Wpis z mikrobloga

Czy są tu może osoby związane zawodowo z #sap #abap i mogłyby podpowiedzieć jak sytuacja na rynku pracy?

Mija rok odkąd "zacząłem" przygodę z poszukiwaniem pracy w zawodzie w którym się kształciłem. Od tego czasu miałem zero ofert pracy pomimo poszukiwaniu pracy w 3 krajach. Także uznałem że chyba czas to #!$%@?ąć i spróbować mitycznego IT (Bo praca zdalna przynajmniej xD).

Lepiej pójść w tego SAPa (pracuje z ERPem od 2-3 lat jako typowy Klepacz w korpo, więc jakas podstawa już zrobiona) czy lepiej próbować ogarnąć i uczyć się jakiegoś języka programowania żeby postarac się złapać na jakieś pierwsze stanowiska?

Myślę nad jakimiś studiami podyplomowymi związanymi z powyższymi żeby też jakiś papierek oficjalny zrobić i mieć nazwijmy to uszeregowane od podstaw przez jakąś uczelnie. AGH ma studia z SAPa (3 ścieżki do wyboru) albo jakieś z JAVA podyplomowe czy czegoś takiego. Co sądzicie?

#pracbaza #it #pracait
  • 18
@AryanWonderBoi: Z samym ABAPem to już raczej ciężko gdzieś się złapać. Trafiają się jeszcze oferty, gdzie zakres prac to tylko ABAP, ale do utrzymania starszych systemów, gdzie wymagana jest spora wiedza techniczna i znajomość narzędzi, które są pomijane w bieżących wdrożeniach.

Jeżeli dodasz do tego SAPUI5, HANA czy Cloud (RAP, CAP) to będziesz miał szersze możliwości.
@AryanWonderBoi: Jak chcesz programować to "ścieżka Inżynieria oprogramowania dla SAP (HANA) ERP", a jak iść w konsultanta funkcjonalnego to "ścieżka SAP S/4HANA". Konsultant funkcjonalny to taki człowiek co najpierw gada z użytkownikami biznesowymi, pyta się co chcieliby zmienić, spisuje to i potem albo sam to zmienia jeżeli się da za pomocą konfiguracji, albo gada z programistą co miałby tam zmienić. Na początku na pewno byś był tylko pomocnikiem jakiegoś konsultanta także
Jak masz obcykany któryś z modułów to możesz też uderzać jako proces expert czyli osoba od testów i odbierająca zgłoszenia od użytkowników i przekazująca informacje dalej. Jeśli chodzi o przyszłość to nie zapowiada się źle. Polska nadal łapie się w best cost country w IT. Nasza dodatkowa zaletą jest ta sama strefa czasowa co w Niemczech. Raczej długo będziemy sporym graczem na rynku sapa
@genmic: @hamterman @razorn3 @chinski_pierozek Dobra panowie, dziękuję bardzo za odpowiedzi, szczególnie Hamter za tak szeroką wypowiedź. Dziękuję bardzo, bo na prawdę wasza słowa dość mocno podbudowały mnie że warto spróbować w to pójść i zapewne na jesień jak uruchomi się podyplomówka to będę składał papierki.
Jak z językami? Czy są przydatne? Mam angielski zrobiony na CAE, uczę się obecnie Norweskiego. Z tego co rozumiem, dość dobrze znać niemiecki (tym bardziej że
@AryanWonderBoi:

co mógłbym teraz podziałać przez ok 6 miechów zanim ruszy podyplomówka


Najlepsze co możesz zrobić to zacząć uczyć się na własną rękę z yt/kursów/książek czy skąd tam się można uczyć sapa. Jednocześnie dopracuj CV pod stanowisko SAPowe i już teraz wysyłaj na każde junior stanowisko związane z SAPem z każdego portalu (pracuj, linkedin, nofluff, justjoinit itd.) jakie znajdziesz.

Czy są przydatne? Mam angielski zrobiony na CAE, uczę się obecnie Norweskiego.
@AryanWonderBoi: jeżeli chodzi o trendy to chyba ten kierunek S4/hana i ścieżka konsultanta funkcjonalnego. Bo ten kierunek z tworzeniem oprogramowania widać że skupia się na tych klasycznych sposobach dewelopmentu w sapie, a trend jest taki że wszystko powinno być wystawiane do weba a abap ma być tylko backendem. Ten trzeci kierunek to SAP BI/BW i na tym się kompletnie nie znam. Ale ja bym się nie przejmował tak bardzo trendami tylko
czy lepiej próbować ogarnąć i uczyć się jakiegoś języka programowania


@AryanWonderBoi: To tak nie działa. Czy ucząć się na prawo jazdy, uczysz się jazdy tylko jednym samochodem? Nie, nie uczysz się skody fabii czy opla corsy. Uczysz się prowadzić. Tak samo z programowaniem. Język programowania to tylko narzędzie. Do tego powinno się opanowywać inne zagadnienia, jak algorytmikę.

Idź w konsultanta SAP-a.
@Zashi: ok ma to sens co napisałeś. Fajnie zobrazowane. No i powiedzmy sobie szczerze to co ktoś już wyżej zauważył- jeśli do teraz mnie to nie interesowało to już się to nie zmieni.
A spośród tych podyplomowych na AGH który byś polecał subiektywnie? Orientujesz się może jak z zapotrzebowaniem na rynku pracy na ludzi od SAPa? Bo trochę się tbh obawiam wyrzucenia 9k na podyplomowke a później błąkania się jak po
@AryanWonderBoi: faktycznie ta ścieżka S/4HANA wygląda nieźle chociaż zakres studiów wydaje się być bardzo szeroki, przechodzi przez wszystkie moduły. Firmy najczęściej szukają konsultantów konkretnych obszarów. Zastanów się nad tym jaki obszar ciebie najbardziej interesuje. Zakupy, Finanse, Sprzedaż, HR etc.
Jeżeli boisz się zainwestować kilku tysięcy w podyplomowke to próbuj już teraz wysyłać CV na juniorskie stanowiska. Część firm szuka juniorów z jakimkolwiek backgroundem SAP i szkolą na konsultanta nieomalże od podstaw.
@Obsavian: mój background w SAP to klikanie w instniejacych transakcjach, bez kontekstu deweloperskiego etc także nie wiem czym miałbym czym zaimponować czy się wkupić. Stąd może trochę myśli że bylby as w rękawie z ta podyplomowka xD
Ale fakt, może nawet luźne cv powysyłam i zobaczę czy cokolwiek by z tego wyszło.

Dzięki wielkie za radę, kolejny głos za tą podyplomowka, a że samemu też głównie ta mnie jakoś zainteresowała po
@AryanWonderBoi: zaimponować chęcią do nauki. Historia zna przypadki konsultantów którzy wcześniej też klikali tylko po standardowych transakcjach ale zgłębiali wiedzę w tym temacie i finalnie się przebranżawiali.
W CV kładź nacisk na to że dużo używałeś SAP.
Kurs który podesłałeś jest kierowany do developerów i ja jako funkcjonalny bym go odpuścił xD
W jakich transakcjach się teraz poruszasz lub w jakim module?
@Obsavian: w systemie produkcyjnym, głównie "ERP- finanse i księgowość" i trochę w "CRM- obsługa klienta".
W ERP jeśli chodzi o transakcje to jako że siedzę w technicznym przedsiębiorstwie to cic0, jakieś iw38, iq09, es32, es65, różnego rodzaju eg (34, 35, 52 itp). Ogólnie tego będzie z kilkadziesiąt, ale no nie wiem czy to ma jakieś praktyczne znaczenie. xd