Wpis z mikrobloga

W polskich aptekach pojawił się nowy antybiotyk – piwmecylinam. Jednak nie jest to nowość na skalę światową, bo w innych krajach używa się go już od kilkudziesięciu lat ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jest popularny w Skandynawii.

Piwmecylinam jest prolekiem. Dobrze się wchłania w przewodzie pokarmowym, po czym powstaje z niego aktywna forma, czyli mecylinam (antybiotyk beta-laktamowy z grupy penicylin). Ma wąskie spektrum działania. Wykazuje efekt bakteriobójczy głównie względem bakterii gram-ujemnych (według ulotki zabija zarazki). Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy ściany komórki bakterii.

Wskazanie rejestracyjne to leczenie ostrego niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego podatnego na leczenie mecylinamem u dorosłych. Stosuje się go w dawce 400 mg podawanej 3 razy na dobę (co 8 godzin) przez 3 dni. Pokarm nie wpływa na jego biodostępność.

Tabletkę należy popić co najmniej połową szklanki płynu, aby zmniejszyć ryzyko powstania owrzodzeń przełyku.

Najczęstsze działania niepożądane to nudności i biegunka oraz grzybicze zakażenia ginekologiczne. Niezbyt często obserwowane są takie działania niepożądane jak bóle i zawroty głowy, reakcje alergiczne, wymioty, owrzodzenie przełyku i jamy ustnej, reakcje skórne, zmęczenie.

Piwmecylinam może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią.

Cena za opakowanie wynosi ok. 50-60 zł. Dostępny z przepisu lekarza. Nie jest refundowany.

Ciekawa jestem tego, jak przyjmie się u nas ten lek, bo badania pokazują, że jego skuteczność jest bardzo duża. Niestety cena może trochę odstraszać.

Spotkaliście się już z piwmecylinamem? :D

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #apteka #leki #farmacja

Na podstawie: Simon Dewar, Lee C. Reed, Roland J. Koerner, Emerging clinical role of pivmecillinam in the treatment of urinary tract infection in the context of multidrug-resistant bacteria, Journal of Antimicrobial Chemotherapy, Volume 69, Issue 2, February 2014, Pages 303–308
ChPL X-Systo, 400 mg, tabletki powlekane
dwa_fartuchy - W polskich aptekach pojawił się nowy antybiotyk – piwmecylinam. Jednak...

źródło: 20240129173007

Pobierz
  • 145
  • Odpowiedz
@maciek89wrc

@dwa__fartuchy: czy mogę mieć do Pani pytanie odnośnie innego tematu ? dlaczego w PL dostępny na receptę jest lek vermox na robaki ? dlaczego nie jest on ogólnodostępny jak na przykład w Holandii ? pozdrawiam!

@maciek89wrc bo Polacy są za głupi i często gęsto wyczytaja w necie o odrobaczaniu na forach dla szurów i potem robią to na własną rękę w krótkich odstępach czasu.
  • Odpowiedz