Wpis z mikrobloga

Czy typowy obcy-szarak to tak naprawdę... Twoja stara? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Psycholog Frederick V. Malmstrom opublikował w 2005 roku artykuł o wdzięcznym tytule Close Encounters of the Facial Kind: Are UFO Alien Faces an Inborn Facial Recognition Template?, w którym wykazuje, że twarz "typowego obcego" opisywana przez ofiary rzekomych uprowadzeń (duża głowa, szara skóra, wielkie ciemne oczy o lekko wydłużonym zarysie, małe pionowe nozdrza, małe usta lub ich brak) ma wiele cech zbieżnych z tym, w jaki sposób noworodek postrzega twarz pochylającej się nad nim matki w pierwszych dniach życia.

Artykuł w języku angielskim dostępny jest tutaj.

W dużym skrócie: badania wykazują, że noworodki widzą świat inaczej niż dorośli i ogólnie rzecz biorąc, mają bardzo kiepski wzrok. Noworodek widzi na niewielką odległość, nie rozróżnia kolorów - co najwyżej kontrasty odcieni czerni i bieli - na dodatek widziany przez niego obraz jest mocno spłaszczony, nieostry, zamglony i lekko zniekształcony. Wiąże się to z tym, że rodzimy się z wciąż niedojrzałymi mózgami.

Malmstrom, opierając się na tego rodzaju badaniach, zmodyfikował zdjęcie twarzy kobiety w taki sposób, by uzyskać obraz, który może widzieć noworodek - i wyszedł mu taki trochę wypisz, wymaluj szarak. W perspektywie noworodka kluczowym elementem widzianej przez niego twarzy są oczy: duże, ciemne, lekko ukośne plamy na tle mglistego zarysu twarzy; nozdrza są postrzegane jako lekko pionowe plamki; usta są słabo rozróżnialne lub prawie w ogóle niewidoczne; cechy takie jak linia włosów czy uszy giną w takim obrazie zupełnie.

Ciemnookie szaraki pojawiają się często we wspomnieniach "uprowadzeń", podczas których "ofiara" znajdowała się w odmiennym stanie świadomości, np. w stanie zawieszenia pomiędzy snem i jawą, a także w opisach podawanych podczas regresji hipnotycznej. Być może przewijająca się w nich twarz obcego-szaraka jest tak naprawdę odbiciem wizerunku ludzkiej twarzy z najwcześniejszego etapu naszego życia, wygrzebanym przez mózg gdzieś z odmętów pamięci / podświadomości.

Jak zaznaczył autor, problem wymaga dalszych badań. Trudno powiedzieć, dlaczego "domyślny" wizerunek matki z okresu niemowlęctwa miałby być w odmiennych stanach świadomości przekształcany w wizerunek nieprzyjaznego, budzącego strach obcego (choć Freud pewnie miałby coś do powiedzenia na ten temat). To, jak wyglądają obcy w historiach o uprowadzeniach, jest także mocno powiązane z kulturą - wizerunek szaraka upowszechnił się dopiero w ostatnich dekadach, w dużej mierze dzięki kulturze masowej. Dlaczego wcześniej twarze obcych nie zgrywały się z "domyślnym" wizerunkiem twarzy matki? To również kwestia, która wymagałaby zbadania.

Niemniej sama koncepcja brzmi ciekawie.

#ciekawostki #psychologia #biologia #ufo #nauka #dzieci #gruparatowaniapoziomu
Apaturia - Czy typowy obcy-szarak to tak naprawdę... Twoja stara? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Psycho...

źródło: Figure 7

Pobierz
  • 21
XDD kiedyś opisałem tutaj zjawisko paraliżu sennego które tłumaczy zjawisko doświadczania nocnych porwań przez kosmitów i potem mi wytykano, że wyzywam ludzi od wariatów. Tag Ufo to nie jest miejsce na dane naukowe tylko na plotki, przesłanki i bajki a ty z nauką wyskakujesz?! jak śmiesz?

@FOTEL: Od strony naukowej temat wyglądu obcych i opowieści o spotkaniach z nimi to bardzo ciekawa sprawa - zwłaszcza, że często podpina się pod to badania z zakresu psychologii, psychiatrii, badania nad kulturą, folklorem i tak dalej. Nie wiem, jak dla mnie takie podejście do tematu jest dużo fajniejsze niż rozbieranie na części pierwsze kolejnej historii z cyklu "koleś powiązany ze środowiskiem wojskowym ujawnia, że rząd od dawna kontaktuje się z
@Apaturia: jasne, nie tylko, że jest fajniejsze bo poszerzasz wiedzę o człowieku to jeszcze na dodatek rzetelniejsze. W sensie, higiena naukowa wymaga by rzeczy rzekomo nadprzyrodzone próbować wyjaśnić przyziemnymi zjawiskami, prawda? No to od razu ci mówię, że nie na tym tagu :) jeśli ktoś zobaczy coś nietypwego na niebie i nie uda mu się tego wyjaśnić w ciągu 3 pierwszych sekund - no to na bank to są kosmici i
@FOTEL: Dlaczego kłamiesz i manipulujesz? Przecież było całkiem inaczej, tobie tak po ludzku nie wstyd? Przecież nikt tego nie negował, a ty nie miałeś pojęcia, o czym piszesz, a teraz podłączasz się pod wpis @Apaturia i robisz z siebie ofiarę, powołujesz się na naukę, a nie reprezentujesz jej w żadnym ze swoich wpisów xD
https://wykop.pl/wpis/71280661/jaka-jest-wasza-ulubiona-historia-z-ufo-moim-zdani
Heekate - @FOTEL: Dlaczego kłamiesz i manipulujesz? Przecież było całkiem inaczej, to...

