Wpis z mikrobloga

Jak się sprawuje instalacja pompy ciepła bez bufora i dodatkowej pompy obiegowej?
Chciałbym maksymalnie uproscić instalację pompy ciepła i zastosować schamt jak na obrazku - to znaczy wykorzystać pompę obiegową w PC i zawór trojdrożnyy CO/CWU - i tyle. Jakie są wady tego rozwiązania?

Mam wrażenie, że w Polsce układy z buforem, dodatkowymi pompami są zdecydowaą większosćią i nie do końca rozumiem czemu. Nie szkoda kasy i miejsca na to?

Moje warunki:
Nowy dom. Ciężki z dużą akumulacją. Pompa LG therma V monoblok 5,5 kw, 100% podłogówka, zasobnik cwu 200l.

#pompaciepla #ogrzewanie #budujzwykopem
sokl - Jak się sprawuje instalacja pompy ciepła bez bufora i dodatkowej pompy obiegow...

źródło: schemat%20pompa%20ciep%C5%82a%20z%20cwu%20bez%20%20bufora%20na%20zasilaniu

Pobierz
  • 35
@sokl: Ogrzewanie sufitowe musiałoby ci ten strop grzać do jakiejś tęgiej temperatury, żeby przez promieniowanie ogrzewało też inne części pomieszczenia, inaczej pod sufitem będziesz miał parówę, a każda babcia i nawet młodsi ludzie powiedzą, że "ciągnie po nogach".
I przy pompie ciepła to tylko ogrzewanie podłogowe - nie wchodź w żadne inne wynalazki. A jak wejdziesz w panele winylowe czy ceramikę to jeszcze możesz zrobić chłodzenie podłogowe. Mam, sprawdza się.


@mirekwirek: opowiedz coś więcej o tym chłodzeniu
@mateuszjestfajny: Sa dwa rozwiązania - przy pompie powietrznej możesz odwrócić obieg i schłodzić wodę w instalacji CO i.ustawić ją powyżej punktu rosy. Idzie wtedy np. 16 stopni i może niektórym to przeszkadza (ale wole zimną podłogę niż upał w domu) ale masz chłodną podłogę i przyjemny chłód w domu. :)

Wiele pomp albo w ogóle ma to wbudowane fabrycznie, albo trzeba dokupić moduł.

W lepszej sytuacji (jak ja) są osoby mające
@mateuszjestfajny: Ja ma pompę gruntową z chłodzeniem pasywnym.
Fajne rozwiązanie, bo ciągnie prądu tyle co nic (może z 70W ?) a można trochę schłodzić dom.
Niestety, jest trochę ograniczeń:
- potrzeba trochę czasu żeby poczuć działanie. Nie puścisz na maksa zimnej wody na podłogę, bo będzie się źle po niej chodziło a poza tym jak przesadzisz to moze sie nawet woda skraplać. U mnie chłodzenie działało ostatnio od 18 czerwca do
- potrzeba trochę czasu żeby poczuć działanie.


@piotras24: ja sprawdzałem prognozy pogody i ustalałem sobie harmonogram, co by zawczasu już pompki obiegowe ruszyły :)

jak przesadzisz to moze sie nawet woda skraplać


to łatwo można ogarnąć na podstawie obliczonego punktu rosy
Daj Pan spokój, chcesz mieć zimną podłogę i gorący sufit? Jest ogromna różnica w komforcie między ogrzewaną i nieogrzewaną podłogą.


@Yelonek: eheee i w końcu można mieć wykładzinę albo dywan a nie pier****ne płytki wszędzie. Tak wiem że mogę położyć, ale to działa jak izolator, i finalnie wyjdzie skuteczność jak w ogrzewaniu sufitowym.

Ok może przy sufitowym trzeba mieć wyższą temperaturę, policzyłem dla LG: 10st wyższa temperatura, to jakieś 12% spadku
nie do końca rozumiem czemu.


@sokl: generalnie uklad zrodla ciepla powinien byc oddzielony (sprzeglo/bufor) od instalacji ogrzewania. Ma to duzo plusow takij jak: odciazenie pompy w zrodle ciepla, lepsza mozliwosc sterowania, mozliwosc zmiany zrodla ciepla bez zmian w instalacji, itp.
eheee i w końcu można mieć wykładzinę albo dywan a nie pier****ne płytki wszędzie. Tak wiem że mogę położyć, ale to działa jak izolator, i finalnie wyjdzie skuteczność jak w ogrzewaniu sufitowym.


@kuncfot: Mam płytki tylko w łazience i szczerze mówiąc to jest tam przez to zimno. Wszędzie indziej są panele winylowe. Swoją drogą Arbiton to podobno dobra firma, a panele rysują się jak porąbane.

Wykładzinę i dywany to się chyba
via Wykop
  • 1
@kuncfot:
hmm no właśnie w ogrzewaniu sufitowym czy "masowym" (concrete core activation) są niższe temeratury zasilania - generalnie większa powierzchnia pracy (brak lodówkek itp na suficie), brak pokryc sufitu i sciany działąją jako dodatkowe radiatory - to pozwala na obnizenie kilku stopni.

To z definicji jest grzanie akumulacyjne i nadaje się tylko dla bardzo dobrze ocieplenych domów.

kompedium wiedzy zrobione przez austrajckie stowarzyszenie konsrukcji żelbetowych
https://www.zement.at/downloads/downloads_2017/Planning_guide_Energy_storage_concrete.pdf
Jak się sprawuje instalacja pompy ciepła bez bufora i dodatkowej pompy obiegowej?


@sokl: u mnie na samych grzejnikach i bez bufora hula dobrze, to i u Ciebie na podłogowce pewnie tym bardziej. Pompa obiegowa w mojej PC ma chyba 180W, więc podłogowkę też pewnie by pociągła samodzielnie
@appmstt: W obiegu dolnego źródła wymiennik płytowy gdzie schładzam wodę w instalacji CO. W sumie to cała filozofia. Jak potrzeba schemat to później mogę narysować. Ogólnie to proste i śmieszny koszt całego rozwiązania. Szkoda kasy na dedykowane rozwiązania od producentów, bo robią to dokładnie to samo, tylko 4x drożej.
Mam wrażenie, że w Polsce układy z buforem, dodatkowymi pompami są zdecydowaą większością i nie do końca rozumiem czemu. Nie szkoda kasy i miejsca na to?


@sokl: Chyba dlatego: moja pompa ciepła ma wbudowaną pompkę obiegową zapewniającą przepływ 1600l/h tymczasem na podłogówce mam wymóg 2800l/h, bez bufora i dwóch kopyt nie szło wyregulować rotametrów do wartości wynikających z projektu ogrzewania