Wpis z mikrobloga

Kto tym biednym (materialne i/lub umysłowo) ludzikom wyłumaczy, że niektórym zasięg ledwo 110 km w pełni wystarczy na kilka/kilkanaście dni komunikacji miejskiej? (,)

Ja mam do pracy 8 km i średnio jadę 48 km/h, sznur aut. 110 km to cały tydzień jazdy do pracy. Raz na tydzień zakupy z darmową ładowarką pod sklepem. Każdemu wg potrzeb.

Dopóki zasięg przeciętnego elektryka nie przekroczy na jednym ładowaniu 1000 km, to nie będzie alternatywa dla diesla na trasy. Ale do jazdy po mieście, zamiast benzyny palącej 8-11 litrów?

PS. Mam diesla z 2004 r. i w pełni popieram czysty transport, tylko nie tak szeroko, jak w Warszawie. Ściśłe rynki miast powinny być wolne od wszelkich aut. Co najwyżej wjazd dla hybryd/elektryków taxi i dostaw. Nikt mnie do wyboru auta nie zmusza.

#samochody #samochodyelektryczne #motoryzacja
red7000 - Kto tym biednym (materialne i/lub umysłowo) ludzikom wyłumaczy, że niektóry...

źródło: temp_file5913691818976581444

Pobierz
  • 41
@red7000 Ja jako fan elektrycznej motoryzacji niestety jestem zażenowany przepychaniem na siłę elektromobilnosci przez pewne siły polityczne. Tak jak napisałeś, elektryki są świetne i w całości wystarczające na jazdę po mieście, ale na dłuższe trasy nie są (jeszcze) do tego dostosowane. Siłowe przepychanie elektryków jako rzekomo bardziej ekologicznych (co jest bzdurą) tylko ośmiesza sprawę i jest paliwem dla różnego rodzaju oszołomów gadającym o światowym rządzie chcącym zniewolić ludzkosc
Ale do jazdy po mieście, zamiast benzyny palącej 8-11 litrów?


@red7000:

Do jazdy po mieście nie potrzeba benzyniaka palącego 11 litrów, wystarczy auto segmentu B ze spalaniem średnim benzyny poniżej 5 litrów na setkę. I w czym wtedy elektryk miałby być na tyle lepszy, żeby był sens go kupować jako alternatywę?
@red7000 ale największy ból dupy o auta elektryczne mają osoby, których na to nie stać.
W moim przypadku, kiedy od 5 tys km ani razu nie wydałem grosza i centa na ładowanie auta robi ogromną róznice. To co w dieslu zatankuje tak tu opłacę rate leasingu.
Z kolei biedaki w swoich autach zostawiające 4 ślady na drodze będą biadolić jak to nowe auta #!$%@? bo 100 tys i na złom. W moim
@kuraku no wszędzie xD i mówię to jako osoba, którą pewnie pół wykopu nazwałaby lewakiem. Czym jest zakaz sprzedaży aut spalinowych za kilka lat jak nie przepychaniem elektromobilnosci na siłę
@kubson93: no to znaczy, że nie znasz tej konstrukcji. Nie za kilka, tylko za 12. Co więcej, ta regulacja jest warunkowa, podlega negocjacji i ponownemu rozważeniu, tak się robi dobre prawo, z wyprzedzeniem, ale z bezpiecznikami, gdyby coś poszło nie tak.
No i mówimy o autach nowych, średni wiek samochodu w Polsce to jest 14 lat, czyli w jakimś tam scenariuszu do zmiany spaliniaka na elektryka statystyczny właściciel samochodu w Polsce
@kuraku Znam tę konstrukcję i przecież nie mówię że to nastąpi jutro. Tylko że to wszystko jest planowane w momencie kiedy technologia nie nadąża za planami Komisji. Jednocześnie robi się wyjątki dla bogatych i takie Ferrari będzie mogło robić głośne, paliwożerne samochody „bo tak”. Tak jak mówiłem, ja jestem fanem elektryków, ale bezrefleksyjne podejście do nich jest złe. Im większe będzie ciśnienie na wprowadzanie tych zmian tym większy będzie opór. To są
@red7000: Ja kilkanaście tysięcy przejechałem peugeotem ion o zasięgu 110 w lecie, 80 w zimie, 60 przy włączonym ogrzewaniu.
16-17km do pracy w jedna stronę. Ładowanie ~30% z własnego gniazdka i ~70% z darmowych ładowarek.
Wygodne i winne autko, automat super w korkach, wąskie wiec łatwo się parkowało.
JayCube - @red7000: Ja kilkanaście tysięcy przejechałem peugeotem ion o zasięgu 110 w...

