Wpis z mikrobloga

gdzie by tu sobie zapisać seed do głównego walleta by go nie zgubić w razie spalenia całego dobytku z telefonem i dowodem lub nagłego wyrzucenia bez portfela, wypadałoby go ukryć w otwartej sieci bo prędzej szlag trafi mnie z moimi rzeczami niż sieć i serwery pana biznesmena #bitcoin może jakaś steanografia albo pisanie opowiadań z ukrytym tekstem #szyfrowanie nie chce go pamiętać bo wyśpiewam będąc naćpana, a skomplikowanego procesu nawalona jak stodoła nie odtworze przy kimś kto i tak nie zrozumie mnie nawalona a na trzeźwo go zmyle #opsec #security
KingaM - gdzie by tu sobie zapisać seed do głównego walleta by go nie zgubić w razie ...

źródło: OIG.

Pobierz
  • 9
@KingaM: kiedys moja koleżanka w szkole zapisywała wiadomości zaszyfrowane po klasie i odczytać mógł tylko ten kto miał klucz (passphrase) użyj bardzo silnego z 50 znaków ect jeśli to ma śmigać po necie. Ja wybiłem w metalu nierdzewnym i wrzuciłem w beton :D Polecam
@KingaM seeda lepiej nie wrzucać nigdzie online. Może lepiej seeda na kartce offline w kilku kopiach w różnych miejscach + passphrase (to ewentualnie dla wygody gdzies w menedżerze haseł)
@KingaM: jeśli chcesz całkowicie realną odpowiedź to BIP-139 inaczej znany jako Shamir's Secret Sharing, i robisz np. system 2 z 3.

Wtedy spisujesz trzy razy 18 slów, na osobnych kartkach. Żeby odtworzyć klucz potrzebujesz dwie z nich, w tym wypadku. Można zrobić dowolnie duży zestaw, np. 5 z 10 albo coś takiego.

Te trzy kartki to oczywiście nie muszą być kartki, najlepsze są tytanowe płytki na których fizycznie wybijasz klucz np.
assninja - @KingaM: jeśli chcesz całkowicie realną odpowiedź to BIP-139 inaczej znany...

źródło: 1bac2e15-7dfe-4f46-aa17-56879d675ba8_Thor_Plates_Book_45_Smaller_Logo

Pobierz
@KingaM: oczywiście że zabezpiecza. Przede wszystkim typowy pożar domu nie zniszczy seeda wyrytego w tytanie. Po drugie 1 z X kawałków seeda nie odtworzy całego, więc możesz bezpiecznie przechowywać u rodziny czy znajomych.