Wpis z mikrobloga

Zawsze mnie rozwala, że ukraiński uchodźca w DE bez pracy "zarabia" więcej niż ciężkopracujący polak w Polsce xD Tyczy się też bezrobotnych w DE

Bezrobotny niemiec/ukraiński uchodźca bezterminowo dostaje w DE:
- 502€ kaski na życie za 0h pracy
- zwrot kaski za wynajęcie mieszkania (jakieś 600-700 euro miesięcznie)
- wysokiej klasy ubezpieczenie zdrowotne

Czyli jakieś 5500 zł na rękę za nic

Teraz średni Polak:
- 1050 euro na rękę (średnia krajowa, często mniej) za 160h pracy, często niepłatne nadgodziny w januszexie
- mieszkanie za własną kasę od patorentiera na "wynajem okazjonalny" z podwyżkami co roku
- chu* ubezpieczenie, jak coś się dzieje to trzeba prywatnie albo robić zrzutkę

Czyli jakieś 4865 zł za zapierniczanie cały miesiąc

#niemcy #polska #ukraina #wojna #pieniadze #500plus #bezrobocie #bekazpolakow #finanse #ciekawostki #zarobki #praca
  • 39
@czuczer: Tak właśnie jest drogi kolego. Zjawisko takie nazywa się drenaż mózgów i pirdu pirdu tak dalej, a zobaczysz co to znaczy bieda, do której przykładałeś się swoją własną ręką. Do młodych lekarzy, którzy właśnie kończą studia też tak mówisz?
@Maly_Jasio: ale ten post nawet nie porównuje zarobków, tylko zasiłek dla bezrobotnych/uchodźców do średniego wynagrodzenia xD

Ale odpowiadając na pytanie mogę Cię zachęcić do poczytania, że w Polsce przedsiębiorstwa przeznaczają na wynagrodzenia 43% PKB, podczas gdy w Szwecji 55%. Oznacza to, że pensje mogły by być realnie wyższe, gdyby komukolwiek chciało się to uregulować. Aktualnie ponadnadmiarowe zyski korporacje przeznaczają dla siebie/akcjonariuszy, zamiast dla pracowników.

Link: https://obserwatorgospodarczy.pl/2023/03/27/udzial-plac-w-pkb-dynamicznie-spada-czy-solidarna-polityka-placowa-moze-pomoc/
@Arriva mówię tak do każdego. świat stoi otworem i jeśli komuś nie odpowiada to może śmigac. tylko jeśli już wchodzimy na pracę jak lekarz to jeśli studiujesz dziennie to jak w firmie powinna być lojalka że przez X-lat po studiach pracujesz tu, jak wyjeżdżasz to pokrywasz koszt nauki (proporcjonalnie to lata przepracowane / lata X) albo tylko prywatne studia medyczne i tyle
@Radek41: A Polak placi za uslugi w cenach nimieckich, czy polskich? bo te wyliczenia sa totalnie z dupy, jeszcze dodaj uchodzcow z norwegii i zapomnij powiedziec, ze jedzenie i uslugi maja kilka razy drozsze XDDD Widac, ze glosujesz na PIS xD
@Radek41: no nie wiem, polski pracownik jest w top 15% najlepiej opłacanych licząc całą populacje a z twoich wpisów wynika że uważasz za skandal że nie jest w top 3%, bo jedną z największych gospodarek świata mamy po drugiej stronie brudnej rzeki.

Odwracając pytanie: dlaczego uważasz że polacy powinni zarabiać jak absolutny top populacji tej planety? Co miałoby to uzasadniać?
jedzenie i uslugi maja kilka razy drozsze


@Voltix: mieszkam i pracuję w Niemczech - ceny w supermarkecie są niemal identyczne jak w PL, ceny za podstawowe usługi również
dlaczego uważasz że polacy powinni zarabiać jak absolutny top populacji tej planety?


@thorgoth: ale ja tak nie uważam i ten post nie ma na celu dyskutowania, ile Polscy powinni zarabiać

po prostu jest dla mnie zabawne, że bezrobotny niemiec czy uchodźca dostaje za nic więcej niż pracujący (średnie wynagrodzenie) Polak kilkadziesiąt kilometrów dalej i się tym podzieliłem

Wynajacie mieszkania w Polsce 600-700 euro xDDDD


@Voltix: w sensie mało czy dużo?
bezterminowo dostaje w DE


@Radek41:

Ale dlaczego kłamczuszkujesz? xDD Jakie bezterminowo? 6/12 miesięcy

Masz na myśli Hartz 4 / Burgergeld dla szczurów, który przysługuje wszystkim, KTÓRZY AKTYWNIE SZUKAJĄ PRACY? xDD

W którym tłmumaczysz się z każdej transakcji na koncie (kolega nie może Ci hajsu na konto przesłać np. xDD) i biegasz na każdy termin (może to być 5x w tygodniu np. na jakieś kursy pisania CV dla ułomów) do urzędu pracy
po prostu jest dla mnie zabawne, że bezrobotny niemiec czy uchodźca dostaje za nic więcej niż pracujący (średnie wynagrodzenie) Polak kilkadziesiąt kilometrów dalej i się tym podzieliłem


@Radek41: ja jestem wystarczająco stary żeby pamiętać czasy gdy ta różnica poziomów była wielokrotnie większa, więc dla mnie to o czym piszesz nie robi wow.

ceny za podstawowe usługi równiez

Nie wiem jak jest w Niemczech ale w Irlandii ceny usług mają się nijak
@czuczer: Fajnie, że wyganiasz pełnoprawnych obywateli danego kraju na obczyznę. Z jednej strony zachęcasz, bo przecież świat stoi otworem a z drugiej byś już podpisywał lojalki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ty w ogóle nie rozumiesz czynników gospodarki, które napędzają dobrobyt? Na siłę teraz będziesz ludzi trzymał? Czyli uważasz, że lepiej nic nie zmienić(bo i tak wyjadą) niż uzdrowić to co wadliwe? ( ͡° ͜ʖ ͡