Wpis z mikrobloga

Pieprze, mam już dość tego kłapania otworem gębowym wszystkich pseudoekspertów na temat kryzysu w branży IT. Tych bzdur już nie do się czytać. Najpierw miała mnie zastąpić sztuczna inteligencja a potem miały mnie objąć masowe zwolnienia. Jeden wykopek nawet wrzucił ostatnio krzywe popytu i podaży xD. O bezsensownych przepychankach pod tytułem kto czy lekarz ma lepsze życie niż programista już nie wspomnę.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że wszysci ci pseudoeksperci (nie tylko wykopki, ale również dziennikarze z money.pl czy innego bankiera) w tyłku byli, kupę widzieli, a się mądrzą.

#programowanie #programista15k #pracait
  • 65
@sidsfd: 1. Opowieści o zastąpnieniu programistów przez AI można wsadzić pomiędzy bajki. Na takie hipotezy porywają się ludzie, którzy nie mają zielonego pojęcia o AI.

2. Duże korpo IT zwalniają, "pracowników", nie programistów. Nie każdy pracownik w takim korpo jest programistą. Firmy po prostu rozrosły się przez ostatnie kilka lat (na kredyt, wszyscy uwielbiali małe stópki wujka Sama) a teraz po prostu racjonalizują zatrudnienie. Oczywiście, niektórzy programiści też zostają zredukowani, ale
@groman43:

Ad1) AI nie zastapi programistow, ale jeden jako narzędzie spowoduje ze nie będziesz juz potrzebaowal seniora biegłego w danym języku, ani juniora który dopiero się uczy. Powtórzę, AI to narzędzie które namiesza na rynku bo z jednej strony zmniejszy stawki (jedna osoba zrobi więcej niż kilku wcześniej) a z drugiej strony zwiększy popyt na usługi programistycznie.

Ad2) Rynek sie zmienię, nie tylko z powodu AI, ale z powodu ogólnej światowej
Zwiększy stawki a nie zmniejszy. Jeśli jedna osoba zrobi więcej to ma większy kawałek tortu. Ale zmniejszy zatrudnienie


@pietryna123: Stawka za wykonań usługę będzie niższa, to czy zarobisz więcej bo będziesz mógł tych ulrug wykonać więcej w tym samym czasie to inna sprawa.

Kiedy do wykonania danej usługi zmniejsza się próg wejścia, to stawki za wykonanie tej usługi się zmniejszaja. AI spowoduje z jednej strony ze zmniejszenie zapotrzebowanie na seniora który
@groman43: w sensie, że nie cenisz opinii ekspertów z wykopu, przeważnie pracowników magazynów oraz fachowców z mediów, julek po studiach gender, którzy codziennie dostarczają newsy o kryzysie i końcu Eldorado w IT?
spowoduje ze nie będziesz juz potrzebaowal seniora biegłego w danym języku,


@JayCube: masz na myśli to AI, które nie umie wnioskować logicznie, nie umie rozwiązać żadnego zadania programistycznego, do którego nie widziało wcześniej odpowiedzi w zbiorze trenującym, i które nie jest tak naprawdę żadnym AI a jedynie modelem probabilistycznie dopasowującym słowa do wcześniej nauczonych wzorców? I które notorycznie podaje rozwiązania niekompilujące się, niedziałające lub nieoptymalne i przekombinowane? Chat GPT nie jest
AI spowoduje z jednej strony ze zmniejszenie zapotrzebowanie na seniora który w swojej karierze widział juz wszystkie sztuczki


@JayCube: seniorów nie zatrudnia się dlatego że widzieli wszystkie sztuczki tylko dlatego że umieją myśleć i rozwiązywać nowe problemy. Senior to taki gostek którego wrzucasz na projekt, którego nie widział na oczy, w technologii, której nie zna, a mimo to w ciągu jednego dnia potrafi naprawić w tym projekcie błąd, którego przez dwa
Opowieści o zastąpnieniu programistów przez AI można wsadzić pomiędzy bajki. Na takie hipotezy porywają się ludzie, którzy nie mają zielonego pojęcia o AI

@groman43: pochwal się ile napisałeś artykułów naukowych w recenzowanych czasopismach, skoro tak dużo wiesz o AI. No tak się składa, że ludzie którzy rozwijają AI twierdzą co innego.
AI najpierw ułatwi zawód programisty (już to do pewnego stopnia zrobiło), co zmniejszy próg wejścia, co z kolei zmniejszy zarobki.
@ksos: To trochę inna bajka, ale masz rację. Moim zdaniem polska branża IT rywalizuje z Rumunami o tytuł Hindusów Europy (z całym szacunkiem dla Hindusów). Zero innowacyjności, zero własnych firm (poza Asseco, Comarchem, CD Action i Wykopem oczywiście), tylko rzeźba w kodzie, którego nikt nie chce, za pensje nie wiele większą niż wypłata kasjerki w niemieckim Lidlu.
Chat GPT nie jest na poziomie nawet stażysty a gdzie mu do seniora.

@Krolik: Chat to narzędzie, bardzo dobre narzędzie które skróci pewne czynności, które jest w stanie pomoc w rozwiązywaniu pewnych problemów. Nie zastapi programistów jako takich, ale namiesza na rynku. Jeżeli nie bierzesz tego pod uwagę w swojej aktualnej ścieżce kariery, to możesz się mocno rozczarować. Ale co ja tam wiem…
@groman43: Polacy są normalnie opłacani porównywalnie do zachodu , nie Niemiec nie zarabia 10 k euro (tzn są takie firmy w Niemczech które tyle płacą ale to najczęściej potężne koncerny ) normalny niemiecki programista to czasem i z 3 k euro zarobi , nie dramatyzujcie