Wpis z mikrobloga

@Bekazszefow na szczęście mamy w Europie system zabezpieczeń wymagający wciśnięcia dwóch przycisków dość sporo oddalonych od siebie, by nie zmiażdżyć sobie ręki. Brakuje jeszcze dwóch pedałów by nie włożyć tam nogi. No, a przypadki zmiażdżenia przez prasę niestety się zdarzają. U mnie był jeden smiertelny, ale to już zawsze przez głupotę ludzi.
@kureci_paratko @Blaskun

No wiadomo że kręcą z tymi zabezpieczeniami. Kiedyś jako ~20 latek pracowałem w takim zakładzie koło Kielc. Na produkcji były prasy właśnie na dwa przyciski i prawie każda miała na krótko połączone oba xD No ale co się dziwić skoro ludzie tam pracowali na AKORD ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Oczywiście pozdejmowane osłony to także norma (żeby się dało detal włożyć w prasę paluchami a nie pęsetą
@czteroch w tym akurat zakładzie na ręcznych prasach były wytlaczane detale do zabudowy G-K, np picrel czyli wieszak płaski tzw ES.

Delikwent dostawał blaszki docięte na długość i na jednej prasie np wycinał ząbki na krawędzi, na innej następny robił dziurki a inna jeszcze robiła wzmocnienia czyli te bruzdy.

Wkładasz blaszkę w szczęki narzędzia prasy, wciskasz guziki i kilka ton nacisku wytlacza w niej co tam chcesz np paluchy ( ͡º
Semigod - @czteroch w tym akurat zakładzie na ręcznych prasach były wytlaczane detale...

źródło: temp_file2590362899649866777

Pobierz
Nie kręcili czegoś z zabezpieczeniami?


@Blaskun: a jak nie krecic, kumpel robi w CNC to maja hacki zeby drzwiczki otwierac, bo plexa tak porysowana, ze nic przez nia nie widac.
@Wierzbek:

najpiękniejszym terminem dla mnie jest “strajk włoski” robisz zgodnie z książką i bhp, a nazywa się to strajkiem xDD idealnie to oddaje mentalność niewolników e Polsce i ich oprawców liderów/mistrzow/menagerów itp


Nie wiem jaki poziom #!$%@? mózgowia trzeba mieć, żeby połączyć "strajk włoski" z "mentalnością niewolników e Polsce" (pisownia oryginalna), ale się domyślam.

Nie, nie chodzi w nim o to, że akurat podczas niego "robisz zgodnie z książką i bhp".
@Blaskun

@kureci_paratko: Nie kręcili czegoś z zabezpieczeniami? W januszexach lubią się tym bawić lub podkręcać maszyny żeby było szybciej xD

No w nowszych maszynach raczej ciężko było by o taki wypadek bez naruszenia kilku zasad bezpieczeństwa i usunięcia kilku zabezpieczeń. Tutaj chodziło o zmianę modelu i nastawienie prasy (tłoczni?) do pracy z nowym/innym materiałem. Przy takich pracach musisz mieć otwartą bramę/drzwi pozwalające na bezpośredni kontakt z maszyną. Jednak przy problemach z
@kureci_paratko wiadomo, że musi być szybko żeby nie było przestoju ale normy były tak wysrubowane, że bezpiecznie się tego robić nie dało.

Najlepszy pracownik wkładając detal w szczęki matrycy pęsetą był wolniejszy niż ten kto to robił palcami. A nie dało się tego zrobić tak żeby chociaż przez chwilę palce nie znalazły się w obszarze roboczym.

Dodam jeszcze, że używane w tej fabryce maszyny to były jakieś postsowieckie paździerze. To były prasy
@kureci_paratko: U nas nawet są kurtyny bezpieczeństwa. Prasa nie ruszy dopóki coś przecina wiązkę światła. Teraz na tych najmocniejszych prasach instalują bramę, która otwiera sie i zamyka sie automatycznie. Oczywiscie norma ta sama, a praca na jednej czesci dluzsza ¯\(ツ)/¯