Wpis z mikrobloga

#elektronikadiy #esp8266 #homeassistant Cześć. Zbudowałem 2 lata temu odkurzacz centralny w oparciu o Karcher WD3 ( ͡° ͜ʖ ͡°). Mam z nim jeden problem - jego włączeniem/wyłączeniem steruje esp8266, które wykrywa zamknięcie obwodu po wpięciu rury odkurzacza do jednego z gniazdek w domu. Problem w tym, że co kilka miesięcy (ostatni raz z pół roku temu) uszkadza mi się pin w esp8266 i w kółko pokazuje stan wysoki. Mam do esp podłączony bardzo długi kabel - ciągnie się przez cały dom, strych, garaż od gniazdka do gniazdka i jest wpięty pod GPIO i GND. Po wpięciu rury w dowolne gniazdko obwód się zamyka i HomeAssistant włącza mi gniazdko bezprzewodowe na Zigbee. Z czego może wynikać to, że co jakiś czas uszkadza mi się GPIO i jak to mogę rozwiązać?
  • 16
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

  • 0
@Jarek_P: Dasz jakąś wskazówkę co dokładnie mam zamówić? Czy problemu nie rozwiązał by kondensator 100nF wpięty pomiędzy GPIO i GND? Taką odpowiedź mi dał ChatGPT ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Heh, dopiero co pisałem coś podobnego w zupełnie innym przypadku. Widzę trend do komplikowania dość prostych zadań gdzie "wszystko" musi być sterowane z poziomu cyfrowego mikroprocesora.
Jest takie pojęcie brzytwa Ockhama i do tych przypadków dość dobrze pasuje. Przy czym nie neguję sensu użycia IC w tysiącach innych rozwiązań (I nie trzeba mi wrzucać obrazka-pasty o Arduino :P )
  • 0
@bialy100k: to samo esp8266, które wykrywa na GPIO zamknięcie obwodu robi też za otwieraczkę bramy wjazdowej, garażowej i ma podpięty licznik impulsów - zlicza zużytą wodę. Nie robi tylko 1 rzeczy, odkurzacz doszedł ostatni.
@Jarek_P nie bardzo rozumiem jak mam podłączyć przekaźnik czy transoptor do ESP tak aby sterować nim poprzez zamknięcie mojego obwodu.
I jak całość zastąpić większym przekaźnikiem. Można prosić o jakiś schemat? ( ͡° ʖ̯ ͡
  • 0
@Jarek_P: dzięki, przekaźniki jakieś jeszcze mam (3v pod esp), poeksperymentuję w weekend. Rozumiem, że wkradła się literówka: 'Do Vcc i GND doprowadzasz 5V' (chodziło o samo Vcc chyba). Czyli Vcc-3V (może być z nodemcu?), do In i GND przewód od odkurzacza. Z drugiej strony NO i COM do ESP do GND i GPIO.
Rozumiem, że wkradła się literówka: 'Do Vcc i GND doprowadzasz 5V' (chodziło o samo Vcc chyba).


@maslokm: NIe, każde zasilanie ma dwa bieguny, powiedzmy plus i minus. Ten moduł wymaga zasilania, "plus" do Vcc, "minus" do GND. Jeśli ESP zasilasz z 3,3V i tym samym zasilaniem chcesz podejść do modułu przekaźnika, musisz mieć moduł z przekaźnikiem 3,3V:

https://allegro.pl/oferta/modul-izolowany-przekaznika-3v-8cm-13167218579

reszta się zgadza.
@maslokm: tak, wszystko się zgadza, upewnij się tylko, czy twój przekaźnik może być sterowany zwieraniem "In" do masy.

I jak wyżej pisałem, ESP tu w ogóle nie jest potrzebne, to samo uzyskałbyś włączając silnik odkurzacza bezpośrednio stykami przekaźnika.