Wpis z mikrobloga

Bez kitu tak właśnie się czuję, jak ten gość z parasolem xD

Wypłata 2x większa od niektórych znajomków, którzy żyją na 3x lepszym poziomie. Oni mają ładne auta, wynajmują ładne mieszkania, mają kredyty i nie mają oszczędności. Ja mam oszczędności, ale nic poza tym XD Pytanie za 100 punktów - kto żyje źle? Ja, czy oni?

#heheszki #finanse #ekonomia
macan - Bez kitu tak właśnie się czuję, jak ten gość z parasolem xD 

Wypłata 2x więk...

źródło: FB_IMG_1682577696384

Pobierz
  • 71
  • Odpowiedz
@macan: Masz dzieci? Marnujesz młode lata swojego życia żeby cieszyć się pozornym bezpieczenstwem na starość? Można tak żyć ale po co. Rozumiem chorobliwe oszczędzanie gdy ktoś ma dzieci i pragnie coś im po sobie zostawić, ale w przypadku zdrowych bezdzietnych kawalerów, a właśnie tacy są najczęściej skąpi w moim otoczeniu to tego nie rozumiem xD
  • Odpowiedz
Wypłata 2x większa od niektórych znajomków, którzy żyją na 3x lepszym poziomie. Oni mają ładne auta, wynajmują ładne mieszkania, mają kredyty i nie mają oszczędności. Ja mam oszczędności, ale nic poza tym XD Pytanie za 100 punktów - kto żyje źle? Ja, czy oni?


@macan:
To zależy. Uważam, że lepiej dążyć do możliwie najwyższej autonomii i niezależności na poziomie rodziny. W sumie to samo można odnieść do wyższych struktur społecznych.
Stąd wniosek, że lepiej żyć poniżej stanu niż ponad stan. Skutkuje to wyższymi wolnymi zasobami, a tym samym większym stopniem podmiotowości: nie może szachować Cię bank stopami procentowymi, jak miejsce pracy zmienia się na gorsze to bez problemu przejdziesz do lepszego, łatwiej zacząć własny biznes, jesteś niezależny od państwa, politycznie, pomocy socjalnej itp.
Oczywiście wolne środki też należy możliwie odseparować systemowo tak aby np. inflacja nie miała na
  • Odpowiedz
@macan: powiem ci ze nie ma na to opdowiedzi jedyneju slusznej
ja mam kredyt na dom, to jedyny kredyt jaki mam, jakies 350k euro
i zaluje ze tak malo
moglem wziac duzo wiecej (mam stale oproentowanie 1.17 na 20 lat)
przeciez kupilbym dwa razy drozszy dom, wiekszy, lepszy i nie byloby to duzym kosztem dla mnie a bralem kredyt w najlepszym mozliwym
  • Odpowiedz
@macan: Oni mają kredyty, Ty masz oszczędności. Twoje oszczędności topnieją oficjalnie o ok 16% w skali roku, a oprocentowanie ich kredytów to jakies 9-10% ;) Teraz już rozumiesz, dlaczego oni mają te domy i samochody, a Ty nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Za 15 lat oni zostaną z domami, a Ty z "oszczędnościami", policz sobie ile będziesz miał. Oszczędzaj dalej :)
  • Odpowiedz
Oni mają kredyty, Ty masz oszczędności. Twoje oszczędności topnieją oficjalnie o ok 16% w skali roku, a oprocentowanie ich kredytów to jakies 9-10% ;) Teraz już rozumiesz, dlaczego oni mają te domy i samochody, a Ty nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Za 15 lat oni zostaną z domami, a Ty z "oszczędnościami", policz sobie ile będziesz miał. Oszczędzaj dalej :)


@T34v2:
Wolnego kapitału / oszczędności nie
  • Odpowiedz
@macan: Niestety ty. Twoja taktyka miała by sens w momencie w którym żylibyśmy wieczność. W innym wypadku tylko raz w zyciu masz 30 lat 40 lat etc. Oznacza to że #!$%@? życie na cebulowaniu a przy pewnym poziomie oszczedności to nawet jak 10K to jesteś do tyłu na samej inflacji od siana na koncie.
  • Odpowiedz
@macan: Nie wiem jaki masz problem z kredytem. Wolę mieć kredyt nawet na 30 lat, ale mieszkać w mieszkaniu/domu takim jakim chcę. Z drugiej strony nie rozumiem ludzi co biorą kredyty a kupują mieszkanie które już na starcie jest za małe... Znajomy z babą i bachorem kupili 36 metrowe mieszkanie i już od dnia wprowadzenia się narzekają że małe - to na #!$%@? kupowali? Stać ich było na większy kredyt
  • Odpowiedz
  • 3
kto żyje źle? Ja, czy oni?


@macan:

Gdybyście teraz wszyscy na raz umierali, komu przeleci ciekawsze życie przed oczami?
  • Odpowiedz
@macan: oni, bo przynajmniej mają coś z życia. Oczywiście jest nieco ryzykowne, bo w momencie np. utraty pracy będą mieć poważny problem. Inflacja zje ci oszczędności i tyle z tego będziesz miał.
Been there, done that. Też kiedyś byłem bardzo oszczędny, ale w obecnych czasach to nie ma sensu. Kup chociaż jakąś działkę jako lokata kapitału czy coś. Pojedź na fajną wycieczkę czy tam kup nowy komputer. Coś z życia
  • Odpowiedz
@fizzly: @mrmajev Nie mogę się z tym zgodzić. To stwierdzenie ma sens jeżeli nie ponosi odpowiedzialności za czyny danej jednostki, osoba trzecia albo społeczeństwo. Pieniądze na te kredyty będą za chwile pompowane z kasy państwa.

Dobrym przykładem jest kredyt 2%. Ktoś zrobił kalkulator wedle którego wynika że państwo będzie dopłacać horrendalne pieniądze ludziom, których defakto nie stać na kredyt.

Kolejnym przykładem są wszelakie programy typu 500 plus itp. W
  • Odpowiedz