Wpis z mikrobloga

Pieprze, mam już dość tego kłapania otworem gębowym wszystkich pseudoekspertów na temat kryzysu w branży IT. Tych bzdur już nie do się czytać. Najpierw miała mnie zastąpić sztuczna inteligencja a potem miały mnie objąć masowe zwolnienia. Jeden wykopek nawet wrzucił ostatnio krzywe popytu i podaży xD. O bezsensownych przepychankach pod tytułem kto czy lekarz ma lepsze życie niż programista już nie wspomnę.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że wszysci ci pseudoeksperci (nie tylko wykopki, ale również dziennikarze z money.pl czy innego bankiera) w tyłku byli, kupę widzieli, a się mądrzą.

#programowanie #programista15k #pracait
  • 65
@bb89: Akurat 4programmers jest miejscem, gdzie można rzeczowo podyskutować, skupiającym wielu profesjonalistów z branży. Podobnie jak elektroda. Tyle że trzeba umieć zadawać pytania i wykazać się minimum wysiłku w samodzielne rozwiązanie problemu, a nie żebrać o gotowce.
@groman43: klasycznie, wszyscy specjaliści od AI, Altmany, Dragany, Muski wiedzą, że automatyzacja programistów sztuczną inteligencją jest w 99% potwierdzona, pozostaje tylko pytanie kiedy bo obecna technologia sobie z tym nie radzi póki co, ale biorąc pod uwagę postęp wykładniczy (zmiany np w 2018-2023 dokonały się zmiany w AI 10x to co było w latach 2013-2018 i ciągle rośnie, wykładniczo)

A dzielni wojownicy CRUDam którzy pewnie nawet nie mają wyższego z sensownej
@JayCube: seniorów nie zatrudnia się dlatego że widzieli wszystkie sztuczki tylko dlatego że umieją myśleć i rozwiązywać nowe problemy. Senior to taki gostek którego wrzucasz na projekt, którego nie widział na oczy, w technologii, której nie zna, a mimo to w ciągu jednego dnia potrafi naprawić w tym projekcie błąd, którego przez dwa tygodnie wcześniej nikt z oryginalnego zespołu nie potrafił naprawić.


@Krolik: xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
@groman43: Polacy są normalnie opłacani porównywalnie do zachodu , nie Niemiec nie zarabia 10 k euro (tzn są takie firmy w Niemczech które tyle płacą ale to najczęściej potężne koncerny ) normalny niemiecki programista to czasem i z 3 k euro zarobi , nie dramatyzujcie


@Linnior88: Niemcy, Anglicy, Fracuzi zarabiają około 8000 euro brutto co daje ok 4,5-5k netto w zależności od klas podatkowej. Super spece dobijają do 10k euro
ale biorąc pod uwagę postęp wykładniczy


@nad__czlowiek: tiaa, przez 60 lat badań nad AI udało się stworzyć coś co nawet nie potrafi wyszukać poprawnej odpowiedzi na Stack Overflow, czyli nie zastąpi stażysty. Faktycznie wykładniczy postęp.

Jedyny postęp jaki naprawdę nastąpił to postęp w mocy obliczeniowej, który pozwolił zastosowanie od dawna znanych algorytmów na bardzo dużych zbiorach danych jak cały Internet. I tu masz ten cały niby przełom. Problem w tym, że
Czy polski wykopek, spec od CRUD jest zatem bardziej wiarygodny?


@Yuri_Yslin: nie wiem o jakim wykopku od CRUDów piszesz, ale w sumie taki hipotetyczny klepacz kodu jest i tak bardziej wiarygodny niż Musk, który nawet nie jest ani programistą ani specem od AI, ani nawet żadna z jego firm nie jest leaderem w tej dziedzinie. Wywalili go z PayPala bo nie umiał kodować. A potem programiści wielokrotnie go zaorali na Twitterze
@Krolik: No ja też Muska fanem nie jestem, ale to nie jest jedyny głos mówiący o zagrożeniu związanym z AI, i nie tylko w programowaniu, ale w innych branżach algorytmicznych.

Wszędzie tam, gdzie efekt za pomocą algorytmu może osiągnąć maszyna, AI jest zagrożeniem.

Nie zdziwi mnie np. "asystent lekarza" w postaci AI za parę lat, który sam zrobi badania i postawi diagnozę, którą lekarz tylko zweryfikuje.
@nad__czlowiek: Ale manipulujesz. Nie zwolnili programistów tylko głównie marketing:

As such, we are significantly reducing the size of our go-to-market organization while we do so.


I nie dlatego, że im ruch spada, tylko dlatego że chcą być w końcu rentowni.
Nie zdziwi mnie np. "asystent lekarza" w postaci AI za parę lat, który sam zrobi badania i postawi diagnozę, którą lekarz tylko zweryfikuje


@Yuri_Yslin: Takie rzeczy widziałem 20 lat temu (systemy eksperckie). Niczego to nie zmieniło.
@Krolik: 20 lat temu nie było AI z prawdziwego zdarzenia. W sumie to 5 lat temu też nie.

Dopiero teraz, z uwagi na tempo rozwoju AI i wkładane w to pieniądze, uważam, że to poważny temat.
@nad__czlowiek: prosiłem o link do badań udowadniających że to ChatGPT jest przyczyną, a nie do jakiejś wyssanej z palca interpretacji. Korelacja to nie jest jeszcze związek przyczynowo skutkowy. SO tracił ruch na długo przed ChatGPT. Moim zdaniem przez to że obniżyła się jego jakość i ludziom znudziło się pisanie wartościowych odpowiedzi, zwłaszcza po kilku aferach z moderatorami. A nawet jeśli to częściowo przez ChatGPT to to co najwyżej udowadnia że chatgpt