Wpis z mikrobloga

Dlaczego monitory 4K są tanie jak barszcz i całkiem fajny IPS do programowania można wyrwać za 1500-3000 zł, ale 5K to wydatek 7-9 tys. a 6K to 20+ tys. zł? Dlaczego nikt nie robi dobrych monitorów 27"/5K i 32"/6K do programowania / pracy biurowej w normalnej cenie, kiedy to jest minimalna rozdzielczość zapewniająca ostrość tekstu? Wszystko co ma mniej niż 220 PPI to pikseloza / rozmazane krawędzie. #komputery #monitory #programowanie
  • 151
  • 1
@Heady1991: 5K i 6K to naturalna rozdzielczość dla odpowiednio 27" i 32" zapewniająca ok 220 PPI. 4K jest dobre do 24". Ale na 24" niewiele się mieści, to dobre do grania a nie pracy zawodowej (tak, wiem, można podłączyć 2x24", ale to rozwiązuje tylko kwestie miejsca w poziomie).
  • 1
no widzisz, a i tak klepią 4k 16:9 bo to ma dużo większy popyt niż 5k i 6k


@Heady1991: trudno żeby nie miało przy cenie 5-10x niższej. Ale nie wierzę że 4k jest 5-10x tańsze w produkcji. Jakby można było dostać 27" 5K lub 32" 6K max 2x drożej czyli za 3-6 tysięcy to na pewno byłby na nie olbrzymi popyt.

Btw - wg powszechnie stosowanej ekonomii wysoka cena czegoś oznacza
@Krolik 4k vs 5k to prawie 2x pikseli (8Mpx vs 14Mpx), więc zamiast 2x 4k masz tylko 1x 5k.
Dodatkowo jest 2x większą szansa na bad pixele.
Dodatkowo trzeba to produkować w większym ppi, które jest droższe.
Na 5k jest mniejszy popyt, a 4k ludzie kupują, bo marketing, oraz do filmów i gier, oraz cena (samo spełniająca się przepowiednia - drogie bo nikt nie kupuje, nikt nie kupuje, bo drogie).

Zobacz sobie
  • 0
@Gorion103: matryce aparatów w smartfonach jakoś można robić bez sensu 100 MP (co i tak nic nie daje bo optyka nie daje nawet 1/4 takiej ostrości) i te piksele dziwnym trafem tyle nie kosztują ;)
@Krolik ja mam podobną rozkmimę w temacie laptopów. FHD jest pełno i można tanio kupić fajny sprzęt. Ale jak tylko chcesz 2k/2,5k/4k z automatu odpada 70% modeli a ceny lecą w górę. W 6" telefonach dają powalone rozdzielczości żeby ikonki były ładne i okrągłe, ale w 15,6" laptopie FHD jest wystarczające. Ależ mnie ten temat odpala...
@Krolik kamera to okolice 10% kosztów produkcji smartphone
Np. Obydwie kamery iphone X to ok 32$ z 380$ kosztów produkcji. Gdzie cały smartphone kosztował na premierę 999$. Więc nawet jak będzie komponent 2x droższe, to niewiele Ci to zmieni.

Monitor to w zasadzie obudowana matryca z zasilaczem i jakąś stosunkowo tanią (w potownaniu do matrycy) elektroniką, gdzie czesto jest to ponad 90% całości.

Teraz porównaj cenę tego samego monitora w różnych wielkosciach
@Krolik: póki co monitory wyższej rozdzielczości kierowane są głównie do branży profesjonalnej obróbki wideo/foto, więc na rynku jest duża luka między konsumenckimi rozwiązaniami do pykania w gierki a studyjnymi ekranami do jak najwierniejszej reprodukcji obrazu
  • 0
programisty na monitor nie stać? Śmiechu warte


@Leniek: gdzie napisałem, że nie stać? Bardziej wyraziłem zdziwienie, że 4K tak tanio w porównaniu z 5K i 6K. Oczywiście że jak się kupuje monitor raz na 10 lat to nie jest problemem wydać 20k.