko kredyt, a jak ktoś nie wierzy - to zdecydowanie powinien nadplacac... Trzeba wybrać.

Bo podwyżki skromne, 10% (:)))))) to po 7 latach masz pensja 100% do góry i pewnie dużo łatwiej
Bo rozmowa ze jak ktoś ma i niech sobie nadolaca tu i teraz - to równie dobrze można zapytać to jak ma to po co kredyt w ogóle...


@del855: Ja mam i mógłbym odkładać gotówkę, gdyby nie to że ceny odjeżdżają szybciej niż odkładam. Na fajne mieszkanie musiałbym odkładać z 5 lat, co się stało z cenami przez ostatnie 5 lat to wystarczy zerknąć na psychiczną degenerację micka
@Dwudziestydrugi: Dla uproszczenia, załóżmy że op bierze kredyt na bańkę na 7%, to w pierwszym roku zapłaci 70k odsetek, w drugim 68k odsetek, i tak ta suma będzie maleć co roku przez 30 lat, ale suma będzie wyższa od kredytu. Po prostu tak działają odsetki, gdyby miał oddać bańkę za 30 lat to bank nic by nie zarobił, bo bańka za 30 lat będzie warta tyle co nic.
@Bubbo

Kraj naszego typu nie może tak funkcjnowac bo my się "rozwijamy" tylko na skutek transferu pracy bo było taniej. Im drożej tym ten transfer będzie spadał az zacznie wyjeżdżać.

Bo nie może być tak, że tutaj jest kołchoz korpo czy montowania gdzie płaci się podobnie co na zachodzie - bo wtedy po co go tutaj lokować?....
@Dwudziestydrugi: nadpłatą spłacasz kapitał, a im mniejszy kapitał masz, tym mniej odsetek masz do spłacenia. kalkulatory to wyjasniają. Tu należy mieć na uwadze, ze średni czas spłacania kredytu w Polsce to 12 lat. Mimo, ze bierze się go na 30-35 lat.

https://kalkulator-kredytowy.azurewebsites.net/?kwota=500000&okres=360&WIBOR=7.43&mar%C5%BCa=2&typRat=sta%C5%82e

Zobacz na wykres i jak zmienia się stosunek odetek do kapitału w czasie spłącania kredytu. Masz zakładke "harmonogram spłat" gdzie amsz rozbitą rate kredytu na oba warianty jak równiez
Kraj naszego typu nie może tak funkcjnowac bo my się "rozwijamy" tylko na skutek transferu pracy bo było taniej. Im drożej tym ten transfer będzie spadał az zacznie wyjeżdżać.


@del855: Bo z kosztami pracy nominalnie dalej jesteśmy znacznie poniżej stawek zachodnich.
@PfefferWerfer

Tak to jest jak państwo nie dość że pozwala na patolstwo na rynku a nawet mu pomaga. Są branże które dobrze sobie działają i nikt się nimi nie interesuje, a są takie gdzie panstow miesza dosłownie w przeciwną stronę. Np. rolnicy vs Ukraina. No państwo działa na szkodę polskich rolników chociaż cały czas przekonuje że im pomaga.

Tutaj wraca koncepcja świadomego konsumenta-wybrorcy. Cóż... Taki ludzie taki kraj.

Jak mówi glapa: pada
@Bubbo

No a z cenami energii na szczycie.

Jeśli ktoś kalkulował fabrykę opon - koszt pracownika total 1000 euro, a my się w 3 lata zarobiło 1500 euro - to ja mocno wątpię że on to tak sobie wymyślił....

Zrozum, że 7 lat podwyżkę o 10% daje wzrost dwukrotny.

Średnia krajowa? 15k za 7 lat! Minimlana? 8k za 7 lat! A może i szybciej bo to tam już w ogóle komuś się