Wpis z mikrobloga

Pracował ktoś w Spiral Framework https://spiral.dev/? Wygląda na ciekawą konkurencję dla Symfony, ma bardzo podobne developer experience, ma zaimplementowanych sporo rozwiązań z innych języków jak coroutines czy integrację z temporal. Wg ich testów wydajnościowych wypadają dużo lepiej niż Symfony czy Laravel, bo nie musi za każdym requestem budować całej aplikacji do pamięci. Co sądzicie?

#php #programowanie #symfony #laravel
  • 14
Wg ich testów wydajnościowych wypadają dużo lepiej niż Symfony czy Laravel, bo nie musi za każdym requestem budować całej aplikacji do pamięci.


@Jurix: jeśli dla kogoś takie różnice wydajności są istotne, to znaczy że robi coś w dużej skali, a zatem nie użyje PHP tylko języków które do tego się lepiej nadają (np. Rust, albo w ostateczności Go).
@Jurix: mylisz framework z całym stackiem od Spirala. Jak chcesz obsługiwać requesty long running procesem, masz samego RoadRunnera. Sam framework boosta ci nie daje, ale jest napisany z myślą o RR, tj. Z troską o memory leaki, kontrolę stanu aplikacji itp.

U nas na razie wdrażamy RR, potem będziemy testować Cycle ORM zamiast Doctrine, a potem resztę frameworka być może.
@nowiutki: Octane bazuje zwykle na Roadrunnerze, a Spiral Framework jest tworzony przez tę samą firmę i stworzony z myślą o współpracy z tym narzędziem, no i patrząc na wyniki wydajnościowe - mnie przekonuje. Poza tym, Laravel raczej nie jest pierwszym wyborem do poważnych projektów, mimo ogólnej większej popularności to Symfony jest uważany za lepszy wybór do projektów o dużej skali, a znów Spiral odzwierciedla developer experience Symfony. No ale mówię to
@Jurix: Po co skoro 99% czasu apka czeka na bazę danych? Albo działasz na taką skalę że dołożenie więcej maszyn nie wchodzi w grę i musisz optymalizować, ale wtedy wybierasz technologie które są wydajniejsze pod każdym względem od PHP, albo masz 5 requestów na minutę, wydajność nie ma znaczenia i piszesz w czym chcesz, a w razie czego postawisz 3 maszyny zamiast jednej.
Octane bazuje zwykle na Roadrunnerze


@Jurix: bardziej na Swoole, który jest wydajniejszy i daje większe możliwości.

Poza tym, Laravel raczej nie jest pierwszym wyborem do poważnych projektów, mimo ogólnej większej popularności to Symfony jest uważany za lepszy wybór do projektów o dużej skali, a znów Spiral odzwierciedla developer experience Symfony


@Jurix: tutaj nie zamierzam się kłócić bo ja robię tylko małe projekty, ale wydaje mi się, że jeśli odrzuca się
Jakie są Twoje doświadczenia z RR?


@Jurix: Boost jest duży ze względu na to, że duża część to ładowanie aplikacji + cache'y. Natomiast zobaczymy jeszcze jak tym się będzie zarządzać, bo wbrew pozorom, mając PHPa na kilkuset serwerach czasami ciężko to utrzymać w ryzach. Póki co zdarzają się memory leaki, szczególnie w zewnętrznych modułach, które mają własny mechanizm alokacji pamięci i po sobie nie sprzątają. Jak się okaże, że trzeba workera