źródło: bbvv

Pobierz
@Heekate: 1. kręcić bekę =/= użalać się nad sobą
2. to, że nie dyskutuję z tobą nie znaczy, że poddaję temat
3. ale skoro tak bardzo chcesz o tym rozmawiać (inaczej nie odkopywałbyś mojego wpisu sprzed 2 miechów wtf jaki grudge) to proszę:

"a z twojej narracji wynika, że zawsze jak zasypiamy to mamy paraliż senny XD"


nom, bo tak jest, lol

Fazą snu z najbardziej realistycznymi wizjami sennymi jest faza
@Heekate: nie, ty skończyłeś już wcześniej. Ta dyskusja skończyła się w momencie w którym podesłałem tak bardzo upragnioną przez ciebie odpowiedź po 2 miesiącach która wyklarowała kto nie ma pojęcia o czym mówi a jedyna odpowiedź jaką otrzymałem to:

PRZELEWAM CHARYTATYWNIE 100 ZŁ, NA CO CHCESZ, ZA 1 WPIS GDZIE KTOŚ CIĘ ATAKUJE ZA BADANIA NAUKOWE.


nigdzie nie napisałem że atakują mnie za badania naukowe tylko, że ludzie je olewają, że
@Heekate: 7.6% osób doświadcza świadomego paraliżu sennego ale mięśnie są paraliżowane podczas snu u 100% osób. Masz to przecież kurna napisane w cytacie który jest wyżej w moim komentarzu. I właśnie to zjawisko jest najprawdopodobniej odpowiedzialne za historie o porwaniach w nocy. Przecież już to pisałem, twój link tylko potwierdza moje słowa.

nie wiem gościu co jest z tobą nie tak ale od teraz mnie to gówno obchodzi. Masz na
dlaczego "domyślny" wizerunek matki z okresu niemowlęctwa miałby być w odmiennych stanach świadomości przekształcany w wizerunek nieprzyjaznego, budzącego strach obcego


@Apaturia: Może ten wizerunek jest w pamięci emocjonalnie połączony z nieprzyjemnymi uczuciami niemocy itp. z okresu niemowlęcego. Oraz noworodek widuje również innych ludzi. Być może ten nieprzyjemnie zapamiętany wizerunek to kiedy nie czuł zapachu oraz głosu matki i nie czuł się bezpiecznie?
Trudno powiedzieć, dlaczego "domyślny" wizerunek matki z okresu niemowlęctwa miałby być w odmiennych stanach świadomości przekształcany w wizerunek nieprzyjaznego


@Apaturia: biorąc pod uwagę, że lęk jest dominującą i najsilniejszą emocją jaką taki noworodek doświadcza, to nic dziwnego, że taka twarz imprintuje lęk w pierwotnej pamięci.
@Heekate: @FOTEL Ludzie drodzy, nie ma co skakać sobie do oczu ;) W temacie paraliżu sennego czasem można się zamotać - bo rzeczywiście każdemu z nas mózg w pewnym sensie "załącza paraliż" w fazie REM snu, wyłączając nam świadome kontrolowanie ruchów mięśni. Chroni nas w ten sposób przed robieniem potencjalnie niebezpiecznych rzeczy pod wpływem tego, co się dzieje we śnie, np. wstawanie, chodzenie itp.

O paraliżu (przy)sennym mówi się z kolei
można sobie takie rzeczy wyjaśnić na spokojnie i bez szydzenia ʕʔ


@Apaturia: nie mnie to mów ;) ogólnie typ naskakuje na mnie nie pierwszy raz, wywleka jakieś stare wpisy sprzed kilku miechów. Nieważne, szkoda Twojej główki, serio. Szkoda tylko, że odpalił się akurat w takim ciekawym wpisie.

tak czy siak właśnie to zjawisko jest łączone z porwaniami przez kosmitów w nocy. Pozdrawiam.
@dasfddklfdslkfkx @Morthgar : W artykule jest też ciekawy wątek dotyczący tego, że ten ogólny schemat ludzkiej twarzy możemy mieć niejako "wgrany" w ustawieniach domyślnych - przypuszczalnie żeby niemowlę mogło adekwatnie reagować (ożywienie, zainteresowanie) na widok pochylającego się nad nim człowieka.

Można by pobawić się w spekulacje i zastanowić się, czy pierwsze wrażenia związane z widokiem "domyślnej twarzy" są dla noworodka na pewno pozytywne. Kto wie, może właśnie dlatego w tylu opowieściach o