Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Ja i moja różowa chcemy wziąć kredyt hipoteczny - nie jesteśmy małżeństwem ani nie mamy bachora, wg prawa jesteśmy obcy...
Ten kredyt wziąłbym ja bo mam lepsza zdolność. No i teraz jej starzy chcą dołożyć się 200k do tego mieszkania.
Oczywiście rozumiem że w tym kraju z kartonu nie można tak sobie z jednej do drugiej osoby dać takiej sumy pieniędzy. Nie ważne że obie rodziny zarobily sobie ta kase ciezka praca, no to i tak czeka mnie zaplacenie podatku od darowizny z którego obliczyłem straciłbym aż 32000 zł, od tak do budżetu państwa. Domyślam się że taka sytuacja jest dość powszechna, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że nie ma sposobu by to oszukać :P To mieszkanie na rynku wtórnym no i raczej chcemy w nim mieszkać tak jak jest, bez remontu, więc nie za bardzo to można włożyc w remont. A 30k mniej oznaczałoby że nie stac nas na to mieszkanie na razie wcale co zabija moje marzenia... help!

#podatki #nieruchomosci #mieszkanie #kredyt



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 17
@mirko_anonim: No rozwiązuje się to tak tak, że jej starzy dają nieopodatkowana darowiznę swojej córce, ona kupuje mieszka je razem z tobą i jest wpisana w akcie notarialnym, za swoją część transakcji płaci tą gotówką a ty jak chcesz się kredytować to się kredytujesz bo to tylko twoja sprawa.

Gdzie masz problem? Ze chcesz ją wyruchać na udziale w mieszkaniu, ale jednak wziąć kasę od jej starych? xd
@Pantegram: wtedy straciłby kredyt 2%
@mirko_anonim niech ci dadzą to 200k i tyle, ty zapłcisz część gotówką, jak US będzie się pytał skąd masz to powiesz że odkładałeś bardzo długo. Jak będą bardzo cisnąć to możesz powiedzieć że się #!$%@?łeś, to jest nieopodoatkowane. Może pogadaj z właścicielem, niech ci wypisze mniejszą cenę a resztę dostanie w gotówce, może dałoby się to u notariusza ogarnąć za jednym razem. Zostawiłbyś 200k w depozycie
@hadrian3: Ja miałam na myśli to by kupili to mieszkanie razem - ona swoją część za gotówkę, on swoją część z kredytem hipotecznym... Wtedy do żadnej sprzedaży udziałów nie dochodzi. Nie może być tak że laska daje 200k i nic z tego nie ma - rozstaną się potem i co? To jest patologia takie szemrane układy, kiedy w grę wchodzą pieniądze i to jeszcze takie duże, zwłaszcza kiedy gość wprost mówi
bank nie pozwoli na sprzedaż/darowiznę udziałów w mieszkaniu czy domu który jest zabezpieczeniem kredytu


@hadrian3: A, i jeszcze warto to uściślić - miałeś na myśli jakieś obostrzenie z warunków tego programu BK2?
Bo tak ogólnie jak masz kredyt to jak najbardziej można komuś sprzedać albo darować kawałek mieszkania, bo to Ty jesteś właścicielem a nie bank - problem może wystąpić wtedy kiedy kredyt był brany z minimalnym wkładem własnym (albo jeszcze
@Pantegram: no tak, wydaje mi się że musi być to zakup całego lokalu a nie udziałów i mieszkanie z nim z teoretycznie obcymi dla Państwa ludźmi. Tym sposobem to każdy by od rodziców odkupywał część mieszkania a nisko oprocentowany kredyt inwestował.

W ogóle nie wiedziałem że po 5 latach będzie stopa na nowo ustalana

Stopa 2 proc. tylko na 5 lat
- W projekcie ustawy dodano górny limit dopłat. Jeżeli średnie
@hadrian3: Wiesz co, ta ustawa to jest chyba straszny syf wnioskując po dostępnych opracowaniach, bo z jednej strony są tam uwzględnione związki nieformalne (nie trzeba być małżeństwem by brać razem BK2, jeśli macie dziecko razem to jesteście traktowani jak małżeństwo w części przypadków - szczególnie przy wykluczeniach ( ͡° ͜ʖ ͡°)) a z drugiej jest tam chyba właśnie zapis, że musisz być właścicielem a nie współwłaścicielem, i