Wpis z mikrobloga

W pierwszych sekundach zał. video widać co najmniej kilkunastometrowy odłam betonu, zerwany spod OLT i wzniesiony jak liść na wysokość ponad 70 metrów przez odbite od ziemi prądy, powstałe wokół platformy startowej. Widać też mniejsze odłamki (ale też pewnie >1 tony) unoszone wysoko ponad wieżę startową. Zapewne rakieta była bombardowana przez setki mniejszych i większych odłamków, zanim opuściła platformę (stąd kilka silników zostało wyłączonych/przestało działać już na początku, a mimo to start był kontrolowany). Plus wykonała parę beczek bez rozłączenia stopni. Można więc chyba zaryzykować stwierdzenie, że Starship to nie tylko najpotężniejszy, ale jednocześnie najbardziej solidny system orbitalny w historii.

Akcent humorystyczny: przed startem pracownicy SpaceX zamiatali powierzchnię pod stołem startowym, by pozbyć się luźnych obiektów, które mogłyby coś uszkodzić...

#texasbocachica
texas-holdem - W pierwszych sekundach zał. video widać co najmniej kilkunastometrowy ...
  • 16
@texas-holdem: Właśnie się zastanawiałem czy te odłamki mogły uszkodzić silniki, widząc te wielkie bryły latające na kilkadziesiąt metrów. Z drugiej strony odrzut był tak ogromny, że te odłamki powinny uciekać w inne strony niż kierunek odrzutu. Więc chłopską logiką silniki powinny być chronione swoją siłą odrzutu, a przynajmniej od spodu. To na "chłopską logikę", pytanie jak to się ma do prawdziwej fizyki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
że te odłamki powinny uciekać w inne strony niż kierunek odrzutu.


@Kiubi: To nie jest taka prosta fizyka (wręcz przeciwnie, raczej zadanie dla superkomputera) – dysze stanowią tylko pewien procent spodu rakiety (pozostała przestrzeń to tzw. "dance floor", który w przypadku B7 nawet chyba nie był docelowy, tj. taki, jaki ma być w późniejszych boosterach), czyli masz 33 "kolumny ciśnienia" i całą, super-turbulentną przestrzeń między nimi i dookoła. Np. wystarczy, że
@kecajek:

To tam nie było pod platformą startową kanału odprowadzającego gazy w bok


Nie, to nie w stylu Muska;)

Nikt w SpaceX nie ma czasu na budowanie czegoś takiego, zwłaszcza na terenie, gdzie lustro wody jest bardzo płytko.

Filozofią firmy jest eliminowanie wszelkich komponentów, które nie są absolutnie konieczne. Musk zawsze powtarza, że jak nie dodajesz, po próbach praktycznych, 10% tego co eliminujesz z projektu to znaczy, że eliminujesz za mało.
Mentalność całego SpaceX przypomina trochę mentalność ruskich w czasie wyścigu kosmicznego. Budować kolejne sztuki dopóki nie zacznie działać prawidłowo.
Mogli mieć całą platformę startową i udany test ale po co jak za jednym zamachem można rozwalić dwie rzeczy. XD
Mogli mieć całą platformę startową i udany test ale po co jak za jednym zamachem można rozwalić dwie rzeczy. XD


@Feluke: jasne, mogli mieć udany test za 3 lata na przykład. Ale przy obecnej filozofii to za 3 lata Starship będzie zarabiać.
@texas-holdem: Chodziło mi o warstwy asfaltu pomiędzy warstwami betonu w konstrukcji platformy, przy bardzo ciężkich konstrukcjach sprawia to że całość jeśli chodzi o szeroko pojęty fundament jest bardziej elastyczna że tak powiem, ale już coś niecoś o ich rozwiązaniach znalazłem jakby co