źródło: DSC_3062

Pobierz
technologia nie nadąża za planami Komisji.


@kubson93: jeśli tak będzie, to się zmieni prawo

, tylko zużycie zasobów do produkcji jest olbrzymie i chyba nie ma jeszcze sensownych pomysłów na to co robić z taką ilością zużytych ogniw


@kubson93: no jest, ale po pierwsze cały czas szuka się nowych rozwiązań, które są mniej obciążające środowiskowo, pracuje się nad recyclingiem. Nie mówię nawet o takich oczywistościach jak robienie ze startych baterii
@kuraku: ale gdzie jest siłowe przepychanie?

Ohh... Ale będzie, będzie. Wszystko jest kwestią czasu.
Na początku będzie promowanie SCT i wprowadzanie ich wszędzie gdzie to możliwe. Zacznie się ostracyzm społeczny użytkowników pojazdów spalinowych. Nazywanie ich mordercami, faszystami, etc. W międzyczasie zacznie się dokręcanie śruby śladem węglowym i różnej maści podatkami ekologicznymi. Później zakaz sprzedaży i rejestracji takich pojazdów. Może być kilka pokazowek jak to spalinową, starą osobówką można kraść i zabijać
@red7000: 32kWh użytecznej baterii. Po włączeniu ogrzewania zasięg spadł o 60%. Liczmy że przy starcie i dużym mrozie to może nawet 1kW ta pompa ciepła bierze na grzanie (było 3st, to nie powinna więcej niż 0.5kW brać po ogrzaniu kabiny). 60% * 32kWh = 19.2kWh. Zatem ten samochód musiałby te 114km przejechać w 19 godzin, co daje średnią prędkość z trasy 6km/h. Duży korek to musiał być. Albo duży FUD. Mamę
@kubson93:

Czym jest zakaz sprzedaży aut spalinowych za kilka lat jak nie przepychaniem elektromobilnosci na siłę


Nie ma żadnego zakazu aut spalinowych ani tym bardziej nakazu elektryków

zużycie zasobów do produkcji jest olbrzymie


Ropy też. Ale tylko w jednym przypadku te zasoby można odzyskać
@SuperBasshunters: bawi mnie ta pseudoekologia i 1.3 turbo 7 biegów start stopy i odłączanie cylindrów które i tak palą tyle co kiedyś duże silniki

Mam 20 letnie wielkie kombi z 5 cylindrów turbo w starym automacie 5 biegowym na hydrokinetyku z 400tys km w kołach i po mieście jest 11-12l beny spalanie, gdzie automat zmienia biegi przy 1800-2000 a nie jak w nowych przy 1200
Jak jazda czysto po centrum albo w godzinach szczytu to nawet silnik 1.0 ma spalanie 8-9L.


@SuperBasshunters:

Mam trzyletnie Suzuki Swift z wolnossacym 1,2, miękką hybrydę - czyli żadną, bo to nic nie działa i nic nie daje poza nazwą. Jeżdżę tym autem tylko i wyłącznie po mieście, po 50 tysiącach kilometrów mam średnie spalanie 4,85 litra na setkę. Kluczem do niskiego spalania nie sa żadne hybrydy i inne cuda wianki,