Wpis z mikrobloga

#programista #programowanie #programista15k #programista25k #pracait #pracbaza #it #korposwiat #kryzys #sprint #scrum #agile

Nie, kryzysu wcale nie ma. Musisz mieć 5 lat twardego doświadczenia, żeby miec te 14-16k brutto, co z tego że Seniorzy mieli takie same stawki w 2015 roku.

2024 rok, inflacja poszła od tego czasu skumulowana z 50% i 15k z 2015 jest warte tyle co 30k z 2024 roku xD.

Kryzysu nie ma wcale
nad__czlowiek - #programista #programowanie #programista15k #programista25k #pracait ...

źródło: praca

Pobierz
  • 28
kto mówi że nie ma?


@xLibero: ja mówię że nie ma

To że programiści są niedostosowani do potrzeb rynku to nie jest kryzys branży IT ani rynku pracy, tylko kryzys systemu edukacji.

@nad__czlowiek: Branża IT wymyśli sobie jakieś rozwiązanie problemu braku kompetentnych programistów. To nie jest dla niej kryzys, tylko element codziennego procesu rozwoju.

Znacie branżę bardziej nastawioną na rozwój niż IT?
Znacie branżę bardziej nastawioną na rozwój niż IT?


@MilionoweMultikonto: Wymieniłeś najbardziej wkurzająca rzecz w IT:
rozwój czyli:
- brak czasu na życie prywatne, dzieci, rodziny, dziewczyny
- zamiast weekend na podróżach, nartach, SPA - weekend z nudnym kodem, advent of code, hackaton, książki

Najgorsza rzecz w tej branży. Każdy kto wchodzi do IT staje się dla społeczeństwa nudiarzem i jest izolowany od ludzi
wyparowanie dużej części ofert pracy


@xLibero: to przecież oczywiste, gdy nie udaje się znaleźć ludzi do zrobienia projektu, to wymyśla się alternatywne rozwiązanie, które obejmuje na przykład zatrudnienie Hindusów, wdrożenie AI, albo wdrożenie słabiej zautomatuzowanego systemu, który wymaga wiecej pracowników niewykwalifikowanych, ale za to mniej programistów podczas implementacji.

nie wymagaj aby sytem edukacji nadążał za rynkiem pracy :D


@xLibero: będę, bo bez tego nie będziemy mieli w kraju wykwalifikowanej kadry
@nad__czlowiek: Ja niedawno widziałem ofertę dla seniora NodeJS za 7000 net/b2b on-site w jakimś januszeksie. Upewniłem się, czy przypadkiem HR'ówa się nie pomyliła, ale w samym ogłoszeniu też kilkukrotnie podano, że chodzi o seniora. W wymaganiach napisano, że oferta jest dedykowana "prawdziwym pasjonatom", w co akurat jestem w stanie uwierzyć.
Musisz mieć 5 lat twardego doświadczenia, żeby miec te 14-16k brutto


@nad__czlowiek: I nadal jest to więcej niżz 99% zawodów i ani trochę nie zmniejsza atrakcyjności przebranżowienia się do IT ( ʖ̯)
@Bombonier: no raczej nie. Jak mieszkasz w takim Wrocławiu, to zarobki typu 12k lub w #!$%@? więcej ma tu co druga napotkana osoba. Skądś tych ludzi stać na tak wystawne życie na codzień, mieszkania i takie samochody.

Poza tym sam znam przypadek kolegi, który po studiach na kierunku matemtyka po roku doświadczenia jakoś, dostał pracę w mBanku za 12k brutto właściwie zerowym efektem.

Teraz na 12k pensje możesz tylko pomarzyć jak
@KMDZ: W moim powiatowym wszyscy lecą do IT, bo 12k brutto to ma co najwyżej lekarz w przychodni. Jak zarobki seniorów spadną do 5-6 tysięcy na rękę to faktycznie przestanie się to opłacać i lepiej iść do Januszexu.
Czyli przez najbliższe 10 lat szanse sa raczej niewielkie.
@Bombonier: to też był kilkuletni trend popandemiczny. Teraz sporo ofert już jest albo hybrydowa albo stacjonarna. W obu przypadkach, w mieście powiatowym będziesz miał mimo wszystko niższe pieniądze w it niż w dużych aglomeracjach już. Bo konkurencja jest już tylko lokalna a nie globalna. Sam teraz chce zminiec praca j widzę co się dzieje. Wcześniej 90 procent ofert to były zdalne, wtedy były wspaniałe mozliwosci na duże pieniądze niezależnie gdize mieszkasz.
@KMDZ: Nawet jak hybrydowo - to lepiej 2 razy w tygodniu stracić 1,5h na dojazd i pracować za znacznie więcej.
Spośrod moich znajomych 8 na 10 pracuje w IT - a przebranżawiali się różnie, jedni byli na studiach informatycznych od razu, inni poszli na studia informatyczne po 30tce, ktoś tam jest po rachunkowości, ktoś inny po polonistyce, ktoś po mechatronice, elektryk z 10 letnim stażem przebranżowił się za programistę, a jeden
Jeśli myślisz, że pracując w biurze jesteś bardziej wydajny niż pracując zdalnie w zaciszu domowym to jestem w stanie Cię zapewnić, że jest dokładnie odwrotnie.
Jeśli myślisz, że pracując w biurze jesteś bardziej wydajny niż pracując zdalnie w zaciszu domowym to jestem w stanie Cię zapewnić, że jest dokładnie odwrotnie.


@KMDZ: Wcale nie o to mi chodziło. Chodziło mi tylko to, że tak długo jak będzie hybryda to żaden problem, żeby dojezdzac z powiatowego i zmarnować 1 lub nawet 2 razy w tygodniu 3h na dojazd (1,5h w jedna strone). Więc 100% z biura równa się