Wpis z mikrobloga

Pojawiła się nowa odsłona mojego ulubionego raportu cen budowy domów na połowę stycznia.

UWAGA JEBŁO. O całe 0.1% xD Jak widać brak klienta budowlańcom nie przeszkadza - ale chyba zaczynają łączyć kropki:

trudna sytuacja na rynku mniej inwestycji stwarzają duże ciśnienie na firmy, aby te dawały upusty. Niektórzy inwestorzy swoje propozycje biorą chyba z kapelusza bo domagają się cen wręcz niemożliwych w obecnych warunkach działalności budowlanej.


xD

Link: https://www.wielkiebudowanie.pl/go.live.php/PL-H320/cena-budowy-domu.html

#nieruchomosci
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@monyprintergobrrrr: Pan @TypowyZakolak budował niedawno dom i z tego co pamiętam, to Pan @TypowyZakolak twierdził, że te ceny na tej stronce są zawyżone.

Może osobiście się wypowie na ten temat. Jednak mniejsza o cyferki, najważniejsze to co zacytowałeś, czyli, że przy aktualnych warunkach ciężko kurka rurka wołać tak wysokie ceny.
  • Odpowiedz
@monyprintergobrrrr: ujowo jest ogólnie niestety. Jak odłożyć na moment walkę spadkowicze-wzrostowicze to naprawdę nie ma się z czego cieszyć. Spadkowicze dostają po dupie, bo ceny nie spadają, a przynajmniej na pewno nie tak jakby tego chcieli. Wzrostowicze dostaną też jakoś tam po dupie, bo spadną obroty w budowlance i zarobią mniej niż by mogli. Najbardziej po dupie dostaną zatrudnieni w branży, którzy stracą robotę. Odczują to oni, ich rodziny, ale
  • Odpowiedz
@monyprintergobrrrr: Na youtubie się przyznał, że te ceny bazują tylko na ankietach wśród ekip budowlanych. Jak ktoś buduje metoda gospodarczą i sam ogarnia ekipy to spokojnie znajdzie dużo taniej. Przecież 3200 za SSZ i ponad 5500 za stan deweloperski to jakaś abstrakcja. 5000/m2 to można liczyć pod klucz.
  • Odpowiedz
@pastaowujkufoliarzu: Kredyty 2% raczej tak nie zwiększą popytu na budowe. Za mało ludzi z nich skorzysta, a jak już to raczej większość uderzy w mieszkania niż w budowe domów jednorodzinnych, bo za 500k to ledwo kupią działke w dobrym miejscu i postawią fundamenty. Ja osobiście mam nadzieje, że za 2-3 lata uda mi się z kredytem 2% wybudować po cenach niższych lub chociaż tych samych jak obecne.
  • Odpowiedz
@monyprintergobrrrr: A bo powiem Ci, że dużo ludzi wtopiło mnóstwo kasy na takich domach, bo często przyjęli złodziejskie wręcz oferty od firm budujących domy pod klucz.

Mi też wiele "respektowanych" firm chciało skasować prawie 300k za SSZ :D same dobre opinie w googlach.
Tylko ceny kompletnie z d--y, 100k na marży do kieszeni.

Warto też dodać, że u mnie dom ma być tak tani, jak to możliwe, więc zrezygnowałem z wielu rzeczy, które bardzo
  • Odpowiedz
@AndyMendy: Czyli nigdy, bo świat (głapa nie ma tu wiele do gadania) zamiast kryzysu deflacyjnego z bezrobociem wybrał inflacyjny ze zubożeniem społeczeństwa proporcjonalnie do zarobków/oszczędności.

@TypowyZakolak: Cały problem w tym, że jako typowy domator chciałbym coś więcej niż klocek z wiatą garażową. Boję się, że jak przyoszczędzę na ekipach to spartolą robotę sobie nawzajem, zje mi to grubo ponad dwa lata (czyli 100k pójdzie lekką ręką na wynajem)
  • Odpowiedz
@monyprintergobrrrr: nie jest to takie straszne (budowa). W sumie zależy, czy lubisz planowanie i zarządzanie projektami, albo np. gry strategiczne ;) Jak lubisz, to i proces budowy polubisz. Mi się spodobało. Jak będzie mnie stać na leśną działkę kiedyś, taką na wypasie w willowej dzielnicy, to zdecydowanie stawiam kolejny dom, korzystając z doświadczenia z pierwszej budowy.

Klocek nie wygląda pieknie, ale jest w pełni funkcjonalnym domem - jeśli irytuje Cię
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: 800k za willę pod klucz to chyba jednak przesada. Ja trzęsę portkami, że nie zmieszczę się w melonie (+ działka) ze stanem deweloperskim zwykłego domu z kilkoma wypasami opartym o projekt https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-felicjach-g2p-m3c723d9c06673 ogołoconym z kominków, tarasów i innych podwieszanych sufitów. A poza przeszkleniami (wszystkie okna to 130k z montażem) nie ma tam wielu wodotrysków.
  • Odpowiedz
@monyprintergobrrrr: No to wielkie przeszklenie z frontu rzeczywiście tanie nie będzie. Mnie okna kosztowały 18k PLN (z czego część Rw = 45 dB właśnie), tak dla porównania.

Ale jak masz kasę, to uderzaj. Mnie cały dom 165m^2 będzie kosztował (część w trakcie jeszcze, większość zrobiona) ~470 000 z opisanymi wyżej wygodami - do stanu deweloperskiego.

Tylko nie stawiaj tego na jakiejś gównianej działce gdzie Ci sąsiad z paru metrów będzie
  • Odpowiedz
@monyprintergobrrrr: Tak czy siak ładny dom, ale widać, że już dużo droższy od mojego, bo mój to prostacka kostka z dachem dwuspadowym. Do tego mój można urządzić "jakkolwiek" i będzie wyglądać, a do takiego ładnego nowoczesnego domu żal wstawiać meble z ikei. Więc myślę, że cena będzie sporo wyższa.

Chciałem się zmieścić ze wszystkim w 800k i udało się. Działka kosztowała 270k. Głównie dlatego, że uparłem się na to, by
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: Jedyną fanaberią którą chcę mieć jest przeszklony salon z widokiem na ogród. Nie jestem przywiązany do tego projektu, w sumie w grę też wchodzą stodoły a jakby nie patrzeć to zwykle prostokąty z dachem dwuspadowym.

Wiem, że zapłacę ale nie chcę się zrujnować. 100k w „tą czy wewtą” to różnica 2 LAT średniej pracy Polaka zakładając, że oszczędza wszystko co zarobi - a mam wrażenie, że jak usługodawcy widzą
  • Odpowiedz
a mam wrażenie, że jak usługodawcy widzą że projekt jakkolwiek zahacza o „premium” albo „nie chcę się dotykać” to wyciągają osobny cennik.


@monyprintergobrrrr: Bo tak dokładnie jest. Jeśli chcesz budować większy dom z dużymi przeszkleniami, to każdy budowlaniec wyciąga cennik "na dzianego klienta". To niestety żaden sekret i dlatego ja miałem lekko, bo każdy widział mój bieda-domek i jeszcze mi rabat dawał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz