Wpis z mikrobloga

Co was #programista25k (i trochę #programista15k) pracujących 100% zdalnie trzyma w Polsce?

Jeśli nie pracujesz zdalnie możesz napisać co by trzymało jeśli byś pracował zdalnie.

Zadaje sobie to pytanie od jakiegoś roku bo jeszcze przed covidem fajnie się tu żyło gdy wszystko było tańsze niż na zachodzie ale niestety jak ostatnio wszystko zaczęło się #!$%@?ć i licząc sobie wyszło mi, że taniej by mi było kupić dom w Hiszpanii/Włoszech (120-150m) niż na polskiej wiosce.

#pracait #programowanie
  • 118
  • Odpowiedz
  • 5
stosunkowo tanie koszty zycia


@matti-nn: no właśnie to jest coraz mniej prawdziwe, z moich ostatnich doświadczeń wynika że koszty życia są jak na zachodzie za to jakość życia jak na wschodzie.
  • Odpowiedz
  • 67
@Kupamilosci
Totalne #!$%@?, jak wezmiesz na warsztat wszystkie rzeczy typu jak:

Zarobki, podatki, bezpieczenstwo, szkoly, szpitale, opieka medyczna, koszty zycia, bariera jezykowa, urzedy itp. to Polska na tle europy jest stosunkowo wysoko.
A jesli wezmiemy jeszcze ze ktos pracuje w IT i ma zalozmy 10k na reke to juz w ogole jest ok.
A wez teraz w paryzu, czy londynie zarabiaj te nawet 5-7 tysiacy euro/ funtow i zobacz na co
  • Odpowiedz
@Kupamilosci tu mam przyjaciół i rodzinę. Za granicą musiałabym układać sobie życie na nowo co początkowo byłoby trudne bo byłabym mocno wyizolowana od życia towarzyskiego. Poza tym ciężko się przeprowadzać do innego kraju ze zwierzakami które nienawidzą podróżować nawet do weterynarza który jest 5-10 min samochodem.
  • Odpowiedz
@Kupamilosci:

1. Niskie podatki
2. Koszty są nadal troche mniejsze, nie jak kiedys ale jest nadal taniej
3. Rodzina, dzieci, wolę zeby dzieciaki dorastały po polsku.
4. Dom, dobrze się wnim czuje duzo kasy wpakowałem, nie oddam nikomu.
5. Pogoda, jest spoko, mogłoby byc troche bliżej oceanu/morza żeby był klimat łagodniejszy ale jest spoko. Na południu europy troche za bardzo przysusza wszystko
  • Odpowiedz
  • 3
brak znajomości języka hiszpańskiego/włoskiego?


@ly000: jedne z prostszych języków do nauki.

A wez teraz w paryzu, czy londynie zarabiaj te nawet 5-7 tysiacy euro/ funtow i zobacz na co bedzie cie tam stac

@Milo900 co ty mi tu #!$%@? o paryżu i londynie w poście o pracy zdalnej na wiosce.
  • Odpowiedz
  • 2
polecam najpierw pogadać z obcokrajowcami których coraz więcej tutaj pracuje (mówię o korpo)


@JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy: znam takich korposzczurów tylko, że żyli w stolicy (lub dużym mieście) i np: porównują życie w Madrycie/Frankfurcie do życia w Warszawie na wynajmie, ja z kolei mam dość dużych miast i chciałbym mieć domek na zadupiu ale w Polsce to bym musiał wydać tyle samo co w cieplejszym kraju.
  • Odpowiedz
@Kupamilosci: Niskie podatki i koszty życia, wciąż tanie nieruchomości i bliska mi kultura, wysoka jakość usług za ułamek zachodnich cen. Nie chciałbym żyć w wiosce w Hiszpanii czy na południu Włoch przez cały rok, ewentualnie kilka miesięcy w formie workation.
  • Odpowiedz
@Kupamilosci:
- Rodzina i znajomi
- Względnie niskie koszty życia w porównaniu z innymi krajami w Europie
- Dom

Pojechać za granicę i posiedzieć tam dłużej to żaden problem przy pracy zdalnej. Osobiście wolę taki tryb, niż rzucanie wszystkiego i zaczynanie gdzie indziej. Ogólnie nie czuję potrzeby mieszkania na stałe gdzie indziej. Wszystko z czasem powszednieje.
  • Odpowiedz
@Kupamilosci: już kupiony dom, wciąż niskie koszty życia, żona, która nie znajdzie sobie łatwo dobrej pracy w Hiszpanii, dzieci, które nie mówią po hiszpańsku i nie wiem po co miałbym je stresować, brak babć i cioć, które są mega pomocne podczas chorób czy jak rodzice chcą sami jechać gdzieś. Wywracanie sobie życia do góry nogami dla znikomych korzyści.
  • Odpowiedz