Wpis z mikrobloga

Prawilnie przypominam patent na natychmiastowe obniżenie cen mieszkań:

1. Wycofać się całkowicie z deklaracji dopłacania do kredytów, projekt wyrzucić do śmietnika w całości.

2. Zapowiedzieć opodatkowanie posiadaczy więcej niż 3 mieszkań - to jest promil obywateli, bo 98% właścicieli posiada tylko jedno mieszkanie.

Efekty będą widoczne od razu. Nie trzeba będzie nawet specjalnie nic robić XD

#nieruchomosci #mieszkanienastart #ekonomia #gospodarka #wkpinvestments
  • 119
  • Odpowiedz
Efekty będą widoczne od razu. Nie trzeba będzie nawet specjalnie nic robić XD


@mickpl:

no, nawet nie trzeba bedzie budowac nowych mieszkan, bo przeciez jak zwiekszy sie nagle podaz, to zostana natychmiast wstrzymane wszelkie niepotrzebne inwestycje w nowe lokale :D Co z tego, ze zalejesz rynek mieszkaniami z rynku wtornego, jak wyparuje rynek nowych lokali?

Zapomnialem, fajnie jest pisac banialuki pod wypokowa publiczke.
  • Odpowiedz
"
2. Zapowiedzieć opodatkowanie posiadaczy więcej niż 3 mieszkań - to jest promil obywateli, bo 98% właścicieli posiada tylko jedno mieszkanie.
"

Jeden z najbardziej durnych pomysłów. Po prostu przerzucenie kosztów na osoby wynajmujące.

@KajakDrewniany:

To zależy.
Taka decyzja mogłaby zmusić posiadaczy np. pustostanów do pozbycia się nieruchomości, która zamiast być bezpieczną lokatą staje się obciążeniem finansowym.
W Polsce ilości pustostanów oraz, co gorsza, ilości pustostanów w stanie deweloperskim jest bardzo
  • Odpowiedz
nie chce mi się grzebać w GUS


@mickpl: jak na największego wykopowego eksperta masz bardzo przeciętną wiedzę na ten temat xD
  • Odpowiedz
i ledwo zarobienie na jedzenie i opłacenie rachunków.


@mk321: a po co masz pracowac na etacie? Zaloz firme jak kulczyki i chlop od CCC. Ja zarobilem $400k w zeszlym roku, w tym bedzie pewnie $500k+. Moge to z latwoscia skalowac dalej.
  • Odpowiedz
Bo posiadacze 100 mieszkań inwestycyjnych zlecą swojemu biuru prowadzącemu ich rachunki założenie spółki celowej na każde 3 nieruchomości osobno i tyle zobaczysz podatku.


@hellfirehe: osoba fizyczna : od 2/3 mieszkania, osoba prawna od pierwszego.
  • Odpowiedz
@mickpl: Takie przypomnienie, że gdybyś w 2017/18 wziął kredyt i kupił mieszkanie, to dzisiaj byłoby ono warte jakoś 2 razy więcej. Ale spokojnie, ja też mam swoje żale, gdybym wtedy zmaksował swoją zdolność i kupił od razu drugie mieszkanie, to po jego sprzedaży miałbym 2 kredyty spłacone w 5 lat i sobie jeździł na wakacje do Azji 3x w roku ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@KimDzongDzongDzong: Nie tak dużo mam z tych mieszkań. Po podatku zostaje mi nieco ponad 8k. Oczywiście że pracuję.
Zresztą nie odczuwałem tych 8k bo ledwo kredyty spłaciłem dwa w drugiej połowie 2023.
Żeby żyć z wynajmu to trzeba co najmniej 15k z tego wyciągać moim zdaniem. Drugie tyle bym potrzebował.
  • Odpowiedz
@mickpl: Załóżmy, że twój scenariusz zostaje zrealizowany. Ceny mieszkań spadły o 50%, czyli ktoś ma mieszkanie warte 500.000zł i ok. 1.000.000zł kapitału do spłaty. Nie będzie to dla nikogo problem? Ludzie się nie #!$%@?ą? Banki nie upomną o dodatkowe zabezpieczenie kredytu? A jeżeli banki stracą stabilność, to z czyich pieniędzy będą ratowane? A jeżeli nie będą ratowane i zbankrutują, to co się stanie? Myśl mick, myśl!
bord0 - @mickpl: Załóżmy, że twój scenariusz zostaje zrealizowany. Ceny mieszkań spad...

źródło: mysl_mysl

Pobierz
  • Odpowiedz
@Oskariat o tym pisałeś, że jest możliwość pracy zdalnej.

Kulczykowi i chłopowi od CCC się udało, bo akurat była transformacja gospodarcza. Byli pierwsi, to zarobili. Ogólnie import był wspierany.

Teraz takich firm są tysiące. Kupują na Aliexpress i sprzedają na Allegro. Tylko że to są grosze. Bo taki pomysł już ma wiele lat, więc tam gdzie było to rentowne, to firmy już się usadziły. Poza tym właśnie przez to, że wszystko zdalnie,
  • Odpowiedz
@mickpl: chłopie XD socialem i podatkami nie naprawisz systemu. Tylko polityk może tak uważać, bo taka ustawa to 5 minut i pora na CSa.

Obywatela po prostu musi stać na mieszkanie, nie ma innej opcji. Serio wierzysz, że podatek katastralny nie został by wrzucony w cenę najmu? Że bogatych nie stać na jego zapłacenie? I co byś finasował z tego podatku?

Jeśli Polska by miała ogarnięte władze, to by powstały mieszkania
  • Odpowiedz
@mk321: praca zdalna nie oznacza etatu

Tak, już widzę, te twoje $500k+ skalujące się. To sobie skaluj i zostań milionerem


Od dawna jestem, co to za problem byc milionerem w polsce jak moje 70m2 mieszkanie w Warszawie jest warte prawie 2 miliony? Taki trol ze moge ci wyslac pit za 2023, ale i tak bedziesz sobie wmawial ze niemozliwe.

Na tagu siedze bo lubie cisnac beke z biedakow twojego pokroju ktorzy
  • Odpowiedz
@Oskariat: Poczytaj trochę czym skutkuje brak mieszkań wielkoskalowo i jak to się ma do demografii po iluś/nastu latach a także wpływu na usługi bo jakby Twoje zarabianie i mieszkanie h@ Ci da w tym względzie w tym kontekście a także przeskalowując na społeczeństwo np tak jak to porobiło się w tym obszarze w Kanadzie. Sam jestem mocno związany z IT ale nie mam tak krótkiego myślenia by sprowadzać problem mieszkalnictwa do
  • Odpowiedz
@mickpl: Ten drugi to totalny populizm. Takie ograniczenia nigdy nie działały i działać nie będą. Ludzie pozakładają spółki albo wezmą na słupa i tyle. To walka z wiatrakami.

Ja bym dodał najważniejszą rzecz moim zdaniem:

Uprościć przepisy budowlane oraz klasyfikację gruntów i wymusić na miastach wprowadzenie MPZP w ciągu najbliższych 3 lat na obszarze przynajmniej 80% miasta.

Może to nie poprawi za bardzo sytuacji centrum dużych miast, które już są gęsto
  • Odpowiedz