Wpis z mikrobloga

W polskich aptekach pojawił się nowy antybiotyk – piwmecylinam. Jednak nie jest to nowość na skalę światową, bo w innych krajach używa się go już od kilkudziesięciu lat ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jest popularny w Skandynawii.

Piwmecylinam jest prolekiem. Dobrze się wchłania w przewodzie pokarmowym, po czym powstaje z niego aktywna forma, czyli mecylinam (antybiotyk beta-laktamowy z grupy penicylin). Ma wąskie spektrum działania. Wykazuje efekt bakteriobójczy głównie względem bakterii gram-ujemnych (według ulotki zabija zarazki). Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy ściany komórki bakterii.

Wskazanie rejestracyjne to leczenie ostrego niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego podatnego na leczenie mecylinamem u dorosłych. Stosuje się go w dawce 400 mg podawanej 3 razy na dobę (co 8 godzin) przez 3 dni. Pokarm nie wpływa na jego biodostępność.

Tabletkę należy popić co najmniej połową szklanki płynu, aby zmniejszyć ryzyko powstania owrzodzeń przełyku.

Najczęstsze działania niepożądane to nudności i biegunka oraz grzybicze zakażenia ginekologiczne. Niezbyt często obserwowane są takie działania niepożądane jak bóle i zawroty głowy, reakcje alergiczne, wymioty, owrzodzenie przełyku i jamy ustnej, reakcje skórne, zmęczenie.

Piwmecylinam może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią.

Cena za opakowanie wynosi ok. 50-60 zł. Dostępny z przepisu lekarza. Nie jest refundowany.

Ciekawa jestem tego, jak przyjmie się u nas ten lek, bo badania pokazują, że jego skuteczność jest bardzo duża. Niestety cena może trochę odstraszać.

Spotkaliście się już z piwmecylinamem? :D

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #apteka #leki #farmacja

Na podstawie: Simon Dewar, Lee C. Reed, Roland J. Koerner, Emerging clinical role of pivmecillinam in the treatment of urinary tract infection in the context of multidrug-resistant bacteria, Journal of Antimicrobial Chemotherapy, Volume 69, Issue 2, February 2014, Pages 303–308
ChPL X-Systo, 400 mg, tabletki powlekane
dwa_fartuchy - W polskich aptekach pojawił się nowy antybiotyk – piwmecylinam. Jednak...

źródło: 20240129173007

Pobierz
  • 145
  • Odpowiedz
@jan-kowalski-nieudany-eksperyment

@dwa__fartuchy: czy reklamowanie leków i środków farmakologicznych nie jest czasem prawnie usankcjonowane? nie wiem, ale wrócę z odpowiedzią jak dostanę informacje z prokuratury


Chłopie, obczaj sobie najpierw definicję reklamy XD
Suchy opis substancji czynnej, bez podawania nazwy handlowej, bez jakiegokolwiek zachęcania do kupienia, czy użycia. Ja Cię bardzo proszę, ale tak poważnie, idź to zgłoś. Niech policjanci albo pracownicy prokuratury też się pośmieją 🤣
  • Odpowiedz