Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista30k #korposwiat #pracbaza #pracait #chatgpt #sztucznainteligencja

Ludzie którzy mówią o tym, że AI jeszcze długo nie zastąpi programistów:
- senior CRUD WEB FRAMEWORK (spring, django, .net, react, angular) developer z Polski, który ledwo zdał matematykę na 1 semestrze polskiej politechniki, a na egzaminie z totalnych uczenia maszynowego ściągał od kolegi. Albo inny bootcampowiec
- Ludzie którzy inwestują max 40zł w kurs totalnych podstaw uczenia maszynowego z udemy

Te wszystkie osoby gadają, że chat-gpt do niczego się nie nadaje i wypluwa tylko jakieś proste, niedziałające kawałki kodu xD

To zobaczcie to - jedno proste zdjęcie, jeden prosty prompt i chat GPT na podstawie obrazka wygenerował działającą aplikacje, bez potrzeby ingerencję w kod. Automatyzacja jest szybsza niż myśleliście.

CRUDowcy mówią, że chat-gpt nic nie potrafi bo to ich mechanizm obronny wyparcia. Oni po prostu widzą, że GPT jest w stanie ich łatwo zastąpić, więc są w strachu, organizm każe im stosować mechanizm samooszukiwania się.
  • 51
@nad__czlowiek: Chłopie ty myślisz kategoriami że wszyscy napierdzielają w greenfieldzie jakieś nowe ficzerki i ogólnie bajlango. Prawda jest taka że większość projektów to mniejsze lub większe gówno, a 90% roboty to nie poprawienie jednej linijki kodu jak już wiesz co jest #!$%@?, tylko dojście do tego faktu, albo jeszcze lepsze że musisz udowadniać że to 3rd party wina a nie wasz kod xD Zresztą z ficzerami to samo, biznes gówno wie
Spokojnie 80% CRUDiarzy do zwolnienia


@nad__czlowiek: Słyszę te teksty od dawna od kiedy powstały generatory CRUDÓW, Wordpressy i inne duperele.
Dziwnym trafem jak ja używam chat gpt i daję nawet proste systemy do zbudowania to się wykrzacza. Albo bierze gotowce z pierwszych stron google, które są napisane w przestarzały sposób i bezpieczeństwa to one nie mają za grosz.

Bardziej bym się obawiał, że jak Ukraina wejdzie do UE, to tam przeniosą
jedno proste zdjęcie, jeden prosty prompt i chat GPT na podstawie obrazka wygenerował działającą aplikacje, bez potrzeby ingerencję w kod.


@nad__czlowiek: To niech teraz na podstawie dokumentacji 3GPP wygeneruje algorytm schedulingu dla 4CC ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@nad__czlowiek: moim zdaniem jakość odpowiedzi spadła w ostatnim czasie i bot dalej ma tendencje do halucynacji. Nie czuje zagrożenia, bo nie widzę tego by w najbliższym czasie bot miałby wypluć program na podstawie wymagań systemowych, zaprogramować, a następnie zdebugowac. Embedded wydaje się być nie zagrożona branża przez AI. Oczywiście odpowiednio użyty bot może przyspieszyć prace, ale kod bota nie jest pewny i tutaj musisz bazować na swoim doświadczeniu by ocenić jakość
@nad__czlowiek: XD ciekawych rzeczy? przeciez to gowno to fajny showcase dla ludzi ktorzy reklamuja uczenie maszynowe, ta stronka w dlugiej perspektywie jest nieutrzymywalna i nie rozwijalna. chatgpt i podobne generuja kod ktory ma sie nijak do rzeczywistosci, sa to czesto kopie i skany kodow i polaczen z githubowych szrot repozytoriow. To bedzie jedynie moglo miec zastosowanie gdy kod nie bedzie mial wartosci a twoja stronka automatycznie bedzie musiala sie pokazywac na
@nad__czlowiek: No niby można, ale czy właściciel firmy zaryzykuje własnymi pieniędzmi wypuszczając produkt pisany przez ML, bez dokładnego sprawdzenia kodu przez pracowników? Aby to było opłacalne, to już nie tak łatwo i nie tak szybko, choć oczywiście część zawodów IT będzie mogla być zautomatyzowana.
obecnie pracują nad funkcjonalnością chata, który będzie się podłączał lokalnie do legacy projektów i rozumiał ten kod (bez zasysania treści projektów do neta)


@nad__czlowiek: I na czym to ma niby być hostowane skoro bez dostępu do neta? XD Wiesz ile zasobów #!$%@? działanie GPT? $3kk/miesiąc. Zresztą już widzę jak paranoiczne niemieckie firmy które nawet nie chcą hostować swoich rzeczy na chmurach zgadzają się na jakieś podłączanie 'AI'. Miałem takich klientów, tylko
jeszcze pare miesięcy brałem na słowo to gadanie o tym, że chat nie potrafi i wypluwa beznadziejny kod i należałem do grupy hejterów AI mając zerowe pojęcie o AI.


@nad__czlowiek: No bo tak jest. Pracowałem ostatnio z chatem GPT i wypluwał błąd logiczny za błędem logicznym. Potrafił wyrzucić kod który w ogóle by się nie skompilował albo byłby niebezpieczny w użyciu, ewentualnie niepotrzebny. Minie jeszcze ładnych pare/naście lat zanim będzie można
@nad__czlowiek: xDDDD
Po czym zadajesz pytanie, gdzie odpowiedź MOŻE (nie musi!) być tylko w KB/Supportportalu dostawcy softu - Oracle, SoftwareAG jako dwa pierwsze, na których sprawdzałem całkiem podstawowe rzeczy i ten twój "czatdżipiti" leży i robi pod siebie (w najlepszym przypadku, w najgorszym dał odpowiedź o 180* inną jak powinna być, odwracając sens komendy), a w dużych korpo 70% systemów to nie jest 100% gnu(j) ołpensurs, że masz wszystko rozpisane, tylko
Te wszystkie osoby gadają, że chat-gpt do niczego się nie nadaje i wypluwa tylko jakieś proste, niedziałające kawałki kodu xD


@nad__czlowiek: o panie, ja juz nie policze ile razy czytalem przez zycie ze zaraz strace prace xD
Jak zaczynalem to Java dopiero sie popularyzowala, ale juz miala byc rewolucja, write once, run everywhere, juz mialo odpasc 90% programistow.
Potem wszystko mialo przechodzic na web, wiec znowu 90% mialo odpasc bo zrobic