Wpis z mikrobloga

W sumie to ta ploteczka co krąży po tt, że Domański chce jednak przepchnąć tą kwotę wolną od podatku na poziomie 60k plus do tego zwolnić pewne progi oszczędności od Belki a całość zrównoważyć podatkiem katastralnym - może mieć coś na rzeczy. Katastru nie da się szybko wprowadzić, to są konieczne prace na co najmniej rok, ale kibicuję. Sama zapowiedź katastru na za rok / dwa ochłodziłaby zapędy do gromadzenia kwadratów.

#podatki #sejm #podatekkatastralny #gielda #nieruchomosci #gospodarka #polityka
  • 33
@wiktorek_pl: to co ty piszesz natomiast wskazuje na totalnego bezmózga, ja analizuje sytuację, ta nie różni się u nas od krajów gdzie aktastrat istnieje od lat... może poza tym, że teraz kredyt 2% namieszał trochę ale poza tym nie ma najmniejszych różnic, ba ich rynek zazwyczaj jest jeszcze bardziej zdominowany przez firmy wynajmujące niż nasz a społeczeństwo jeszcze bardziej podzielone na bogatych co wynajmują i biednych co musza bulić.

Potrafisz napisać
@Tulky: To cały rynek i gospodardke trafi szlag xd
żeby taka podwyżka była możliwa z powodu katastratu, ten musiałby nie tylko być najwyższy o jakim słyszałem, tak to by spowodowało chwilowy spadek cen mieszkań, masz rację, ale pomijasz jak drastyczny skutek miałoby to dla całej gospodarki...

Zakładasz podniesienie o 2500tyś, co daje w skali roku 30 tyś zł podatku, przy mieszkaniu o wartości 600k bo takie zakładałem, jest to aż 5%
@wiktorek_pl:no ciebie na pewno, jesteś skończonym debilem, który nie potrafi rozmawiać, #!$%@? się w rozmowę dorosłych i wyskakujesz z "argumentum ad personam", jesteś debilem więc objaśnię ci an czym to polega, gdy jesteś debilem i odpowiedzią na argumentacje lub rozmowę z inną osobą jest najazd na nią, jak widzę takie śmieci oczywiście robię to samo, np. teraz wyzywając cię, bo jak jesteś śmieciem to na nic więcej nie zasługujesz w swoim
każda mała firma ma jakieś biuro, dodatkowy dom gdzie prowadzi działalność etc. wynajmuje je albo kupuje,


@voldi: no i spoko, jak mi na to miejsce obniżą dochodowy o 2% i pozwolą kataster wrzucić w koszt (do PODATKU zdrowotnego też) to nie wyjdę na tym źle

Teraz muszą je sprzedać, bo nie stać ich na utrzymanie...


@voldi: no i co stracili? Dostają spadek w pełnej wartości, szacują czy inch stać, czy
@mickpl:
A co powiecie na progresywny kataster wyliczany

Fibonacci(n) * x%


Fibonacci zaczynający się od 0, 1. n to ilość nieruchomości mieszkalnych od 1. x to jakiś bazowy poziom, na przykład 0.3%
Wtedy dla mieszkań posortowanych od najdroższego do najtańszego podatek miałby stawki:
0, 0.3, 0.3, 0.6, 0.9, 1.5, 2.4, 3.9, 6.3, 10.2, 16.5, 26.4, 42.9, 67.3, 110.2
@voldi: człowieku ochłoń, napisałeś elaborat obrażający kolesia co napisał do Ciebie 2 zadania. A twój wpis na temat podatku odnosi się jedynie do twoich wyobrażeń jak ten podatek będzie wyglądał, a sposobów jego wprowadzenia jest bardzo wiele i głównie od tego zależy jakie będą jego skutki, a nie od nazwy. Zresztą najpierw piszesz, że ludzie przerzucą się na wynajem krótkookresowy, a potem, że zabije turystkę, co się trochę kłóci ze sobą.
Wszelkie koszty podatkowe są przerzucane na klienta ostatecznego, czy jak wprowadzili podatek "cukrowy" to firmy potraciły, czy też coca cola z 2 zł skoczyła do 8 żeby pokryć koszty?


@voldi: To prawda, że ceny najmu wtedy pójdą w górę, ale ceny mieszkań powinny pójść nieznacznie w dół, bo nie będzie się już tak bardzo opłacało kupowanie mieszkania tylko po to, żeby ulokować kapitał w czymś co rośnie. Całkiem spora część inwestorów
No i ogólnie niska świadomość ludzi jeśli chodzi o inwestowanie. Nie mówię, że wszyscy, ale sporo takich jest co kupuja nieruchomości, ponieważ się po prostu nie znają na inwestycjach.


@Kamil___: W co przeciętni ludzie mają inwestować jak nie w nieruchy?
Ja interesuję się ekonomią, zjadłem zęby na kryptowalutach, inwestowałem w akcje, ETFy, REITy, a ROI mam tylko trochę większe niż gdybym wszystko ładował w nieruchomości. Różnica jest taka, że na nieruchach
Katastru nie da się szybko wprowadzić


@mickpl: spokojnie, nasi "rentierzy" znajdą 10 dziur już na etapie projektu xD projekt powinien się zaczynać od zakazu zakupu mieszkań przez osoby prawne ( ͡° ͜ʖ ͡°) a nie że narobisz 10 spółeczek żeby to omijać etc. weszły jakiś czas temu te zaostrzenia z podatkiem od flipów, miało to jakiś wpływ na rynek? absolutnie żaden