Wpis z mikrobloga

Nie kumam tego hype na nieruchomości.
Każdy ledwo urośnie musi mieć mieszkanie/dom? A gdzie do tej pory mieszkali? Chyba nie pod mostem.

U mnie we wsi 5/6 domów z rzędu gdzie zostali sami rodzice a dzieci poszły a cała góra domu stoi pusta i marnuje się. A gdyby ją wykorzystać?

Oni wola wziąć po same kule: 600k kredytu a do splacenia 900k.
Potem pokazuje mi jeden i drugi ratę że splaca 100 zł kapitału a reszta 3000k to odsetki. Czy splaci to kiedyś? Wątpię.

Ja osobiście wolę odkładać co roku i jak mnie będzie stać to kupie. Napychajcie nadal bańke flipa a oni Was gola do zera jak dzieci.

#kredythipoteczny #ekonomia #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #finanse
  • 105
@blackghost ale ja doskonale zdaje sobie z tego sprawę, z tym że jak nadpłacasz/skorzystasz z BK2% to nie masz wielkich kosztów.

W 2021 kupowałem mieszkanie na kredyt na 2,19%. 141k kredytu dawało rate 1300-1400 zł. Nadpłacalem i spłaciłem w 18 miesięcy. Wszystkich odsetek było w sumie 3,5k. Wartość mieszkania urosła znacznie więcej niż 3,5k, dodatkowo zamiast płacić za wynajem ok 2k-3k - 50m2 w Katowicach mniej więcej za tyle chodziło, to płaciłem
@blackghost To co wielokrotnie pisałem - każdy ma parcie na mieszkanie w dużym mieście. I z dużych miast są przytaczane te ceny z kosmosu. W mieście powiatowym można kupić fajne mieszkanie za 4-6k za metr, ale Jaśnie Państwo musieliby dojeżdżać. A taki dyskomfort jest niedopuszczalny XD


@mbasasello: No fajnie xD Lepiej marnować życie w samochodzie, żeby dzień wyglądał tak: 5 pobudka, 7-8 dojazd do roboty, 16-17 powrót do domu, 17-18 obiad,
Ja osobiście wolę odkładać co roku i jak mnie będzie stać to kupie. Napychajcie nadal bańke flipa a oni Was gola do zera jak dzieci.


@blackghost: i co najlepsze lata życia spędzisz u starych na strychu #!$%@?ąc się na nich? xD
żyjesz w XX wieku jakimś. Pieniądz fiducjarny traci wartość w przeciwieństwie do czasu jaki ci został na tym świecie czy dóbr materialnych.
@blackghost: Przecież koszt kredytu masz określony na samym początku. Oczekujesz, że ktoś Ci pożyczy pieniądze na 30 lat za darmo? Nawet przy w miarę zdrowej inflacji średniorocznej 3% kapitał przez 20 lat traci około połowę siły nabywczej.
plus odsetki


@blackghost: oczywiście, ale ile one będą wynosić zależy tylko od ciebie i twojego tempa spłaty.

Możesz pożyczyć dziś 500k i oddać je za tydzień. Zapłacisz może parę stówek odsetek więc co to za "extra kasa dla banku"?
wygląda to trochę inaczej. Obecnie raczej nie widać dużej ucieczki.


@brakslow: Ucieczka jest tylko ta statystyka jej nie pokazuje. Odpowiedz masz w linku który sam przytoczyles: "od końca lat 90. ub. wieku maleje liczba ludności w miastach i rośnie na wsi – szczególnie w gminach podmiejskich skupionych wokół dużych miast".
Tzn. de facto jest ucieczka ze wsi wiejskiej, na wies podmiejską (czyli de facto tworza tkanke i ekosystem miejski).
A gdyby ją wykorzystać?


@blackghost: Nie zawsze sie oplaca, to domy budowane w przestarzalej technologii. Trzebaby je gruntownie wyremontowac zeby sluzyly dobrze w dzisiejszych czasach. Czesto bardziej oplacaloby sie zburzyc i wybudowac nowe, ale wytlumacz to rodzicom.

Do tego dochodzi aspekt lokalizacji, dostepu do rozrywki itd.

Ja mowiac szczerze nie wiem co sie stanie z domem w której mieszka teraz moja babcia. Pewnie do zburzenia.
@Khaine mam nadzieję że to troll xD ostatnio na wynajem w bloku obok było mieszkanie 2 pokoje w cenie kredytu za moje 3 pokojowe, w obu przypadkach bez czynszu, standard porównywalny wręcz na minus w przypadku tego do wynajęcia. Chcesz mieszkać z rodzicami i Ci to pasuje to śmiało, ale nie ustawiaj komuś życia xD
U mnie we wsi 5/6 domów z rzędu gdzie zostali sami rodzice a dzieci poszły a cała góra domu stoi pusta i marnuje się


@blackghost: taaa, życie z mamusią do jej śmierci takie super. Nawet ruchać się nie możesz w spokoju, bo ci matka do pokoju będzie wchodzić xD