Wpis z mikrobloga

@bialkovski: pracowałem sezonowo 5 x wakacje pod rząd 2 x Niemcy 3 x Holandia :
-unikaj pożyczania czegokolwiek
-nie ufaj na słowo mitomanom w nic a nic
-nie szukaj przyjaciół na fabrykach
-nie wdawaj się w konflikty nawet jak masz rację, zawiść i zazdrość za granicą bywa okrutna
-small talk jest dobry, ale ograniczając szczegóły życia
Polak Polakowi za granicą wilkiem...
@KrzysiekZcleverBI Ucz się języka, nie baw się w używki, postaraj się zakumplować-samotność męczy, z paczką znajomych łatwiej i bezpieczniej. I najważniejsze: nie siedź na mieszkaniu tylko wychodź, zwiedzaj jak najwięcej.
A co do Polaków za granicą, 11 lat pracuję i nigdy Polak mnie nie okradł, oszukał czy jakoś tak, po prostu od obcej osoby(choć by była też z Polski) nigdy nie wymagałem aby był mi jak brat więc się nie zawiodłem. Zwykle
@bialkovski Jeśli jedziesz typowo zarobkowo czy na dłuższy okres to zasady są niezmienne:
- pieniędzy nie pożyczasz
- trzymaj ludzi na dystans, chyba że faktycznie ktoś wydaje się w porządku
- nie mów zbyt wiele o sobie, jeśli już musisz gadać to na jakieś oklepane tematy
- nie opowiadaj jak tam żyjesz, np. jak jeździsz własnym autem do roboty to nie wspominaj o tym bo zaraz się znajdzie jakiś ZIOMEK co będzie
@MPTW: Bo jak powiesz że na krócej, to postarają się Ciebie wykorzystać na wszelkie możliwe sposoby. Jak powiesz że na dłużej, to będą mniej skłonni żeby coś odwalić bo w perspektywie będą mieli że potem długo będą się musieli z tobą użerać.

Z mojego doświadczenia z roboty u Niemca w fabryce choć to dawno już było, staraj się zakumplować z Niemcami, a z Polakami raczej staraj się być na cześć i
@bialkovski: łap język i szukaj pracy wśród niemców. Tam gdzie dużo Polaków, to już zakład skazany na klęskę. Jak musisz dojeżdżać autem do pracy, to weź sobie prostownik, zestaw do naprawy opon, pamiętaj żeby zapłacić Kfz Steuer. Mięso, wędliny i ser są dużo droższe tutaj. Jeśli chodzi o internet mobilny, załatw sobie mobile freenet Funk, 1 Euro dziennie bez limitu. Pamiętaj żeby się szybko zameldować, inaczej będziesz mieć wypłatę jak za
@bialkovski: Lepiej się kolegowac z niemcami niż polakami. Tak samo jak masz więcej oleju w głowie i mówisz po ang/niemiecku w innych językach to nie pomagaj im, uwierz mi - jak pracowałem w holandii to nonstop tylko przetlumacz to i tamto pomóż z tym i tamtym a nic w zamian, a jak nie pomożesz to książe obrazony. Kasy nie pożyczaj - rzadko kiedy ci oddadzą. Powodzenia!