Wpis z mikrobloga

@interpenetrate: panie tu spotkasz cały przekrój społeczeństwa. Pracowałem i z ekstrawertykami i introwertykami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Chociaż osobiście wolę introwertyków, bo lepiej potrafią skupić się na robocie. Ekstrawertycy są świetni z kontaktami z klientem, w integracji zespołu i tego typu zajęcia.
Ja miewam czasem projekty z delegacjami, to przy ekstrawertykach, to ciężko czasem coś popracować, bo wyjazd = wczasy, imprezy i te sprawy. A z drugiej
@interpenetrate: nie ma tu takich ludzi, przynajmniej wśród programistów. programiści muszą zakuwać całymi dniami, żeby utrzymać się w obiegu. książki, konferencje, projekty po godzinach itd. samymi spędzonymi godzinami w pracy niczego w IT nie osiągniesz
@interpenetrate: Praktycznie cały HR i marketing u mnie to dynamiczniaki. A programiści to jakoś 50% normiki, 25% pewnie można wciągnąć w jakiś stereotyp a 25% to imprezowicze.
@interpenetrate: ale to nie jest tak, że introwertyzm oznacza gorsze skille społeczne niż ekstrawertyzm. Wielu znanych właścicieli firm jest introwertykami. Np. Steve Jobs był.

Natomiast jeśli już mówimy o jakichś zaburzeniach, to podobno w IT jest nadreprezentacja osób z ADHD (obserwacja niektórych psychiatrów).
@interpenetrate: Po pierwsze autyzm i ADHD są ze sobą silnie skorelowane. Ale ADHD nie powoduje niemożliwości skupienia się na programowaniu, podobnie jak autyzm nie oznacza braku znajomych czy braku kompetencji społecznych. Wokół tych zaburzeń funkcjonuje masę mitów. Pisze to jako ojciec dziecka z autyzmem i drugiego dziecka z ADHD.
@interpenetrate: w ADHD nie jest problemem skupianie się na czymś interesującym. Ludzie z ADHD mają często tzw hyper-focus czyli możliwość bardzo głębokiego skupienia się na czymś co ich interesuje. Natomiast kompletnie nie mogą się skupić na rzeczach nudnych, powtarzalnych, głównie przez to że inne bodźce łatwo je rozpraszają, bo ich mózgi nie umieją radzić sobie z nadmiarem bodźców - następuje przeciążenie sensoryczne i taka osoba może nie być w stanie nic