Wpis z mikrobloga

#hosting #pcmasterrace #serwery #vps

Dlaczego pamięć RAM w serwerach jest taka droga?

RAM do PC np. 16 GB to koszt 200 zł.

Ale w serwerach za większą ilość RAM biorą bardzo dużo kasy. Np. tutaj za 1 GB za miesiąc to 10 zł.
https://www.mydevil.net/oferta.html
(a to i tak tanio, gdzie indziej jest sporo drożej)

Czyli 16 GB rocznie to 1920 zł.

Te 200 zł zwróci się po półtora miesiącu.

Nawet jak doliczyć do tego prąd, obsługę, zarobek, to i tak wychodzą astronomiczne kwoty.

RAM to jedyny powód dla którego myślę czy nie postawić złoma PC pod biurkiem jako serwer zamiast kupować VPS.

Jak sobie radzicie ludzie z #java? Tam postawienie stacka #spring, baza, #elasticsearch, kolejka itd. to są dziesiątki GB RAM na sam hello world.
  • 9
@krzywy_kanister: ja bredzę? Ile to jest osób stawiających coś na RaspberyPi lub miniPC? Co chwila pojawia się komentarze "kup sobie komputer i tam podstaw apkę".

Normalnie by mi to do głowy nie przyszło, ale jak mam dawać 4k rocznie (2k RAM a jak się kupuje VPS to wyższe pakiety mają też więcej CPU) za coś co kosztuje 2-3k w ogóle i będę miał na lata?

Oczywiście wady to wolniejsze łącze, brak
@Fedain: @Ralphs @BornToDie69 ale napisz chociaż w skrócie.

To tak jak z dyskami? Że są HDD, SSD, SSD NVMe? Ale dyski możesz wybrać. Możesz wziąć serwer z tańszym i wolniejszym dyskiem lub droższy z szybszym.

Ja nie potrzebuję jakiegoś szybkiego RAMu. Po prostu zwykły.

Skąd wynika taka różnica w cenie? Tyle kosztuje sprzęt do serwera? Dlaczego? Czy taką dużą marzę biorą hostingi?
@mk321: @Fedain

1. bo co serwerowe to drogie
2. można taniej ale nie na najnowszej generacji sprzętu, vide poleasingowe serwery
3. SaaS model działa na up-sellingu więc opłaca się brać dodatkowy hajs za pamięć itd
4. może po prostu drogi hosting wybrałeś ew coś innego do hostowania javy trzeba szukać
@mk321: w przypadku hostingu przecież płacisz nie tylko za to że tam ten RAM ktoś kupił, ale też za to właśnie, że ktoś te serwery utrzymuje w dobrym stanie i wymienia komponenty na bieżąco, jest pod telefonem itp. A oprócz tego za to, że te serwery stoją w klimatyzowanym pomieszczeniu, mają awaryjne zasilanie, backupy, dobre łącze internetowe itp. Sprzęt serwerowy kosztuje też trochę więcej niż sprzęt konsumencki, bo musi być przystosowany
@mk321: nie masz pojecia o czym piszesz, typowy ingoranta. to w koncu stawiasz vpsa na ktorych chcesz zarabiac przed odsprzedaz czy serwer w domu?
stawiasz tez fotowoltaike czy rower z dynamo i sprzedajez prad sasiadom?
co za typ.