Wpis z mikrobloga

Czy są jakieś badania które potwierdzają bądź też zaprzeczają stwierdzeniu że palenie w ciąży prowadzi do autyzmu?

Moja matka paliła w ciąży ze mną. Można powiedzieć, że wyszedłem ok, chociaż zawsze byłem ten "inny" bez kolegów. W końcu jak mówi i się uczy to nie ma problemu c'nie? Nauka liczb przychodziła mi łatwo, ale kontakt z rówieśnikami tragicznie. W tym roku skończyłem nawet magistra na politechnice, ale z relacjami słabo. Gdybym miał sam siebie diagnozować powiedziałbym że Asperger, czyli lekkie spektrum autyzmu.

Sytuacja powtórzyła się z moją siostrą, ona już jednak nie mówi, a raczej bełkocze. Ma w miarę jeszcze funkcjonujący #autyzm , ale prawdopodobnie nigdy nie będzie pracować, żyć sama, nie będzie wstanie zrobić zakupów itd.

Szczerze obwiniam matkę za tę sytuację i kompletny idiotyzm palenia w ciąży. Nasz kontakt jest aktualnie taki sobie. Przemyślenia przyszły mi ze względu na święta.

#ciaza #matka #dzieci #zdrowie #rodzina #swieta #palenie #uzaleznienie
  • 11
@Lonceg21: spróbuj zorientować się w możliwości zrobienia badań genetycznych, jeśli oboje macie stwierdzony autyzm. Będziesz wiedział czy macie markery genetyczne czy mogły zawinić czynniki środowiskowe
  • 1
@moll: ja nie mam stwierdzonego, siostra ma. Tutaj moje obawy czy sam mam lekkie spektrum tylko nie stwierdzone.

I czy na przykład mogę bezpiecznie w przyszłości mieć dzieci, czy powinieniem nie wiem, zrobić sobie wazektomię.
@Lonceg21: idź na ponowną diagnostykę jako dorosły. Zmieniła się definicja spektrum autyzmu, więc być może przy aktualnej diagnostyce i stanie wiedzy zostaniesz inaczej sklasyfikowany.

I sprawdź opcję badań genetycznych
@Lonceg21 autyzm z tego co mi wiadomo się dziedziczy więc któryś z rodziców musiał być w spektrum autyzmu lub któryś z dziadków/babć.

Poza tym teraz nie ma zespołu aspergera jest tylko spektrum autyzmu gdzie jest coś w rodzaju zakresu nagromadzenia się cech autystycznych i ich nasilenie. Warto się przebadać wg ICD-11 gdzie łatwiej się diagnozuje dorosłych którzy umknęli wcześniej wszystkim psychologom i psychiatrom
@Lonceg21: Niestety autyzm jest dziedziczny i jest duże zagrożenie, że twoje dzieci też go będą miały. Jeżeli jesteś pewny tego aspergera to raczej nie ma większego sensu tego diagnozować. To jest w uj drogie, a terapii pod dorosłych autystyków w Polsce nikt nie chce przeprowadzać, więc i tak nic z tym papierkiem nie zrobisz. W dodatku przez te zmiany definicji to co było normalnym aspergerem jest wrzucone do worka "spektrum", czyli