Wpis z mikrobloga

Jak się sprawuje instalacja pompy ciepła bez bufora i dodatkowej pompy obiegowej?
Chciałbym maksymalnie uproscić instalację pompy ciepła i zastosować schamt jak na obrazku - to znaczy wykorzystać pompę obiegową w PC i zawór trojdrożnyy CO/CWU - i tyle. Jakie są wady tego rozwiązania?

Mam wrażenie, że w Polsce układy z buforem, dodatkowymi pompami są zdecydowaą większosćią i nie do końca rozumiem czemu. Nie szkoda kasy i miejsca na to?

Moje warunki:
Nowy dom. Ciężki z dużą akumulacją. Pompa LG therma V monoblok 5,5 kw, 100% podłogówka, zasobnik cwu 200l.

#pompaciepla #ogrzewanie #budujzwykopem
sokl - Jak się sprawuje instalacja pompy ciepła bez bufora i dodatkowej pompy obiegow...

źródło: schemat%20pompa%20ciep%C5%82a%20z%20cwu%20bez%20%20bufora%20na%20zasilaniu

Pobierz
  • 35
@sokl: Bez bufora nawet małego będziesz miał ciężko wysterować żeby pompa nie włączała się i wyłączała co chwila, a takie włącz/wylacz #!$%@? sprężarkę raz dwa
@sokl: Bez problemu, trzeba tylko spełnić warunek minimalnej ilości wody w instalacji określony w instrukcji pompy ciepła. Teoretycznie problem ten mozna by rozwiązać przez dodatkowy izolowany zbiornik przepływowy żeby zwiększyć zład wody, ale nigdy czegos takiego nie widziałem.

P.S. 50L wydaje sie bardzo mało, jakby to był kurnik jakiś a nie dom. No i te kaloryfery tez sa zastanawiające, kto jeszcze takie coś montuje.
@sokl: na samej podłogówce, bez bufora i bez dodatkowej pompy obiegowej pracuje duża część nowych instalacji w PL, przynajmniej ja jako laik mam takie wrażenie, po lekturze FB grupy pomp ciepła.

Bez bufora nawet małego będziesz miał ciężko wysterować żeby pompa nie włączała się i wyłączała co chwila, a takie włącz/wylacz #!$%@? sprężarkę raz dwa


@robertx: nic podobnego.

Bufor jest argumentem przy odmrażaniu jednostki, oraz w przypadku, gdy chcesz sterować
via Android
  • 0
@robertx eg specyfikacji pompy (LG therma v) ma ona zintegrowane naczynie wybiórcze 8 l.

Może to wystarczające? Bo LG jako podstawę zakłada instalacje bez bufora.
via Android
  • 0
@zibizz1 schemat ot co znalazłem pierwszy z brzegu i akurat ma grzejniki.

U mnie będzie powierzchniowe ogrzewanie 100% podłogowe albo sufitowe. Kusi mnie sufitowe bo dom bardzo ciężko będzie (ściany i stropy żelbet) i przy sufitowym można lepiej wykorzystać akumulacyjnosc konstrukcji.

Instalacja też tańsza bo prosty montaż na stropach typu filigran.

Jedyne co mnie martwi to koordynacja prac z wykonawcą stanu surowego no i będę zalewał też rury rekuperacji i pędzle pod
Jak się sprawuje instalacja pompy ciepła bez bufora i dodatkowej pompy obiegowej?


@sokl: a ja powiem przewrotnie do @robertx, ale jak robiłem "doktorat" z tego planując u siebie to przy dobrze od początku zaprojektowanej inwestycji pożądana jest instalacja bez buforu. Wszak tym buforem jest właśnie zład wody w instalacji podłogowej. Natomiast dokładanie każdej zabawki w postaci buforu to tylko obniżanie sprawności swojej instalacji. A tego przecież nie chcemy.

Ale instalacja
via Android
  • 0
@Yelonek @zibizz1 @Merkowsky
Odwiedziłem kilka domów grzanych tak i szczerze mówiąc nie czułem różnicy. 9czywiscie muszą to być domy niskoenergetyczne wtedy tak czy siak temperatura czy to podłogi czy sufitu jest bardzo niska np 25 27 stopni. Trik polega na tym że dom jest ciężki i z materiałów o dużej przewodności cieplnej. I ciepło ze stropu rozchodzi się po całej konstrukcji.

Oczywiście o szybkich zmianach temperatury można totalnie zapomnieć.

A no i
@sokl pompa ciepła + rekuperacja z podłogówką w moim przypadku pobierała 800zl rocznie + serwis

W #!$%@?

Zostawiłem kominek kaflowy w salonie + piec na pellet a pellet robię z odpadów z własnej stolarni i za ogrzewanie place całe 0zl bo wióry mam jako odpad i oszczędzam jeszcze na utylizacji odpadów

A wodę użytkową mam z bojlera.
@sokl: Nie jestem ekspertem, więc nie wejdę w szczegóły, ale u mnie jest tak jak piszesz (braku bufora i dodatkowej pompy obiegowej).
Pompa gruntowa inwerterowa 7kW, Ciężko określić powieszchnię grzania bo mam położoną podłogówkę wszędzie (280m2), ale np w garazu mam rurki dosyć rzadko + mam taką pół piwnicę (dom w skarpie, wiec cześć powierzchni jest pod ziemią a cześć nad i nie wszystkie są na maksa ogrzewane a te całkowicie